- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Przesłuchania do XI Festiwalu GAUDIUM

W środę 11 grudnia na scenie Biłgorajskiego Centrum Kultury odbyły się przesłuchania do XI Festiwalu Kolęd i Piosenek Świątecznych GAUDIUM. Rozbrzmiały kolędy i piosenki świąteczne w różnych językach i aranżacjach w wykonaniu bardzo zdolnych, młodych artystów. Podczas dzisiejszych eliminacji wybrani wykonawcy będą walczyć 11 stycznia w Koncercie Laureatów o Grand Prix Festiwalu.

- Reklama -

Organizatorem Festiwalu jest Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju we współpracy z Zamojskim Klubem Jazzowym KOSZ oraz Biłgorajskim Centrum Kultury. Celem festiwalu jest przede wszystkim propagowanie nauki języków obcych, poznawanie kultury innych krajów, popularyzacja śpiewania kolęd i piosenek oraz prezentacja młodych talentów.

W konkursie wzięło udział prawie 60 podmiotów. Wśród nich byli soliści i zespoły z województwa lubelskiego, którzy zaprezentowali do 6 utworów. Maksymalnie można było przygotować tylko jeden utwór w danym języku: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim lub rosyjskim.

Artyści występowali w kilku kategoriach oraz grupach wiekowych: I kategoria (9-13 lat), II kategoria (14-18 lat), III kategoria (19-25 lat) oraz IV kategoria, do której zaliczają się zespoły muzyczne: wokalne, wokalno-instrumentalne i instrumentalne, które działają w szkołach, domach kultury, szkołach muzycznych i parafiach.

W konkursie wzięli udział laureaci I (szkolnego) etapu eliminacji, przeprowadzonego przez nauczycieli z danej placówki. Każdy wykonawca w kategorii I-III zaprezentował jedną piosenkę świąteczną lub kolędę w wybranych z wymienionych wcześniej języków obcych z dowolnym akompaniamentem lub a cappella. Jury w ocenie brało pod uwagę kilka aspektów, a mianowicie: poprawność językową, walory głosowe, interpretację utworu, muzykalność, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny. Komisji konkursowej szefował Marian Szewera.

- Reklama -

-Nie mieliśmy łatwego zadania przy ustalaniu werdyktu, gdyż poziom festiwalu był bardzo wysoki. Wymogi regulaminowe spowodowały, że nagrodziliśmy 3 zespoły oraz 9 solistów. 11 młodych artystów otrzymało wyróżnienia. Na uwagę zasługuje także wzorowe przygotowanie i poprowadzenie eliminacji. Ciekawostką festiwalu jest również to, że na koncercie finałowym prezentują się również jurorzy, mówi przewodniczący jury Marian Szewera.

Wyniki festiwalu ogłoszone będą do 20 grudnia 2019 roku. Laureaci festiwalu otrzymają zaproszenia do udziału w Koncercie Laureatów, który odbędzie się 11 stycznia 2020 roku w Biłgorajskim Centrum Kultury w godzinach 16.00-19.00. Podczas Koncertu Laureatów zostanie przyznana Grand Prix Festiwalu GAUDIUM oraz będą wręczone nagrody i dyplomy dla laureatów.

-Mam nadzieję, że wszyscy, którzy wybiorą się na Koncert Laureatów Festiwalu Gaudium, nie będą żałować. Czeka ich prawdziwa uczta duchowa, mówi Marian Szewera.

Patronat nad XI wojewódzkim Festiwalem Kolęd i Piosenek Świątecznych GAUDIUM objęli Burmistrz Miasta Biłgoraj, Rada Miasta Biłgoraj oraz Starosta Biłgorajski.

J.P.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.