- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Grabczuk

Przed nami Dzień Folkloru Polskiego

Pokaz mody, koncert taneczny i muzyczny, atrakcje dla dzieci - to program tegorocznego Dnia Folkloru Polskiego w Biłgoraju, czyli święta tańca, muzyki i śpiewu. Będzie też wspólnie odtańczony polonez, przy fontannie w centrum miasta i barwny korowód biłgorajskimi ulicami. Na wydarzenie zapraszamy już w niedzielę (11 czerwca). Początek o godzinie 17:00.

- Reklama -

Przed nami święto folkloru- widowisko- kolorowe i  radosne, podczas którego będziemy podziwiać piękno ludowej tradycji różnych zakątków Polski.

 

Tym razem, za sprawą Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca Kryczera” z Legnicy poznamy folklor łemkowski zarówno w formie autentycznej jak i stylizowanej. W wykonaniu „Kyczery” będziemy mogli zobaczyć pieśni i tańce Łemków przy akompaniamencie kapeli, w tym: wiązankę łemkowskich czardaszy „Rekruty”, wiązankę tańców dziewczęcych „Kariczka” oraz wiązankę tańców „Potriasanyj”.  „Kyczera” to nie tylko zespół artystyczny, ale także stowarzyszenie społeczno- kulturalne, które prowadzi jedyne na Dolnym Śląsku Centrum Kultury Łemkowskiej. Najbardziej spektakularnym owocem jego działalności jest największa w Polsce a być może w świecie- biblioteka łemkoznawcza.

 

mr-1000x200px

Tańce Przeworskie, Rzeszowskie, Lasowiackie oraz tańce Markowskie i sąsiednich miejscowości zaprezentuje Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Markowianie, który  istnieje już od ponad 45 lat. Głównym zadaniem wielopokoleniowego zespołu jest zachowanie autentyczności, gwary, śpiewu i zwyczaju oraz przekazanie tych wartości osobom, które dołączają do grupy starszych wykonawców. W czerwcu 2018 r. Markowianie otrzymali najważniejszą w Polsce Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.

 

Dzień Folkloru Polskiego to nie tylko tańce. To także spotkanie z muzyką podczas koncertu kapel oraz uwielbianym przez widownię i wywołującym salwy śmiechu pokazie mody inspirowanym folklorem, czyli „Folkiem na wybiegu”.

Wydarzenie rozpocznie się tradycyjnie od wspólnego odtańczenia poloneza wokół fontanny na placu Wolności.

 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.