KonMari czyli autorska metoda Marie Kondo
Marie Kondo to pochodząca z Japonii autorka innowatorskiej metody sprzątania i porządkowania nazwanej od jej imienia i nazwiska KonMari. Swoje porady zebrała w dwóch poradnikach: „Magia sprzątania” oraz „Tokimeki”, ponadto streamingowa platforma Netflix nakręciła bijący rekordy popularności serial dokumentalny z jej udziałem pt. „Sprzątanie z Marie Kondo”. Metoda KonMari jest nie tylko skuteczna, ale i genialna w swojej prostocie i sprowadza się właściwie do jednego imperatywu: Kondo radzi otaczać się tylko takimi przedmiotami, które są w stanie wzniecić w nas iskrę radości – to znaczy, że tylko rzeczy, na których w jakiś sposób nam zależy lub które są nadal w stanie wzbudzić w nas pozytywne emocje, powinny zostać z nami na dłużej, zaś miejsce całej reszty jest w koszu.
Grunt to porządek… w szafie
Planując gruntowne porządki w szafie, Kondo apeluje przede wszystkim o jedno: „znajdź czas” – kwadrans czy nawet godzina nie wystarczą, a zatem zabierając się za porządek, wygospodaruj sobie na to cały dzień. Pamiętaj, że szafy garderobiane najlepiej sprzątać w samotności. Wg Kondo szafę posprzątasz w 5 prostych krokach:
- Gruntownie opróżnij szafę – wszystkie znajdujące się w niej rzeczy powinny znaleźć się poza nią. W ten sposób łatwiej wyczyścimy wszelkie zakamarki z kurzu czy zalegającego brudu.
- Posortuj rzeczy – weź do ręki każdą rzecz, jeśli trzymając ją, odczuwasz radość – możesz ją zatrzymać, jeśli nie – należy się z nią definitywnie rozstać (wyrzucić, oddać lub sprzedać). Warto w tym miejscu się na chwilę zatrzymać i podziękować odrzuconym rzeczom za ich służbę.
- Niezwłocznie pozbądź się rzeczy, których nie chcesz już zatrzymać. Ten punkt jest niezwykle istotny – ociągając się, stwarzamy przestrzeń na niepotrzebne wątpliwości.
- Sortuj – ubrania, które chcesz zatrzymać, pogrupuj wg kolorów i tekstur. Tzn., że spodnie powinny być przechowywane razem z innymi spodniami a rzeczy w czarnych kolorach z innymi rzeczami z tej samej grupy – w tym samym kolorze. Ubrania należy układać w kostkę i układać pionowo (na sztorc) w szufladach, dzięki czemu zawsze będziemy mieli do nich łatwy dostęp. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie wieszaków. Wieszając ubrania, zaczynamy od lewej strony, gdzie umieszczamy rzeczy cięższe i ciemniejsze.
- Buty i dodatki zostaw sobie na deser – do ich przechowywania możesz wykorzystać różnego rodzaju pudła.
Rada na przyszłość: aby nie musieć ponownie gruntownie porządkować szafy, otaczajmy się jedynie rzeczami, które są dla nas ważne i sprawiają nam radość.
Komentarze (0)