- Reklama -

- Reklama -

Prezydent RP Andrzej Duda w powiecie biłgorajskim (zdjęcia)

Prezydent Andrzej Duda wziął dziś udział w uroczystych obchodach Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej na cmentarzu wojennym w Sochach, gdzie doszło do masowego mordu ludności 1 czerwca 1943 roku. Wieś została praktycznie doszczętnie spalona. W latach 1940-1944 Sochy należały do powiatu biłgorajskiego. Tuż po uroczystości prezydent spotkał się z mieszkańcami na stadionie sportowym w Tereszpolu-Zaorendzie.

- Reklama -

Dzień Walki i Męczeństwa to święto ustanowione przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2017 i obchodzone co roku 12 lipca.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził wieś Sochy, jedną z najbardziej poszkodowanych przez okupanta w czasie II wojny światowej:

– Wtedy w XX wieku, kiedy było naprawdę poważnie, nie dało się obronić Polski, bez polskiej wsi. Nie dało się walczyć bez tych, którzy na co dzień zbierają plony i dotykają ziemi. Umieli chwycić za karabin – mówił prezydent. –  Tak niewielu ludzi w świecie słyszało o Sochach, o Michniowie o wsiach w Polsce gdzie pomordowano tysiące ludzi za służbę ojczyźnie, którzy za to służbę zapłacili cenę najwyższa. Zawsze podkreślam siłę jaką niesie polska wieś i polski chłop, ale to także ci, o których mówiliśmy ze żywią i bronią ojczyzny – powiedział w Sochach, prezydent RP.

Licznie przybyli goście do dziś nie mogą pogodzić się z tym, co stało się w czasie wojny w Sochach:

- Reklama -

– To była kara. Niemcy wybili wszystkich i spalili wieś, za to, że partyzanci dostawali tutaj wsparcie. Tu mieli schronienie, tu zawsze dostawali coś do jedzenia. Wszyscy zginęli, bo pomagali rodakom – mówi pan Jan, który pamięta jeszcze czasy II wojny światowej.

W marcu 1940 roku władze okupacyjne powiększyły teren powiatu biłgorajskiego, włączając w jego obręb gminy: Tereszpol, Radecznica, Zwierzyniec, Szczebrzeszyn oraz gminy Dzików Stary, Kuryłówka i Cieplice. Wtedy w skład powiatu weszły również Sochy. W 1944 podział administracyjny Polski został odtworzony według stanu z 1939 i Sochy powróciły do powiatu zamojskiego.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź