reklama

Podstawy konserwacji roweru – co powinien wiedzieć każdy rowerzysta?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Podstawy konserwacji roweru – co powinien wiedzieć każdy rowerzysta? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANESystematyczna konserwacja roweru to klucz do płynnej, bezpiecznej jazdy. Bez względu na to, czy wolisz jeździć dla przyjemności, czy wyrzeźbienia sylwetki, powinieneś znać podstawowe zasady konserwacji roweru. Dzięki kilku prostym czynnościom wydłużysz żywotność roweru i unikniesz drogich napraw. Przeczytaj.
reklama

Czyszczenie roweru to obowiązek!

Błoto, brud i kurz to najwięksi wrogowie roweru. Aby zapobiec korozji, ważne jest jego regularne czyszczenie. Dzięki systematycznej pielęgnacji roweru można ochronić łańcuch i przerzutki przed zużyciem, a także poprawić wygląd sprzętu. Warto też wiedzieć, jak wymienić pedały w rowerze, ponieważ od ich pełnej sprawności zależy bezpieczeństwo jazdy na rowerze.

Jeśli chcesz dokładnie wyczyścić rower, zrób to za pomocą ciepłej wody z dodatkiem specjalnego, delikatnego detergentu. Do szorowania użyj miękkiej gąbki lub szczotki. W trudno dostępnych miejscach spisze się szczoteczka do zębów (np. między zębatkami). Po każdym myciu dokładnie osusz rower i przetrzyj metalowe części bawełnianą szmatką.

reklama

Podstawa płynnej jazdy, czyli smarowanie łańcucha

Łańcuch jest jedną z najbardziej obciążonych części roweru. Jego regularne smarowanie pozwala uniknąć zarówno zgrzytów, jak i nieprzyjemnych dźwięków podczas jazdy czy przyspieszonego zużycia napędu. Aby poprawnie nasmarować łańcuch, zastosuj się do poniższej instrukcji.

  1. Dokładnie oczyść łańcuch odtłuszczaczem i szmatką.
  2. Nałóż smar rowerowy punktowo na każde ogniwo.
  3. Usuń nadmiar smaru za pomocą czystej szmatki.

Staraj się smarować łańcuch co ok. 200-300 km lub po każdej jeździe w deszczu.

reklama

Regularna kontrola ciśnienia w oponach

Zbyt niskie ciśnienie w oponach znacznie zmniejsza komfort jazdy.  Z kolei zbyt wysokie ciśnienie zmniejsza przyczepność roweru do podłoża.

Jak sprawdzić ciśnienie w oponach, aby jeździć bezpiecznie? Najlepiej za pomocą ciśnieniomierza lub pompki z manometrem. W oponach dętkowych należy utrzymywać 2,0-4,0 bar, a w bezdętkowych (tubeless) 1,5-3,0 bar. Ciśnienie powinno się dostosować do wagi rowerzysty i rodzaju nawierzchni.

Sprawdzanie hamulców i linek – to ważne!

Hamulce są jednymi z najważniejszych elementów każdego roweru. Właśnie one wpływają na jego bezpieczeństwo, więc muszą działać poprawnie.

reklama

Zwróć uwagę, czy linki nie są zardzewiałe ani postrzępione. Klocki hamulcowe nie mogą być zużyte poniżej minimalnej grubości. W hamulcach tarczowych warto sprawdzać również zużycie tarczy i odpowietrzenie układu. Klamki hamulcowe powinny sprężyście wracać do pozycji wyjściowej. Kontroluj hamulce co 1-2 tygodnie.

Regularna kontrola luzów i dokręcanie śrub

Luzy pogarszają komfort jazdy i doprowadzić mogą do niebezpiecznych usterek lub sytuacji na drodze. Aby je wykryć:

  • Potrząśnij delikatnie kierownicą i sprawdź, czy nie ma luzów w sterach.
  • Sprawdź pedały, czy nie ma ruchów bocznych.
  • Upewnij się, czy siodło jest solidnie zamocowane.

Regularnie dokręcaj wszystkie śruby w rowerze. Sprawdź też, kiedy powinno się je dokręcać (zgodnie z informacjami producenta danego modelu). Jeśli to pedały wymagają wymiany, tutaj znajdziesz różne odpowiednie do Twojego roweru: https://www.decathlon.pl/sporty/rowery/pedaly-rowerowe.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo