- Reklama -

- Reklama -

Praca w domu – poradnik dla pracodawcy

Każdego zaskoczyła nowa sytuacja związana z koronawirusem. Dla pracodawców, jak i pracowników, było to coś nowego, z czym szybko trzeba było sobie poradzić. I uwierzcie - nie tylko pracownicy mieli problem z dostosowaniem się do nowego porządku. Również pracodawcy zastanawiali się jak kierować zespołem w taki sposób, aby wszystko było zrobione, aby nie przesadzić, a jednocześnie aby nie trzeba było potem niczego poprawiać. Jeśli nadal nie wypracowaliście sobie jeszcze swojego schematu kierowania zdalnym zespołem - ten poradnik jest dla was.

Kierowanie zdalnym zespołem – jak to zrobić?

Wydaje nam się, że pracodawca ma jeszcze trudniej niż pracownik. On musi przyzwyczaić się do wykonywania swoich obowiązków w domu. I tyle. Znaleźć swoje rozwiązania, wdrożyć się w to i gotowe – po kilku dniach, ewentualnie tygodniach, jest wprawiony w boju. Pracodawca nieustannie musi pilnować swoich pracowników, sprawdzać ich, przekazywać nowe pomysły i rozwiązania. I to wydaje się czymś, co trudno zrobić w stosunku do kilku pracowników. A co, jeśli jest ich kilkudziesięciu albo kilkunastu? A kilkaset?! Dlatego właśnie wydaje nam się, że praca w domu najtrudniejsza jest właśnie dla menadżerów, kierowników i szefów, którzy kierują swoimi zespołami. Jak robić to lepiej, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji? Podpowiadamy w tym krótkim poradniku:

  • Komunikacja to podstawa – każdy szef powinien umieć, w jak najprostszy sposób komunikować się ze swoimi pracownikami. Musi jasno, klarownie i spójnie przedstawiać najważniejsze założenia, zmiany i nowe pomysły. Warto nawet najprostsze i najbardziej oczywiste rzeczy wypowiedzieć i nazwać po imieniu. To minimalizuje ryzyko niezrozumienia i błędów.
  • Rozdzielenie zadań – w biurze można było dogadać na gorąco, co kto robi. Teraz warto, aby każdy wiedział, czym się zajmuje i miał swoje sprawy, za które jest odpowiedzialny. Dzięki temu nie będzie problemów i niesnasek między pracownikami i od razu będzie wiadomo, kogo trzeba poprawić, jeśli coś pójdzie źle.
  • Postaw na swobodę – jeśli ciągle będziesz kontrolował swoich pracowników, np. dzwonił, pisał maile, wysyłał SMS-y, to… paradoksalnie nie pomożesz im, a zestresowani będą robili swoją pracę gorzej. O ile w ogóle będą mieli czas na to, aby coś zrobić, skoro będą musieli odbierać ciągle twoje połączenia.
  • Narzędzia, które ułatwiają pracę – znajdźcie wspólnie komunikatory, stwórzcie sobie dysk Google albo skorzystajcie z możliwości zrobienia dokumentu, do którego każdy ma dostęp i może go aktualizować. Zobaczcie, jakie rozwiązania technologiczne sprawdzą się u was!

- Reklama -

Banalnie proste, prawda? Zaledwie kilka prostych kroków może sprawić, że będzie się wam wszystkim pracowało lepiej. Ciekawi jesteśmy, jakie wy macie sposoby na zdalne zarządzanie zespołem?

Red.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.