- Reklama -

- Reklama -

Pracodawcy będą kontrolować trzeźwość pracowników

Od wtorku (21 lutego) zachowajcie w pracy wyjątkową czujność i wyobraźnię. I to dotyczy wszystkich pracowników w powiecie biłgorajskim. Pracodawca może przeprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników w zakładzie pracy, jak i tych pracujących zdalnie. W życie wchodzą właśnie nowe przepisy.

- Reklama -

-Jeżeli przepisy wewnątrzzakładowe przewidują prewencyjną kontrolę trzeźwości, pracodawcy będą mogli przy użyciu alkomatu skontrolować swoich pracowników. W innych przypadkach taką kontrolę będzie przeprowadzać policja. Takie same zasady będą miały zastosowanie w przypadku podejrzenia zażycia innych substancji odurzających – wyjaśnia minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

- Reklama -

Badaniu mogą zostać poddani wszyscy pracownicy pozostający w stosunku pracy, ale również osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło czy umowy zlecenie, a także osoby fizyczne prowadzące na własny rachunek działalność gospodarczą, których praca jest organizowana przez pracodawcę czy też przedsiębiorcę, który pracodawcą nie jest.

Bardziej inwazyjna kontrola, czyli badanie krwi lub moczu, może być przeprowadzona przez odpowiednie służby medyczne na zlecenie policji lub innego organu powołanego do ochrony porządku publicznego. Pracodawca w żadnym wypadku nie może samodzielnie przeprowadzać takich badań.

Pracodawca, który podejrzewa, że pracownik jest nietrzeźwy, może zawsze wezwać policję i to ona, na żądanie pracodawcy, zbada pracownika pod kontem obecności alkoholu czy środków działających podobnie jak alkohol (zalicza się do nich opioidy, amfetaminę i jej analogi, kokainę, etrahydrokanabinole czy benzodiazepiny).

 

 

fot:zdjęcie ilustracyjne (peninsulagrouplimited.com)

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.