- Reklama -

- Reklama -

Prace nad sztandarem trwają

- Reklama -

Szkoła w Majdanie Starym przygotowuje się zmiany sztandaru. Wymusiła to reforma oświatowa. Zespół szkół, w skład którego wchodziła szkoła podstawowa i gimnazjum, został rozwiązany. Aktualnie placówka ma status szkoły podstawowej, chociaż naukę kończy w niej jeszcze kilka klas gimnazjum.
Zmiany te spowodowały, że sztandar z widniejącym na nim napisem "Zespół Szkół im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym" stał się nieaktualny. Placówka otrzymała imię swojej patronki dziesięć lat temu. Wtedy też odbyły się uroczystości związane z nadaniem imienia oraz otwarciem nowo zbudowanej sali gimnastycznej.
Sztandar jest nieodłącznym elementem każdej uroczystości. Ten, kto trzyma sztandar, chorąży oraz jego asysta, zgodnie z tradycją, to najlepsi z najlepszych. I kiedy padnie komenda "Prezentuj sztandar", chorąży kładzie lewą rękę na drzewcu, poniżej końca zaczepu płachty, przy jednoczesnym maksymalnym opuszczeniu prawej po drzewcu i pochyla sztandar. Czyni to w najważniejszych momentach uroczystości świeckich i kościelnych, np. podczas apelu czy Ewangelii podczas Mszy św.
Obecnie trwają przygotowania do opracowania wzoru i uszycia nowego sztandaru dla szkoły w Majdanie Starym. Na zaproszenie dyrektor szkoły Ireny Szmołdy w ubiegły czwartek miało miejsce robocze spotkanie, w którym uczestniczył też wójt gminy Lech Rębacz oraz wieloletni przyjaciel szkoły Jan Kowal. Omówiono wówczas szczegóły dotyczące wyglądu przyszłego sztandaru i przebiegu uroczystości jego przekazania, które zaplanowano na dzień imienin patronki 15 maja.
Jak się okazuje, żadne przepisy nie regulują wyglądu szkolnych sztandarów. Nie ma też zarezerwowanych kolorów ani elementów wzorów, które mają się na nim znaleźć. Przyjęło się, że na sztandarze umieszcza się hasła patriotyczne, wizerunki patronów lub symbole narodowe. Ciekawostką jest, że wygląd sztandarów państwowych i wojskowych określają drobiazgowe przepisy (na przykład ich kolory określają akty prawne), natomiast w przypadku pozostałych znaczenie mają organizacyjne regulaminy lub tradycja, jak to jest w przypadku sztandarów szkolnych.  
Wstępnie uzgodniono, że do końca roku opracowany zostanie wzór sztandaru, następnie ustalony zostanie jego wykonawca. Niestety, koszt uszycia sztandaru jest dość wysoki. Składa się na to ręczny lub maszynowy haft, obszycie sztandaru i zakup drzewca i szarf. Na szczęście jest już darczyńca, który zadeklarował pokrycie związanych z tym kosztów.
 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.