- Reklama -

- Reklama -

Prahistoria i średniowiecze w regionie biłgorajskim

Tak zatytułowana została wystawa, której uroczyste otwarcie odbyło się 26 lipca w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Jej autorem jest archeolog Daniel Tereszczuk.

- Reklama -

 

Wystawa przedstawia eksponaty z różnych epok dziejowych od epoki kamienia, zaczynając od paleolitu, poprzez mezolit i neolit. Są to siekierki czy komplety toporków kamiennych, zabytki związane z epoką brązu czy wpływów rzymskich i późnego średniowiecza. Do unikalnych na skalę województwa eksponatów można zaliczyć przedmioty wykonane z brązu, odkryte w okolicach Biłgoraja, które mają około 3 tysięcy lat. – Przedmioty te są związane z kulturą łużycką i świadczą o tym, że te tereny musiały być w tamtym okresie zamieszkiwane. Warto też zwrócić uwagę w zbiorach na monety rzymskie z drugiego wieku, które zostały odkryte jeszcze przed drugą wojną światową na terenie Biłgoraja – mówił autor wystawy Daniel Tereszczuk, archeolog z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. – Unikatem w skali naszego kraju jest prawie kompletne ogłowie końskie, które datować można na XII wiek, jego analogię udało się znaleźć w środkowej Azji, na południowej SyberiiJest to rzecz godna uwagi i bardzo rzadka, mamy przykłady zabytków związanych z kulturą staroruską – podkreślał autor wystawy. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych m.in. etatowy członek Zarządu Powiatu Beata Strzałka, przewodniczący Rady Powiatu Marian Kurzyna, działacze społeczni, harcerze oraz mieszkańcy.

toyota Yaris

– Wszystkie wystawy w Muzeum, które dotyczą naszego regionu, traktujemy jako formę edukacji mieszkańców i turystów o tym, co się kiedyś działo – mówi p.o. dyrektor muzeum dr Dorota Skakuj. – Kilka eksponatów do tej wystawy pozyskaliśmy kilka dni wcześniej. Średniowieczne podkowy, znalezione na polu, pokazują, że tutaj kilkaset lat temu istniało życie. Poznanie tej przeszłości jest bardzo ważne i interesuje to coraz więcej ludzi – wyjaśnia. – Ostatnia wystawa, jaką robiliśmy, to wystawa dotycząca straży pożarnej oraz policji w okresie międzywojennym z okazji 100-lecia funkcjonowania policji. W planach mamy wystawę poświęconą 80. rocznicy drugiej wojny światowej. Przygotowaliśmy już jedną z nich to „Sztandar 73. Pułku Piechoty z Katowic” – dodaje Dorota Skakuj.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Podczas wernisażu zaprezentowany został „Przewodnik po Biłgoraju”. Publikacja ta ukazała się w dwóch językach polskim i angielskim. Zawiera ona zbiór ciekawostek oraz opisy zabytków naszego regionu. Przewodnik ten można dostać w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej oraz w Punkcie Informacji Kulturalnej i Turystycznej.

Wystawę archeologiczną poświęconą prahistorii i średniowiecza naszego powiatu zwiedzający mogą obejrzeć od wtorku do piątku w godz. od 9.00 do 16.00, a także w każdą pierwszą i trzecią sobotę oraz niedzielę miesiąca w godzinach od 10.00 do 15.00 w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, przy ul. T. Kościuszki 87.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.