- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Prokurator domaga się pociągnięcia posła do odpowiedzialności

Minęły cztery miesiące odkąd do Marszałka Sejmu RP trafił wniosek Prokuratora Generalnego o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła RP Piotra Olszówki do odpowiedzialności karnej. Poseł miał uzyskać prawo jazdy bez szkolenia i egzaminu. W zamian miał wręczyć łapówkę pracownikowi starostwa w Biłgoraju. Zarzuty dotyczą również posłużenie się tym fałszywym dokumentem podczas kontroli drogowej.

- Reklama -

Zbigniew Ziobro domaga się uchylenia immunitetu posłowi PiS Piotrowi Olszówce. Prokuratura chce postawić mu zarzuty m.in. pozyskania prawa jazdy niezgodnie z prawem. Sprawa trafiła do sejmowej komisji.

Ze śledztwa zamojskiej prokuratury wynika, że poseł nigdy nie odbył podstawowych szkoleń dla osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii A i C oraz nie zdawał i nie zdał egzaminów państwowych wymaganych do uzyskania prawa jazdy tych kategorii. Według śledczych dokumenty stwierdzające, że uczestniczył w zajęciach i zdał egzamin zostały podrobione.

Wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła RP do odpowiedzialności karnej w związku z zamiarem ogłoszenia mu czterech zarzutów popełnienia przestępstw w tym z art. 229 § 3 k.k. i innych trafił na biurko Marszałka Sejmu RP jeszcze 25 czerwca. – Postępowanie przygotowawcze sygn. PO I Ds. 58.2017.S tut. Prokuratury prowadzone przeciwko Piotrowi O. pozostaje na biegu. W sprawie za pośrednictwem Prokuratora Generalnego zwrócono się do Marszałka Sejmu o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła RP do odpowiedzialności karnej w związku z zamiarem ogłoszenia mu czterech zarzutów popełnienia przestępstw w tym z art. 229 § 3 k.k. i inne. Przedmiotowy wniosek został podpisany przez Prokuratora Generalnego w dniu 25 czerwca 2018 r. – informuje Prokurator Okręgowy w Zamościu Rafał Kawalec.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński skierował wniosek do Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. To właśnie do jej zadań należy m.in. sprawa związana z wyrażeniem przez Sejm zgody na pociągnięcie posła do odpowiedzialności za przestępstwa lub wykroczenia lub aresztowanie, zatrzymanie. Od czterech miesięcy Prokuratura Okręgowa w Zamościu nie otrzymała żadnej informacji o dalszym przebiegu sprawy.

Jaka jest procedura pozbawienia posła immunitetu? Najpierw opinię o wniosku sporządzi Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich. W trakcie swoich prac komisja może zażądać udostępnienia akt postępowania przez organ, który je prowadzi. Swoje wyjaśnienia i wnioski może też składać poseł, w którego sprawie toczy się postępowanie.

Następnie komisja przedstawia swoje stanowisko na posiedzeniu Sejmu, a następnie odbywa się głosowanie nad wnioskiem. Sejm wyraża zgodę na pociągnięcie posła do odpowiedzialności sądowej bezwzględną większością głosów ustawowej liczby posłów.

toyota Yaris

Poseł Olszówka może także złożyć pismo, w którym zgadza się na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej. Zrzeczenie się immunitetu zakończy cały proces i prokuratura będzie mogła postawić zarzuty.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.