- Reklama -

„Przełazek” w Radiu Lublin

"Przełazek to dziura w płocie. Można przejść do sąsiada. W Aleksandrowie dobrze o tym wiedzą, że lepiej się integrować niż odgradzać. Dlatego powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Aleksandrowa "Przełazek" – tak o swojej wizycie w Aleksandrowie opowiada Czesława Borowik, redaktorka Radia Lublin. O szansach na rozwój z udziałem organizacji pozarządowych mówiła w swoim programie "Kalejdoskop regionalny". 
– Aleksandrów jest jedną z najdłuższych miejscowości w Polsce. Wydaje się, że sprzyja to dezintegracji, bo w dużej wsi łatwiej się zgubić. Tymczasem dzieje się inaczej – mówiła w audycji Czesława Borowik. 
W reportażu opowiada o kobietach z Koła Gospodyń Wiejskich, które wspólnie przygotowują placki zwane fajerczakami, kapustę uwarzaną inaczej krężałki oraz pierogi. Zbierają się one w domu koleżanki, gdzie stoi wiejski piec na drewno. To tu są blachy, wcześniej z fajerkami, na których powstają te pyszne, tradycyjne potrawy.
Reporterka odwiedziła także kobiety ze stowarzyszenia "Przełazek", które opowiadają o wspólnych działaniach.
– Od 1995 roku organizujemy wspólnie akcję mikołajkową, jaką jest "Paczka dla każdego dziecka" w naszej gminie. W Aleksandrowie są cztery dzielnicy, mamy więc czterech mikołajów, czterech woźniców, czterech "pilotów", bo trzeba dotrzeć do poszczególnych domów i jedną osobę koordynującą, w sumie 13 osób. Te osoby zawsze się zgłaszają i wszyscy pracują społecznie – opowiada w reportażu Ewa Maciocha, która w gminie zajmuje się kulturą i współpracą z organizacjami pozarządowymi.
Była także mowa o integracji mieszkańców, na przykład podczas akcji krwiodawstwa czy wyjazdach kobiet na różne wydarzenia.
Odcinek z udziałem kobiet z Aleksandrowa został wyemitowany po godzinie 11.00 w sobotę (18 listopada). Audycji można posłuchać na stronie internetowej radia pod adresem: https://www.radio.lublin.pl/news/kalejdoskop-regionalny-1888501.
 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.