- Reklama -

- Reklama -

Przyczyny, rodzaje i korekcja wad zgryzu

Wady zgryzu u większości osób pojawiają się już w dzieciństwie. Mogą być przyczyną kompleksów, niewyraźnej mowy, trudności w jedzeniu czy nawet oddychaniu. Dlatego tak ważne jest ich szybkie wychwycenie i korekcja. Niestety wiele osób nie otrzymuje na czas pomocy ortodontycznej, a dopiero później w dorosłym życiu poszukuje możliwości leczenia. Dowiedz się, jakie są przyczyny, rodzaje i sposoby korekcji wad zgryzu.

- Reklama -

Przyczyny wad zgryzu 

 

Wśród podstawowych przyczyn wad zgryzu wymienia się nieprawidłowości w zakresie budowy szczęki i żuchwy, a także ich nieodpowiedniego ułożenia względem siebie. Często zdarza się również niewłaściwe ustawienie łuków zębowych, a nawet poszczególnych zębów względem siebie. Wady zgryzu mogą powstać na skutek predyspozycji genetycznych, chorób matki w czasie ciąży, niedoborów czy nieprawidłowych nawyków dziecka we wczesnym dzieciństwie.

 

toyota Yaris

Właśnie dlatego zaleca się regularne kontrolowanie zębów u dentysty oraz odbycie przynajmniej jednej kontroli ortodontycznej w okresie dzieciństwa. Często jednak o wizytach profilaktycznych się zapomina, a pomocy poszukujemy dopiero w chwili, kiedy sami zauważymy nieprawidłowości.

 

Rodzaje i skutki wad zgryzu 

 

Wady zgryzu mogą mieć różne oblicza. Czasami polegają na przesunięciu się jednego z łuków zębowych względem drugiego, (przodozgryz, tyłozgryz). W innych przypadkach górne lub dolne zęby przykrywają całkowicie drugi łuk zębowy. Wystąpić może także nadmierne stłoczenie lub rozsunięcie zębów czy ich zrotowanie. Czasem zdarza się także, że u pacjenta pojawia się zgryz otwarty – to sytuacja, w której zęby się ze sobą nie stykają.

 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Wady zgryzu przeważnie zmieniają wygląd twarzy, zaburzają jej symetrię i prowadzą do rozmaitych problemów na tle społecznym czy psychicznym. Pacjenci gorzej czują się sami ze sobą, wstydzą się uśmiechać, a nawet mówić. Utrudnione bywa prawidłowe oddychanie czy spożywanie i przeżuwanie pokarmów. Z wadami zgryzu mogą wiązać się też choroby dziąseł i zębów, zatem najlepiej jest korygować je od razu po ich wykryciu. Do tego będzie potrzebny doświadczony ortodonta – Kraków to doskonałe miejsce na jego poszukiwanie, ponieważ znajduje się w nim ogromna liczba gabinetów specjalistów.

 

Korekcja wad zgryzu 

 

Korekcja wad zgryzu może opierać się na różnych metodach leczenia. Kluczem jest jedynie dobranie ich indywidualnie do problemów konkretnego pacjenta. Do dyspozycji są aparaty ruchome oraz stałe. Te pierwsze zakładane są na określony czas w ciągu doby – pacjent może samodzielnie je ściągać. Drugie natomiast są przytwierdzone na stałe do uzębienia, a do ich zdjęcia konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem ortodontą. Stosowanie aparatów ruchomych możliwe jest zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, jednak w nieco innych formach. W zakresie aparatów stałych można zdecydować się na:

  • aparat klasyczny, czyli taki z metalowymi zamkami,
  • estetyczny – przezroczysty lub alternatywnie dobrany do koloru zębów,
  • lingwalny, mocowany po wewnętrznej części łuku zębowego.

Dobór odpowiedniego aparatu dla siebie trzeba przedyskutować z lekarzem prowadzącym leczenie. Wybrana metoda musi być skuteczna i możliwie jak najbardziej komfortowa dla pacjenta.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.