- Reklama -

- Reklama -

Proboszcz parafii w Biłgoraju: Mało młodzieży przychodzi do kościoła (rozmowa)

-Mało młodzieży przychodzi do kościoła. Wypływa to z tego, że rodzice nie są w kościele i dlatego dziecko nie jest nauczone "być" w kościele. A potem, gdy dorasta, nikt już nie wpłynie na jego decyzję. - mówi "Nowej Gazecie Biłgorajskiej" ks. Jerzy Kołtun, proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju.

- Reklama -

Jest coś, co wyróżnia tę parafię?

– Z naszego kościoła w każdą niedzielę o godz. 9.30 transmitowane są Msze święte. To zasługa śp. ks. kan. Bogusława Wojtasiuka. Poza tym w każdą drugą niedzielę miesiąca odbywa się u nas Krucjata Różańcowa za Ojczyznę. Trwa już od 10 kwietnia 2016 roku. Jest to Msza święta o Polskę wierną Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu. Po Eucharystii ulicami Biłgoraja idzie procesja różańcowa. Czasami jest to w naszej parafii, a czasami idziemy do innej parafii. Modlimy się o Ojczyznę, aby była Bogiem silna.  Bierze w niej udział ok. 200 osób. W maju zawsze prowadzą ją dzieci pierwszokomunijne, a w czerwcu kandydaci do bierzmowania. Włączają się w nią różne organizacje, np. Solidarność, koła różańcowe z różnych parafii, Przyjaciele Oblubieńca czy inne organizacje takie jak Społeczny Komitet Upamiętniania Miejsc Pamięci Narodowej przy parafii pw. Marii Magdaleny. Przed pandemią uczestniczyli w niej również przedstawiciele miasta, starostwa, policji czy straży. Jest to nasze działanie, ale chętnie włączają się wszystkie grupy także z innych parafii.

Mulawa wybory do 05.04.2024

W ostatnich latach kościół przeszedł duży remont, widać to na zewnątrz. Co dokładnie zostało zrobione?

–Na przestrzeni kilku lat, od kiedy jestem proboszczem, udało się wymienić ogrzewanie kościoła i plebanii (z elektrycznego na sieć miejską), zrobić elewację kościoła, udało się wyremontować kancelarię księży i siostry, odwodnić parking parafialny. Remonty pochłonęły ok. 2 mln zł. Sama elewacja to koszt ok. 1,2 mln zł, robiliśmy ją 2 lata. Wymieniliśmy ogrodzenie. Zakupione też zostały nowe paramenty (naczynia i inne przedmioty używane w liturgii) i szaty liturgiczne.

Na przestrzeni tych 35 lat posługi zauważa Ksiądz, że jest mniej młodych  przychodzących do kościoła…

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

– Niestety, ale tak. Jest to widoczne, że mało młodzieży przychodzi do kościoła. Wypływa to z tego, że rodzice nie są w kościele i dlatego dziecko nie jest nauczone „być” w kościele. A potem, gdy dorasta, nikt już nie wpłynie na jego decyzję. Najpierw w tym przypadku musi być jakiś schemat postępowania, to rodzice go wprowadzają w życie. Ja miałem 5 km do kościoła i od dziecka chodziłem „na nogach” i nawet na Roraty, wtedy trzeba było wstać o wpół do szóstej rano. Dla mnie to było oczywiste, że idę z mamą, z rodzicami. Dziś też potrzebujemy tych przykładów od rodziców, aby zmienić tę narastającą tendencję.

(…)

Cała rozmowa, ale też wiele innych – w specjalnym dodatku katolickim „Nowej Gazety Biłgorajskiej”, przygotowywanym przez parafie. Szukajcie naszego tygodnika w kioskach, sklepach i punktach kolportażu.

Najwięcej aktualnych informacji z powiatu biłgorajskiego na najlepszym lokalnym portalu: WWW.GAZETABILGORAJ.PL

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.