kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Premier odwiedził Frampol (film)

Podczas dzisiejszych uroczystości 80. rocznicy bombardowania Frampola swoją obecnością mieszkańców zaszczycił prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Dziś we Frampolu upamiętniono tragiczne wydarzenia z 1939, kiedy to niemiecka Luftwaffe dokonała bombowego nalotu na miasto Frampol, niszcząc je niemal w całości.

- Reklama -

Obchody rozpoczęły się o godzinie 10.00 Mszą świętą w kościele parafialnym pw. św Jana Nepomucena. Po Mszy nastąpiło uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem odzyskania niepodległości i prezentacja tablicy poświęconej bombardowaniu Frampola 13 września 1939 r., ufundowanej przez Oddział IPN w Lublinie.

– Drodzy mieszkańcy Frampola i uczestnicy tych obchodów, Polska przeżyła wiele trudnych chwil, ale we wrześniu 1939 roku Polska przeżyła koszmar. Ten wrzesień rozpoczął długie lata walki o istnienie, walki z barbarzyństwem niemieckim, które na swój cel obrało unicestwienie Narodu Polskiego.Tutaj, we Frampolu, 13 września 1939 r. mieliśmy z tym barbarzyństwem do czynienia w sposób wyjątkowy. Otóż przepiękny kształt urbanistyczny Frampola, jego geometryczna doskonałość posłużyła niemieckim pilotom za cel doświadczalny, za cel ćwiczebny. Piloci zrzucili tutaj kilkaset bomb, doprowadzając do zniszczenia 90% miasta. Według Normana Daviesa zginęło wtedy 1500 osób, a kiedy skończyły się bomby niemieccy piloci strzelali do ludności cywilnej, ćwicząc swoją celność z broni pokładowej – przypominał premier Mateusz Morawiecki w przemówieniu uświetniającym obchody 80. rocznicy bombardowania Frampola.

toyota Yaris

Poniżej film z uroczystości:

Kolejnymi punktami uroczystości były: odsłonięcie w Samorządowym Zespole Szkolnym we Frampolu tablicy upamiętniającej 80. rocznicę bombardowania, konferencja popularnonaukowa pn.: „Frampol i jego okolice w okresie wojny i okupacji” oraz wystawa fotograficzna „Frampol przed II wojną światową”.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

– Niestety, barbarzyńskie zbombardowanie Frampola przez Niemców, trauma związana z tym wydarzeniem pozostaną na zawsze żywe w pamięci frampolan, którzy nigdy nie usłyszeli słowa „przepraszam”, nie mówiąc już o jakiejkolwiek formie zadośćuczynienia. Dramat niewinnego Frampola z 13 września 1939 roku niech będzie przestrogą przed każdą formą totalitaryzmu i skrajnego nacjonalizmu. Oby horror wojny, jaki przeżyła nasza Ojczyzna, nigdy więcej się już nie powtórzył – podkreślał w swoim przemówieniu Józef Rudy burmistrz Frampola.

W obchodach uczestniczyli premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jacek Sasin, wiceminister Marcin Romanowski, wojewoda Przemysław Czarnek, marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Michał Mulawa, starosta, posłowie i prezes IPN z Lublina Marcin Krzysztofik Skiba.

        

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.