- Reklama -

- Reklama -

Progów zwalniających nie będzie

Progów zwalniających na ulicy Godebskiego i Armii Krajowej nie będzie. Wnioskował o to radny Rady Miasta Biłgoraj Antoni Kucharski. Natomiast na jednej z ulic pojawi się znak "STOP".

Radny Rady Miasta Antoni Kucharski złożył interpelację dotyczącą montażu progów zwalniających na drogach gminnych ul. Cypriana Godebskiego i ul. Armii Krajowej w Biłgoraju. Prośbę argumentował bezpieczeństwem pieszych.

Wniosek radnego został rozpatrzony w terenie na początku lutego br. Ulica Cypriana Godebskiego jest drogą gminną nr 109300L. Posiada nawierzchnię brukową bardzo dobrej jakości. Skrzyżowania z ulicą Piskora (droga z pierwszeństwem) są oznakowane w sposób prawidłowy i czytelny. Zdaniem urzędników ulicą Cypriana Godebskiego przemieszczają się wyłącznie mieszkańcy tej ulicy, gdyż nie stanowi ona żadnego objazdu ani skrótu. – W czasie wizji w terenie ruch pojazdów był znikomy oraz nie stwierdzono pojazdów poruszających się z nadmierną prędkością – informuje Mateusz Dudek, podinspektor w Wydziale Komunikacji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego.

Natomiast ulica Armii Krajowej jest drogą gminną nr 109245L. Posiada nawierzchnię bitumiczną dobrej jakości. Od skrzyżowania z ulicą Różnówka Stawy do skrzyżowania z ulicą Batalionów Chłopskich oznakowana jest jako strefa zamieszkania, w której panują szczególne zasady ruchu drogowego (pierwszeństwo pieszych przed pojazdami, ograniczenie prędkości do 20 km/h, parkowanie tylko w miejscach wyznaczonych). Oznakowanie na tej ulicy jest prawidłowe i czytelne.

- Reklama -

– Biorąc pod uwagę istniejącą organizację ruchu, długość drogi, łuki poziome, obowiązujące ograniczenia prędkości, wydaje się niemożliwe wystąpienie problemu z tzw. piratami drogowymi na tych ulicach. Jednak w przypadku jego zaistnienia należy zgłosić telefonicznie sprawę do Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju, która skutecznie wyjaśni kierowcy zasady poruszania się po drodze lub oznaczyć ulicę na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, jako miejsce niebezpieczne ze względu na przekraczaną prędkość – wyjaśnia podinspektor. Dodaje, że istniejąca infrastruktura drogowa na tych ulicach (kanalizacja ściekowa, kolektor deszczowy, bliska odległość domów mieszkalnych, skrzyżowanie dróg, łuk poziomy drogi) wyklucza ustawienie progów zwalniających. Ograniczenie to wynika z rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, oraz załączników do tego rozporządzenia.

Na ulicy Cypriana Godebskiego nie stwierdzono potrzeby zmiany stałej organizacji ruchu. W przypadku ulicy Armii Krajowej uzgodniono, że w celu zwiększenia bezpieczeństwa pojazdów, dojeżdżających do skrzyżowania z ulicą Batalionów Chłopskich, zostanie zmieniona organizacja ruchu na danym skrzyżowaniu, tzn. znak A-7 “Ustąp pierwszeństwa” zostanie zastąpiony znakiem pionowym B-20 “Stop” oraz znakiem poziomym P-12 “linia bezwzględnego zatrzymania”.

Wprowadzenia zmian dokona Miejska Służba Drogowa w Biłgoraju.

 

- Reklama -

- Reklama -

3 Komentarze
  1. Ewa mówi

    W Norwegii przed każdym przejściem dla pieszych jest próg zwalniający i jakoś kierowcy sie na to nie skarżą i jak mało jest wypadków.

  2. Anna mówi

    Ludzie, zacznijcie myśleć to nie boli, jadąc autem chyba nikt nie jest zadowolony gdy przejście dla pieszych jest co 10m, progi itp, i wtedy nagle pretensje “kto na to pozwolił” chcecie przechodzić w każdym możliwym miejscu i szukacie jakiegos Jelenia który na to pozwoli ? Radze zacząć myśleć, rozglądać się i zachować zdrowy rozsądek a wszyscy będziemy zadowoleni i kierowcy i piesi.

  3. Obywatel mówi

    Powiedz który to już raz odmawiasz nam władzo poprawy bezpieczeństwa na drogach. Chyba 3 w ciągu pół roku.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.