- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Pracowity tydzień w Aleksandrowie

To był pracowity tydzień w Aleksandrowie. Gminie, która nie ma swojego ośrodka kultury, ale ma bibliotekę, która próbuje go zastąpić. I tak było w ostatnich dniach, kiedy z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, był obchodzony Tydzień Bibliotek. Co działo się w Aleksandrowie?

- Reklama -

8 maja na profilu biblioteki pojawiła się zabawa online dla rodzin z dziećmi „Biblioteka w książkach”. Uczestnicy odgadywali ile okładek książek z biblioteką i ile regałów z książkami widać było na zdjęciu. W bibliotece przysiadły także kolorowe książkowe motyle, a to w ramach akcji czytelniczej „Motyle w bibliotece”. Motyle były uzupełniane o nowe książki w miejsce tych wypożyczonych przez czytelników. Kalambury „Biblioteka” odbyły się  9 maja dla młodzieży w wieku 12- 14 lat. Przygotowało je Koło Przyjaciół Biblioteki dla swoich rówieśników. Młodzi ludzie radzili sobie świetnie z hasłami pod tematem – biblioteka, co cieszyło organizatorów. Następnie 10 maja odbyły się warsztaty fotograficzne „Fota z książką”. Wzięła w nich udział kl. VII a ze szkoły podstawowej pod opieką wychowawczyni Małgorzaty Podolak. Młodzież wykazała się dużą kreatywnością wymyślając  różne pozy z książkami.

11 maja odbyło się spotkanie DKK „Okładka”. Tym razem był to temat „Moja ulubiona książka”. Każda z klubowiczek krótko opowiedziała jaka jest jej ulubiona książka i dlaczego. Były to różne wybory od serii dla dzieci „Pucio” M. Galewskiej- Kustra po np.: „Anię z Zielonego Wzgórza” L. M. Montgomery, „Jeżycjadę” M. Musierowicz czy Rodzinę Monet”  W. Marczak. Była to trochę sentymentalna dyskusja, bo dziewczyny czasem wzruszały się jak opowiadały dlaczego to jest ich ulubiona książka, bo np. kojarzy się z kolanami mamy.  Wybory czytelnicze mogą być różne, super, że książki są ważne w naszym życiu. W tym dniu odbył się także dla młodzieży w wieku 12- 14 lat turniej „Planszówki w bibliotece”. Przy czterech stolikach gracze rywalizowali przy grach planszowych.  Fajne było to, że ta forma zachęciła chłopców do skorzystania z propozycji biblioteki. Grupa trzylatków i czterolatków z Przedszkola „Leśne Skrzaty” w Aleksandrowie,  z ul. Wesołej wzięła udział 15 maja w zajęciach „Krasnoludki w bibliotece”.  Maluchy odwiedziły bibliotekę pod opieką wychowawczyni, pani Barbary Dudko oraz opiekunek, Marii Zygmunt i  Doroty Lewczyk. Przedszkolaki słuchały bajek, brały udział w różnych zabawach, jak chociażby: odwiedziły wyspy wyobraźni, szukały czapek krasnoludków, tworzyły papierowego krasnoludka. W drugiej części spotkania odbyło się uroczyste zakończenie projektu „Mała książka – wielki człowiek” prowadzonego przez Instytut Książki. Tydzień Bibliotek trochę się przedłużył w Aleksandrowie, bo na jego zakończenie 16 maja odbyły się eliminacje gminne XXI edycji powiatowego konkursu czytelniczego pn. „Radość czytania”, organizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Biłgoraju.

toyota Yaris

W dniu 16.05.2023 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Aleksandrowie odbyły się eliminacje gminne przeprowadzone w ramach XXI edycji powiatowego konkursu czytelniczego pn. „Radość czytania”, organizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Biłgoraju. W etapie szkolnym konkursu wzięło udział kilkudziesięciu uczniów. Eliminacje te zostały przeprowadzone przez nauczycieli języka polskiego Urszulę Brodziak i Katarzynę Otkała- Minkiewicz. W etapie gminnym Komisja Konkursowa wysłuchała 17 finalistów (uczniowie kl. IV – VI szkoły podstawowej), którzy zaprezentowali interpretacje wybranych tekstów z literatury polskiej i światowej. Nagrodę główną i przepustkę do etapu powiatowego otrzymała  Milena Koszarna (V b) za interpretację fragmentu z książki „Tego lata stałam się piękna” Jenny Han. Wyróżnienia otrzymali: Liliana Surmacz (IV b), Jakub Wasong (V b), Miłosz Nowak (V b), Zofia Osuch (IV a) i Weronika Zaryczny (V a). Komisja wręczyła laureatom i uczestnikom pamiątkowe dyplomy i upominki. Zostały także wręczone podziękowania komisji, nauczycielom języka polskiego, bibliotekarzom szkolnym i współorganizatorom. W organizację konkursu zaangażowały się Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie i Biblioteka Szkolna.  Konkurs był okazją do promowania aktywnego czytania i  zachęcenia dzieci do poszukiwań literackich.

W tym czasie pojawiło się także „Miejsce VIP – relaks w bibliotece”. Można było je sobie zarezerwować, a potem na wygodnej pufie oddać się lekturze. Kilka osób rozwiązało także quest  „Biblioteka bez tajemnic”.  Odbyły się również  zajęcia „Ludzie + Książki = Biblioteka” dla uczniów z kl. VI- VIII Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie. Młodzież poznawała zbiory biblioteki biorąc udział w różnych zadaniach grupowych. Pojawiły się także dodatkowe propozycje. „Moja, Twoja, Nasza Biblioteka!” – to hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek i rozwiązanie zadania konkursowego, z jakim mogli zmierzyć się nasi czytelnicy. Konkurs „Hasło Tygodnia Bibliotek” był w formie interaktywnego plakatu. Nagrodę za najszybsze podanie prawidłowej odpowiedzi otrzymały Amelka Zdybel  i Natalia Mojak. Biblioteka także przygotowała wystawkę do wypożyczania Najpoczytniejsi autorzy w 2022 roku według rankingu Biblioteki Narodowej (źródło: https://lustrobiblioteki.pl/…/najpoczytniejsi-autorzy-w…).

Patronat honorowy nad akcją objął Wójt Gminy Aleksandrów. Wsparli nas także partnerzy: Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie, Przedszkole „Leśne Skrzaty” w Aleksandrowie, Urząd Gminy Aleksandrów, Dyskusyjny Klub Książki „Okładka” i Koło Przyjaciół Biblioteki – informują bibliotekarze z Aleksandrowa.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.