- Reklama -

Prokurator domaga się pociągnięcia posła do odpowiedzialności

Minęły cztery miesiące odkąd do Marszałka Sejmu RP trafił wniosek Prokuratora Generalnego o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła RP Piotra Olszówki do odpowiedzialności karnej. Poseł miał uzyskać prawo jazdy bez szkolenia i egzaminu. W zamian miał wręczyć łapówkę pracownikowi starostwa w Biłgoraju. Zarzuty dotyczą również posłużenie się tym fałszywym dokumentem podczas kontroli drogowej.

Zbigniew Ziobro domaga się uchylenia immunitetu posłowi PiS Piotrowi Olszówce. Prokuratura chce postawić mu zarzuty m.in. pozyskania prawa jazdy niezgodnie z prawem. Sprawa trafiła do sejmowej komisji.

- Reklama -

Ze śledztwa zamojskiej prokuratury wynika, że poseł nigdy nie odbył podstawowych szkoleń dla osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii A i C oraz nie zdawał i nie zdał egzaminów państwowych wymaganych do uzyskania prawa jazdy tych kategorii. Według śledczych dokumenty stwierdzające, że uczestniczył w zajęciach i zdał egzamin zostały podrobione.

Wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła RP do odpowiedzialności karnej w związku z zamiarem ogłoszenia mu czterech zarzutów popełnienia przestępstw w tym z art. 229 § 3 k.k. i innych trafił na biurko Marszałka Sejmu RP jeszcze 25 czerwca. – Postępowanie przygotowawcze sygn. PO I Ds. 58.2017.S tut. Prokuratury prowadzone przeciwko Piotrowi O. pozostaje na biegu. W sprawie za pośrednictwem Prokuratora Generalnego zwrócono się do Marszałka Sejmu o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła RP do odpowiedzialności karnej w związku z zamiarem ogłoszenia mu czterech zarzutów popełnienia przestępstw w tym z art. 229 § 3 k.k. i inne. Przedmiotowy wniosek został podpisany przez Prokuratora Generalnego w dniu 25 czerwca 2018 r. – informuje Prokurator Okręgowy w Zamościu Rafał Kawalec.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński skierował wniosek do Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. To właśnie do jej zadań należy m.in. sprawa związana z wyrażeniem przez Sejm zgody na pociągnięcie posła do odpowiedzialności za przestępstwa lub wykroczenia lub aresztowanie, zatrzymanie. Od czterech miesięcy Prokuratura Okręgowa w Zamościu nie otrzymała żadnej informacji o dalszym przebiegu sprawy.

Jaka jest procedura pozbawienia posła immunitetu? Najpierw opinię o wniosku sporządzi Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich. W trakcie swoich prac komisja może zażądać udostępnienia akt postępowania przez organ, który je prowadzi. Swoje wyjaśnienia i wnioski może też składać poseł, w którego sprawie toczy się postępowanie.

Następnie komisja przedstawia swoje stanowisko na posiedzeniu Sejmu, a następnie odbywa się głosowanie nad wnioskiem. Sejm wyraża zgodę na pociągnięcie posła do odpowiedzialności sądowej bezwzględną większością głosów ustawowej liczby posłów.

Poseł Olszówka może także złożyć pismo, w którym zgadza się na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej. Zrzeczenie się immunitetu zakończy cały proces i prokuratura będzie mogła postawić zarzuty.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.