Dom letniskowy a całoroczny – różnice
Domek letniskowy jest przeznaczony głównie do sezonowego wynajmu lub użytku, przede wszystkim latem. Budynek tego typu zwykle jest mniejszy w porównaniu z klasycznym obiektem mieszkalnym całorocznym, a przy tym prostszy w budowie. Domki letniskowe często są usytuowane w atrakcyjnych lokalizacjach turystycznych.
Dom całoroczny, jak sama nazwa wskazuje, jest przystosowany do zamieszkania przez cały rok. Domy mieszkalne są lepiej izolowane (obecnie wszystkie muszą spełniać standardy energooszczędności), co pozwala na komfortowe użytkowanie także w zimie. Obiekty tego typu są droższe w budowie z uwagi na większe wymagania.
Jakie aspekty warto wziąć pod uwagę, wybierając między domem letniskowym a całorocznym?
Jak podpowiadają eksperci z https://drewnolandia.pl/, na etapie podejmowania decyzji dotyczącej rodzaju domu warto wziąć pod uwagę przynajmniej kilka bardzo istotnych kwestii.
Przeznaczenie nieruchomości
Jednym z kluczowych czynników, które powinny wpłynąć na decyzję, jest przeznaczenie działki, na której ma zostać zrealizowana inwestycja. Kwestia ta powinna zostać ustalona na podstawie zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub wydanej decyzji o warunkach zabudowy.
Koszty utrzymania
Podczas podejmowania decyzji warto zwrócić uwagę na koszty związane z utrzymaniem budynku. Pod tym względem zazwyczaj korzystniej wypada domek letniskowy, ponieważ z reguły ma on mniejszy metraż, jest użytkowany okresowo i nie dotyczą go koszty związane z ogrzewaniem.
Styl życia i dostępność
Wybór domku powinny determinować także preferencje użytkowników. Domek letniskowy jest odpowiednim wyborem dla osób, które cenią wolne weekendy i urlopy spędzane w malowniczej okolicy, często wśród natury. Idealnie nadaje się dla rodzin, które szukają miejsca na letni wypoczynek. Z kolei domek całoroczny to doskonała opcja dla tych, którzy pragną mieszkać w danej okolicy przez cały rok. To także dobre rozwiązanie dla osób planujących przenieść się z miasta na wieś, ceniących bliskość natury i lokalnych społeczności.
Możliwość wynajmu
Podejmując decyzję, warto przeanalizować kwestie związane z wynajmem nieruchomości. Domek letniskowy może generować dochody z wynajmu w sezonie letnim. Przy atrakcyjnej lokalizacji z pewnością będzie cieszył się dużym zainteresowaniem, co może przynieść zyski. Domek całoroczny może być z kolei wynajmowany przez cały rok, co pozwala na stały dopływ gotówki. Z uwagi na wyższe koszty utrzymania, rentowność może być jednak niższa.
Jaką technologię budowy domu wybrać?
Zarówno w przypadku budynków letniskowych, jak i całorocznych, szczególnie polecana jest technologia drewniana szkieletowa. Dlaczego? Ta technika pozwala nie tylko na szybszą realizację, ale także gwarantuje wysokie parametry użytkowe budynku. Do najważniejszych zalet drewnianych szkieletowych domów letniskowych i całorocznych należą bowiem:
- przyjazny mikroklimat – konstrukcja zewnętrznych przegród drewnianych domów sprawia, że są one dyfuzyjnie otwarte. Dzięki temu cały budynek oddycha, a w jego wnętrzu panuje komfortowy i przede wszystkim zdrowy mikroklimat. Nie bez powodu domy z drewna są uważane za przyjazne alergikom i astmatykom;
- odporność na warunki klimatyczne – drewniane domy szkieletowe charakteryzują się elastycznością. To właśnie ta cecha sprawia, że są niepodatne na działanie wiatru. Dzięki zastosowanej konstrukcji przegrody domu mogą delikatnie poddać się siłom podmuchów, dzięki czemu nie dotyczy ich zjawisko tzw. odbicia wiatru, które najczęściej prowadzi do zrywania dachów na budynkach murowanych;
- łatwość zmiany aranżacji przestrzeni – sposób połączenia przegród pionowych i poziomych drewnianych domów sprawia, że ich ściany działowe mogą być stosunkowo łatwo demontowane i przestawiane w inne miejsca, bez konieczności kucia i innych robót o charakterze wyburzeniowym;
- wydajna izolacyjność termiczna i akustyczna – zastosowane w zewnętrznych przegrodach drewnianych domów szkieletowych materiały izolacyjne (najczęściej wełna mineralna) zapewniają komfort cieplno-wilgotnościowy i akustyczny we wnętrzach budynków.
Komentarze (0)