Prawie jak matura. Ale z wiedzy o Ziemi Biłgorajskiej (FOTO)
Ponad 60 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu biłgorajskiego uczestniczyło w XXXIII edycji Konkursu Wiedzy o Ziemi Biłgorajskiej. Odbył się w Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej.
Celem konkursu jest propagowanie wiedzy na temat historii, kultury oraz środowiska przyrodniczego Ziemi Biłgorajskiej, rozwijanie pasji krajoznawczo-turystycznych, krzewienie patriotyzmu lokalnego, zainteresowanie historycznymi i współczesnymi aspektami życia własnego regionu oraz integrowanie społeczności szkolnych, lokalnych, turystów, krajoznawców, stowarzyszeń, instytucji samorządowych organizujących
i wspierających turystykę.
Organizatorzy konkursu to: Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Biłgoraju, Wójt Gminy Biłgoraj i Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej. Nagrody książkowe dla laureatów zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Biłgoraju.
W zmaganiach konkursowych uczestniczyli przedstawiciele biłgorajskich szkół ponadpodstawowych: Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II,
I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ, Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących, Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących, Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej.
Reprezentanci szkół podstawowych to uczniowie: Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Księżpolu, Szkoły Podstawowej im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Św. Franciszka z Asyżu w Lipinach Dolnych, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Powstania Styczniowego w Potoku Górnym, Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy, Szkoły Podstawowej w Smólsku, Szkoły Podstawowej w Gromadzie i Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej.
Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej, drużynowej wszyscy uczestnicy rozwiązywali test opracowany przez Piotra Kiełbasę, prezesa Zamojskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Biłgoraju.
Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:
Wyniki w rywalizacji zespołowej :
Uczniowie szkół podstawowych:
I miejsce – Emilia Raduj, Marzena Dziura, Laura Rapa (SP im. Papieża Jana Pawła II
w Dereźni Solskiej, opiekun Małgorzata Palikot),
II miejsce – Nina Ćwikła, Martyna Blacha, Natalia Hołyst (SP im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej, opiekun Małgorzata Palikot),
III miejsce – Maja Łokaj, Szymon Borek, Dawid Zdanowski (Publiczna Szkoła Podstawowa im. Powstania Styczniowego w Potoku Górnym, opiekun Anna Lipiec),
IV miejsce – Amelia Pszczoła, Marcelina Pyzio, Oskar Socha (SP im. Jana Pawła II
w Księżpolu, opiekun Tomasz Żuk),
IV miejsce – Maciej Pawelec, Julia Zwolak, Łukasz Szpyt (Publiczna SP im. Św. Franciszka z Asyżu w Lipinach Dolnych, opiekun Anna Lipiec),
V miejsce – Aniela Sarzyńska, Anna Klucha, Nikodem Czarny (SP im. Jana Pawła II w Księżpolu, opiekun Tomasz Żuk),
VI miejsce – Andżelika Smoter, Aleksandra Kalinowska, Weronika Kasperska (Szkoła Podstawowa nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju, opiekun Marta Cudziło),
VI miejsce – Weronika Dziura, Błażej Osuch, Wiktoria Dziura (Szkoła Podstawowa im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym, opiekun Grażyna Rymarz).
Uczniowie szkół ponadpodstawowych:
I miejsce – Andżelika Popławska, Michalina Tworzewska, Natalia Skrok (Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, opiekun Beata Pieczonka)
II miejsce ex aequo – Karolina Łucja Staroń, Dominika Winnicka, Paweł Pędziwiatr (Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, opiekun Dariusz Pyzio), Otylia Kobielarz, Aleksandra Solak, Patryk Przytuła (I Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju, opiekun Krzysztof Rudy),
III miejsce – Oliwia Łupina, Justyna Grzywna, Liliya Yuntsevich (Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, opiekun Beata Pieczonka),
IV miejsce – Karol Łuczyn, Wojciech Sokal, Michał Gmyz (Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju, opiekun Kinga Birut-Solak),
V miejsce – Amelia Dec, Natalia Magoch, Paulina Zając (Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju, opiekun Kinga Birut-Solak),
VI miejsce – Wiktor Banach, Dominika Szubiak, Anna Szubiak (I Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju, opiekun Krzysztof Rudy).
Uczestnicy konkursu podczas oczekiwania na wyniki spotkali się ze znanym, regionalistą, krajoznawcą, wiceprezesem Oddziału PTTK w Biłgoraju Andrzejem Czacharowskim, który zaprezentował „Biłgoraj w starej fotografii”. Dzięki temu mieli możliwość pogłębienia wiedzy i zdobycia nowych wiadomości.
W drugim, indywidualnym etapie konkursu prowadzonym przez Andrzeja Czacharowskiego uczestniczyli uczniowie, którzy uzyskali najwyższą liczbą punktów w eliminacjach pisemnych. Ich zadaniem było rozpoznawanie na fotografiach miejsc pamięci narodowej Ziemi Biłgorajskiej.
Wyniki w kategorii indywidualnej:
Uczniowie szkół podstawowych (45 uczestników):
I miejsce – Nina Ćwikła (SP im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej),
II miejsce – Marzena Dziura (SP im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej),
III miejsce – Martyna Blacha (SP im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej),
IV miejsce – Laura Rapa (SP im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej),
V miejsce ex aequo – Emilia Raduj (SP im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej),
Julia Zwolak (PSP im. Św. Franciszka z Asyżu w Lipinach Dolnych),
VI miejsce – Maja Łokaj (PSP im. Powstania Styczniowego w Potoku Górnym
Uczniowie szkół ponadpodstawowych (24 uczestników):
I miejsce ex aequo – Otylia Kobielarz (I LO im. ONZ w Biłgoraju), Paulina Zając (KLO im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju),
II miejsce ex aequo – Dominika Winnicka (ZSBiO w Biłgoraju), Michalina Tworzewska (ZSZiO w Biłgoraju),
III miejsce ex aequo – Justyna Grzywna (ZSZiO w Biłgoraju), Oliwia Łupina (ZSZiO w Biłgoraju).