- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Prowadzisz samochód – skoncentruj się na drodze

Rozmowa kierowców przez telefon podczas jazdy, pisanie wiadomości tekstowych – to obrazki, z którymi nagminnie spotykamy się na drogach. Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że takie zachowanie wpływa na obniżenie koncentracji, a co za tym idzie, jest przyczyną częstych wypadków. W ubiegłym roku na drogach naszego województwa odnotowaliśmy 5 432 przypadki naruszeń zakazu korzystania z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego podczas jazdy.

Pamiętajmy, że rozmowa kierowcy przez telefon podczas jazdy jest równie niebezpieczna jak siadanie za kółko w stanie nietrzeźwości. Nawet chwilowa nieuwaga zwiększa znacznie ryzyko wypadku. Wystukanie numeru na klawiaturze telefonu czy napisanie  krótkiej wiadomości tekstowej powoduje oderwanie wzroku od drogi na kilka sekund, w ciągu których, w zależności od tego z jaką prędkością się poruszamy, pokonujemy zwykle co najmniej kilkadziesiąt metrów. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że samo zerknięcie na ekran telefonu – chociażby po to, by sprawdzić, kto dzwoni – zajmuje kierowcy średnio 5 sekund. Przez ten czas, jadąc z prędkością 80 km/h, pokonuje on odcinek drogi równy boisku piłkarskiemu. Właśnie podczas tych kilku sekund nieuwagi stwarzamy realne zagrożenie dla siebie i dla innych uczestników ruchu drogowego.

Korzystając z telefonów podczas prowadzenia pojazdów, pamiętajmy by używać w tym celu zestawów głośnomówiących lub zestawów słuchawkowych nie z obawy przed karą, jaka może nas spotkać, ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo.

- Reklama -

W ubiegłym roku na drogach naszego województwa odnotowaliśmy 5 432 przypadki naruszeń zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego. W całym kraju odnotowano ponad 120 tys. takich przypadków.

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego korzystanie przez kierowcę podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania w ręku słuchawki lub mikrofonu, tak jak i pisanie nawet krótkich wiadomości tekstowych, jest wykroczeniem w ruchu drogowym, za które grozi mandat karny w wysokości 200 zł i 5 pkt karnych.

 

KWP LUBLIN

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.