- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Produkcja seryjna szyb kwantowych ruszyła pod Rzeszowem

Na Podkarpaciu ruszyła pierwsza w Polsce, ale i pierwsza na świecie fabryka szyb kwantowych. Produkowane w niej panele zapewniają nie tylko wysoką przepuszczalność światła, ale przy tym są w stanie pobierać energię z padających na nie promieni słonecznych. Niby oczywiste rozwiązanie, a jednak tak trudno było do tej pory zrealizować ten pomysł w praktyce. Tym bardziej powinniśmy się cieszyć, że tego rodzaju rozwiązania produkować będziemy w naszym kraju jako pionierzy. Czym jest i jak działa szybka kwantowa?

- Reklama -

Fabryka szyb kwantowych

Zlokalizowana pod Rzeszowem w bliskim sąsiedztwie portu lotniczego fabryka szyb kwantowych gotowa była już w listopadzie. Niemniej do momentu oficjalnego otwarcia i rozpoczęcia produkcji minęło jeszcze nieco ponad 2 miesiące. Każda tego rodzaju fabryka to miejsce, gdzie do pracy zaprzężona jest nie tylko technologia, ale i szereg maszyn odpowiedzialnych za automatyzację pracy. Od przenośników, po linie produkcyjne, tworzone przez rolki i kule transportowe zorganizowane w szeregu różnych systemów transportowych. Jak podaje producent, roczną wydajność linii produkcyjnej szacuje się na ok. 60 tys. m2, około 5 tys. m2 miesięcznie.

toyota Yaris

Czym są szyby kwantowe?

Szyba kwantowa pokryta jest powłoką kwantową. Owa powłoka to system wtopionych w szkło małych kropek kwantowych, o rozmiarach od kilku do kilkunastu nanometrów. Tak małe kropki nie przeszkadzają nam w zwyczajnym użytkowaniu szyby – wyglądaniu za okno, nie przysłaniają widoku. Kropki te są półprzewodnikami, które potrafią zmienić promieniowanie UV i podczerwone na energie elektryczną. Co ciekawe, w przypadku szyb kwantowych nie ma takiego znaczenia kąt padania światła, a prąd można wytwarzać także ze sztucznego oświetlenia. Zainteresowanie tą technologią rejestruje się na rynkach wysoko rozwiniętych np. Skandynawii. Niestety, do tej pory wyzwaniem było uzyskanie wysokiej przezierności szkła, mimo zastosowania siatki kwantonowej, oraz niska przepuszczalność energii. Finalnie szyby kwantonowe cechują nie tylko wysokie parametry emisji światła, ale przy tym ograniczają one nagrzewanie się pomieszczeń.

Szyby kwantowe i perowskity

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Mamy się czym chwalić jako Polacy. Całkiem niedawno cały kraj obiegła informacja o uruchomieniu fabryki folii wykorzystujących perowskity, które generują prąd. Wraz z początkiem 2022 roku do panteonu osiągnięć doszła produkcja szyb kwantowych. Oba zastosowania mają ten sam cel. Wytworzyć energię elektryczną. Perowskity mają za zadanie rozszerzenie elastyczności w zakresie powierzchni, która może wykorzystywać energię słoneczną. Drukowane na foli perowskity mogą bowiem pokrywać szereg płaszczyzn o różnym kształcie, co z całą pewnością daje im przewagę użytkową nad wieloma znanymi dziś rozważaniami. Jak sprawdzą się szyby kwantowe? Na odpowiedź przyjdzie nam poczekać, chłonność niektórych rynków zainteresowanych tego rodzaju nową technologią jest bardzo duża, stad ich przyszłość rysuje się nader obiecująco.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.