- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Praktykowali w Hiszpanii

23 listopada 2019 roku  grupa 16 uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju  o kierunku technik usług kelnerskich, technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych wyjechała do Sewilli by doskonalić swe zawodowe i językowe umiejętności i zdobyć certyfikat na trzytygodniowych praktykach zawodowych.

Wyjazd do Hiszpanii odbył się w ramach Projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+.

Miejsca pracy dla uczniów zagwarantował partner hiszpańki euroMind, który współpracuje z firmami sektora turystyczno-usługowego na terenie Sewilli. Dzięki temu uczniowie pracowali w najlepszych hotelach i restauracjach w samym sercu Andaluzji takich jak Hotel Casa 1800****, Casa Imperial Hotel****, Fontecruz Sevilla Seises****, Halo Boutique Hotel**** oraz resaturacjach Dona Elvira Resaurante, Uno de Delicias czy El Giraldillo.

Uczniowie otrzymali niepowtarzalną szansę i możliwość zdobycia  rynków europejskich na stażu zagranicznym w hiszpańskich firmach. Odbywając praktyki zawodowe w hiszpańskich instytucjach, uczniowie poszerzali swoje umiejętności językowe i zarazem zdobywali doświadczenie zawodowe.

Mamy nadzieję, że staną się lepszymi fachowcami lepiej przygotowanymi do wykonywania swego zawodu – podsumowuje dyrektor szkoły Adam Balicki.

Projekt  skierowany jest  do uczniów, których cechuje  wysoka kultura osobista i umiejętność zachowania się w różnych sytuacjach. Przed każdym wyjazdem uczniowie przechodzą w szkole  intensywne szkolenie z języka angielskiego i elementów języka hiszpańskiego w zawodzie, ułatwiające pobyt za granicą. Dodatkowo uczestniczą w przygotowaniu kulturowym i pedagogicznym.

W czasie praktyk zawodowych praktykanci poszerzali wiedzę merytoryczną w swoich zawodach, a także zdobywali umiejętności w dziedzinie organizacji i techniki pracy.

- Reklama -

– Udział w zagranicznych stażach jest dla naszej młodzieży bezpłatny, w 100% finansowany z funduszy Unii Europejskiej. Młodzież ma zagwarantowany: przejazd, zakwaterowanie, bilety miesięczne, ubezpieczenie, wycieczki  autokarowe, kieszonkowe oraz opiekę pedagogiczną od dnia wyjazdu aż do powrotu do szkoły – mówi Anna Chwedyk, koordynator projektu.

Wyjazd młodzieży za granicę to nie tylko praca i  nauka. Programy pobytu obejmują poznanie atrakcji turystycznych, kultury, walorów historycznych, odmiennych zwyczajów i tradycji. W czasie pobytu realizowany był bogaty program kulturowy tj. wycieczka do Kordoby, zwiedzanie najpiękniejszych zabytków Sewilli – Placu Hiszpańskiego, Katedry z jej majestatyczną wieżą Giralda, Pałacu Real Alcazar czy Głównego Archiwum Indii.  Nie zabrakło też atrakcji typu Tapas Night, rejs po rzece Gwadalkiwir, wyjście na taras widokowy Metropol Parasol i zwiedzanie Sewilskiej Corridy.

Zadowolenia o praktykach w Hiszpanii nie kryją również sami uczniowie:

Jestem zachwycona praktykami w Hotelu Casa Imperial****. Zostałam bardzo miło przyjęta przez jego pracowników. Spędzanie z nimi czasu było dla mnie czymś niesamowitym. Podczas stażu zdobyłam nowe doświadczenie i nauczyłam się wielu nowych rzeczy o funkcjonowaniu hotelu – mówi Agnieszka Pacion, uczennica technikum hotelarskiego.

Ostanie trzy tygodnie były dla mnie niezapomnianą przygodą. Dzięki pracy w restauracji Dona Elvira poznałam hiszpańską kuchnię oraz tutejsze przysmaki. Miałam okazję zwiedzić przepiękne miejsca w Sewilli i w Kordobie – wspomina Julia Malicka z technikum żywienia i usług gastronomicznych.

Był to pierwszy raz kiedy wyjechałam poza granice kraju. Pierwszy raz też leciałam samolotem. Bałam się na początku, jednak obawy szybko minęły. Cieszyłam się pobytem w tak wspaniałym miejscu z fantastycznymi ludźmi – opowiada uczennica, Ania Oleszek.

Odczucia wszystkich uczniów podsumowała uczennica technikum hotelarskiego, Natalia Blacha: – Uważam, że praktyki za granicą to cudowna i budująca przygoda! Każdy powinien z tego skorzystać.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.