reklama

Ból pleców i drętwienie kończyn? Sprawdź, jakie badanie pomoże znaleźć przyczynę problemu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ból pleców i drętwienie kończyn? Sprawdź, jakie badanie pomoże znaleźć przyczynę problemu - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEZ badania, przeprowadzonego w marcu 2021 roku na panelu Ariadna dla Benefit Systems, wynika, że nawet 86% polskiego społeczeństwa zmaga się z bólami kręgosłupa, przy których nierzadko pojawia się drętwienie kończyn. Postawienie prawidłowej diagnozy to podstawa udanego procesu leczenia tych dolegliwości. Jakie badania mogą w tym pomóc?
reklama

Charakterystyka bólu kręgosłupa

Ból kręgosłupa może występować w każdym jego odcinku. Miewa charakter przewlekły lub ostry. Tego typu dolegliwości noszą miano dorsalgii – termin ten odnosi się do wszelkiego typu bólów, które odczuwalne są wzdłuż grzbietu i mogą wynikać z wielu przyczyn, często trudnych do określenia.

Zgłaszane przez pacjentów bóle kręgosłupa najczęściej dotyczą dolnej jego części. Z tego typu problemami zdrowotnymi zmaga się ok. 12% Polaków. Takie statystyki są opublikowane w raporcie Ministerstwa Zdrowia, Departamentu Funduszy Europejskich i e-Zdrowia, dotyczącym Programu Polityki Zdrowotnej („Ogólnopolski program profilaktyki przewlekłych bólów kręgosłupa”).

reklama

W większości przypadków nie można określić konkretnej przyczyny bólu kręgosłupa w odcinku dolnym. Do rozwoju dolegliwości w szczególności przyczynia się charakter pracy – zwłaszcza wykonywanej w pozycji siedzącej, która powoduje obciążenie mięśni odpowiadających za stabilizację kręgosłupa. Pojawia się zwiększone ciśnienie i dyski międzykręgowe ulegają zniekształceniu. Może to prowadzić do odczuwania bólu, w tym przewlekłego.

Przy występowaniu zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa w odcinku szyjnym może z kolei dochodzić do ucisku na korzenie nerwowe opuszczające rdzeń kręgowy. Jedną z konsekwencji tego stanu jest drętwienie kończyn. Podobne objawy dają dyskopatia, niestabilność odcinka szyjnego kręgosłupa czy nadmierne napięcie mięśni przykręgosłupowych. W początkowej fazie rozwoju zaburzeń grzbietowych może występować parestezja (drętwienie) rąk, a także ból karku, okolic łopatek lub pach. Ważne, aby prawidłowo zdiagnozować pacjenta, który zgłasza się do lekarza z bólem kręgosłupa. Jakie badania są przy tym zlecane?

reklama

Badania kręgosłupa

Przy występowaniu bólów kręgosłupa i drętwieniu kończyn lekarz neurolog czy internista może zlecić wykonanie badań, zanim postawi diagnozę. Jednym z nich jest rezonans magnetyczny kręgosłupa. Lekarz uzyskuje dokładny obraz wewnętrznych struktur organizmu. Metoda jest bezpieczna i nieinwazyjna – pozwala na precyzyjne zidentyfikowanie źródła bólu kręgosłupa i określenie charakteru schorzenia. Pacjent może cierpieć na bóle kręgosłupa i drętwienie kończyn z uwagi na uraz, stan zapalny, a w niektórych przypadkach z powodu rozwijających się zmian nowotworowych. Najczęściej dotyczy to jednak zmian zwyrodnieniowych, a MR kręgosłupa umożliwia określenie stopnia ich zaawansowania.

reklama


Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego kręgosłupa?

Do badania MR kręgosłupa pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać – nie musi być na czczo, choć zaleca się zjedzenie lekkiego posiłku. Ubranie nie może zawierać metalowych elementów i ozdób. Panie powinny zmyć makijaż – powoduje on artefakty.

Na badanie należy zgłosić się 15 minut wcześniej, aby wypełnić formularz, na podstawie którego lekarz ustali ewentualne przeciwwskazania do jego wykonania. Badanie pozwala szybko znaleźć przyczynę bólu kręgosłupa i drętwienia rąk czy nóg. Może być to spowodowane chorobą zwyrodnieniową czy pojawieniem się zmian degeneracyjnych krążków międzykręgowych i ich przemieszczenie do kanału kręgowego. Niewykluczone, że odczuwane dolegliwości u pacjenta są spowodowane innymi zaburzeniami budowy kręgosłupa.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo