- Reklama -

- Reklama -

Praca w Biłgoraju 2021. Gdzie szukać zatrudnienia?

Znaleźć dobrą pracę w czasie pandemii nie jest łatwo. Jest to problem nie tylko lokalny, ale i ogólnopolski. Niejednokrotnie poszukując pracy oraz satysfakcjonującego za nią wynagrodzenia, zmieniamy miejsce zamieszkania. Ogłoszeń o pracę szukać można na wiele sposobów.

- Reklama -

Jaka jest sytuacja z pracą w powiecie biłgorajskim? 

- Reklama -

Pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele osób straciło pracę. Na szczęście, w naszym powiecie sytuacja nie wygląda tak źle, jak w innych częściach kraju. Okazuje się, że możemy się pochwalić jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w województwie lubelskim.  

Podstawowym miernikiem poziomu bezrobocia jest podawana w procentach stopa bezrobocia, obliczana jako stosunek liczby zarejestrowanych bezrobotnych do liczby osób aktywnych zawodowo. Stopa bezrobocia dla całego kraju na koniec I półrocza 2020 roku wynosiła 6,1%. Szczegółowe dane można sprawdzić tutaj: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/bezrobocie-rejestrowane/stopa-bezrobocia-rejestrowanego-w-latach-1990-2020,4,1.html

W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego jest to wzrost o 0,8 punktu procentowego (5,3% w końcu czerwca 2019 roku). Wzrost stopy bezrobocia odnotowano również w województwie lubelskim, tj. o 0,8 punktu procentowego, w czerwcu 2019 r. wynosiła 7,3%, zaś na koniec I półrocza 2020 roku – 8,1%. Natomiast stopa bezrobocia w powiecie biłgorajskim na 30.06.2020 r. wynosiła 5,5% i jest to wzrost o 0,9 punktu procentowego w stosunku do analogicznego okresu 2019 roku, kiedy wynosiła 4,6%. 

Mimo wzrostu poziomu bezrobocia są też dobre informacje. W końcu czerwca 2020 roku powiat biłgorajski osiągnął jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w województwie lubelskim.  

Kto jest bezrobotnym?

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w PUP w Biłgoraju na koniec I półrocza 2020 roku wynosiła 2659 osób. Niestety, w odniesieniu do analogicznego okresu roku ubiegłego liczba bezrobotnych ogółem zwiększyła się o 502 osoby (23,3%). W I półroczu br. z powodu podjęcia pracy (bez staży, przygotowań zawodowych dorosłych i prac społecznie użytecznych) z ewidencji bezrobotnych wyłączonych zostało 688 osób. 

Bez pracy zdecydowanie przeważają ludzie młodzi, w wieku od 25 do 34 lat (35,4% ogółu bezrobotnych), 22% to bezrobotni w wieku 35-44 lata, 17,4% – 18-24 lata, 13% – osoby pomiędzy 45-54 rokiem życia natomiast 7,2% – 55-59 lat. Najmniej liczną grupą wiekową byli bezrobotni powyżej 60 lat (5% ogółu bezrobotnych).

Biorąc pod uwagę strukturę bezrobotnych według wykształcenia, zauważa się, że najliczniejsze grupy wśród ogółu bezrobotnych stanowiły osoby z wykształceniem policealnym i średnim zawodowym – 765 osób (28,8%) oraz zasadniczym zawodowym – 568 osób (21,4%). Trzecią, co do wielkości grupą były osoby z wykształceniem wyższym – 540 osób (20,3%). Z kolei 456 osób czyli 17,1% ogółu bezrobotnych posiadało wykształcenie gimnazjalne i poniżej. Z danych przedstawionych w tabeli wynika, że najmniej liczną grupę stanowili bezrobotni z wykształceniem średnim ogólnokształcącym – 330 osób (12,4%).

Spośród zarejestrowanych bezrobotnych najliczniejszą grupę stanowiły osoby ze stażem pracy od jednego roku do pięciu lat, tj. 676 osób (25,4%), następnie bezrobotni ze stażem pracy do 1 roku 614 osób (23,1%) oraz bezrobotni bez stażu pracy – 588 osób (22,1%). Kolejne grupy pod względem ilości osób stanowili bezrobotni ze stażem od 5 do 10 lat – 303 osoby (11,4%), oraz od 10 do 20 lat – 291 osób (11%). Szósta grupa to osoby ze stażem od 20 do 30 lat – 141 osób (5,3%). Najmniej liczną grupę stanowili bezrobotni, którzy przepracowali ponad 30 lat – 46 osób (1,7 %). Biorąc pod uwagę liczbę bezrobotnych kobiet, aż 25,4% stanowiły kobiety bez stażu pracy. 

Liczba bezrobotnych zamieszkałych na terenach wiejskich na koniec czerwca 2020 roku wynosiła 1684 osoby czyli 63,3% ogółu zarejestrowanych (w tym 855 kobiet). Na koniec czerwca br. najwięcej bezrobotnych było w mieście Biłgoraj – 781 osób (29,4% ogółu), gminie Biłgoraj – 441 osób (16,6% ogółu), gminie Józefów – 204 osoby (7,7% ogółu). Najmniej bezrobotnych było w gminach: Łukowa – 65 osób (2,4% ogółu), Aleksandrów – 78 osób (2,9% ogółu), Obsza – 80 osób (3% ogółu).

 Praca szuka człowieka

W tym roku Powiatowy Urząd Pracy pozyskał najwięcej ofert pracy na stanowiska: sprzedawca/kasjer (49), technik prac biurowych/administracji (37), pracownik do przetwórstwa owocowo-warzywnego (30), kucharz/pomoc kuchenna (20), magazynier (17) oraz tartacznik (9). Pojawiały się również oferty pracy „dorywczej”, głównie sezonowej w okresie wiosenno-letnim. Takich ofert było aż 300. 

Ofert pracy na rynku jest bardzo dużo. Wystarczy tylko szukać w odpowiednich miejscach. Oferty znajdują się nie tylko w Powiatowym Urzędzie Pracy. Warto odwiedzić strony internetowe, gdzie znajdują się oferty z całej Polski. Jedną z nich jest portal aplikuj.pl. Znajdują się tam setki ofert pracy z każdej branży. Codziennie pojawiają się nowe ogłoszenia z kraju i zagranicy. Poza tym skorzystać możemy z bogatej bazy informacji dotyczącej zatrudnienia m.in. dotyczącej zasad pracy dorywczej, ubezpieczenia czy urlopów. Dane statystyczne: https://bilgoraj.praca.gov.pl/rynek-pracy/statystyki-i-analizy/

Zaprezentuj się jak najlepiej!

Aby uzyskać dobrą pracę niezwykle ważne jest zaprezentowanie przyszłemu pracodawcy swojej osoby. Podstawową rolę ogrywa tu curriculum vitae (CV) i list motywacyjny, w którym możemy przedstawić nasze atuty oraz dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Jeśli Ci się wydaje, że stworzenie tych dokumentów jest trudne, nic bardziej mylnego. Wystarczy skorzystać z „darmowego kreatora CV i wzorów dokumentów„. Dzięki temu w prosty sposób stworzysz dokument odpowiadający obecnym standardom i pozytywnie zaskoczysz pracodawcę już na wstępie.  Dla większości pracodawców to właśnie CV oraz list motywacyjny jest podstawą do wstępnej selekcji kandydatów. Estetyka, forma ich przygotowania oraz fachowość przedstawionych tam danych zapewnią nam sukces już na starcie.

Red. 

 

- Reklama -

3 Komentarze
 1. Sylwka mówi

  Dla matki z 2 dzieci to NIE W BIŁGORAJU!!!! Albo masz znajomości albo wyjeżdżaj stąd.

 2. Bezpracy mówi

  Dla matki z dziećmi na zachodzie PL lub u znajomych 😁 Nie W BIŁGORAJU!!!!!

 3. Adrian ten od Krowiarki mówi

  Ja mogę napisać gdzie nie szukać pracy w Biłgoraju. Stanowczo odradzam w Blac Red White SA na Krzeszowskiej. Powód tego jest taki że wrabiają i kłamią w zmowie. Byłem w kwestii pracy na rozmowie to zdegenerowana pracownica ze swoją przestępczą bandą zadzwoniła na Policję z wymyślonym incydentem gdzie ja miałem demolować firmę rozwalać regały z dokumentacją gonić ją i szarpać a jej Banda miała mnie wedle protokółu dopaść i obezwładnić ale im miałem uciec. Tylko ja nic o tym nie wiedziałem a szmerów w głowie nie mam. A ja sobie w trakcie tych pracowniczych oszczerczych rozrywek byłem na rozmowie w sprawie pracy. Jak się o tym zmówionym incydencie dowiedziałem i chciałem złożyć donos w firmie to z polecenia Prezesa zostałem nie wpuszczony. Prezesi kryją zdeprawowanych pracowników a pociotka Chmiela rządzi się i kłamie oczernia kogo chce. A Chmiel i jego zdeprawowani Prezesi i zdeprawowane pociotki odstawiają cuda, pisma skargi giną i nie odpowiadają na nie a ofiary band pracowniczych ignorują. Chmiel i Prezesi są pajacami kłamliwych degeneratów podzszywających się pod świadków Jehowy. A jak jesteś świadkiem Jehowy to nie licz na prawość i prawdę w tej firmie bo to są takie degeneraci że wpierw wysadzą cię zaplecowymi oszczerstwami w tym w zmowie ze zboru a we firmie marionetka Chmiel tak samo tylko dobije. Wysadzą cię po to żebyś miał zamknie usta na te oszczercze psubraty. Ofiara wrobiona w coś a było wiele ofiar z dnia na dzień ma totalny zakaz wstępu do firmy na pisma nie odpowiadają a jak ktoś będzie chciał się upomnieć dalej o swoje to z polecenia Chmiela w Sądzie wrabiają w haniebne i mocno naciągane artykuły KK.
  Trójkolorowy Mistrz ma osobowość oszczerczą i jest marionetką zdegenerowanych zdeprawowanych pociotków fałszywych świadków Jehowy.
  Jak bym wam powyliczał ich repartuar bezprawia to mocno byście się zdziwili.
  Pochwalę się tylko jednym – szczęcie od Boga mnie spotkało że nie dałem się ułapać w małżeństwo z Eweliną ksywa Krowiarka bo późniejsze pokazy bezprawia firmy, bandy i wujaszka Tadeo,, Chmielastego” to jej sprawka.
  Oczywiście zgromadzone i zebrane materiały to nie tylko na książkę ale i na ekranizację filmową się nadają.
  – Miałem pracować jako Kierownik Budowy a to jest autorytet i trzeba między innymi go mieć oraz zaufanie i szacunek i prawdomówność absolutną na tym stanowisku. Ale po złodziejskich incydentach w firmie i gdzie 5 pracowników biurowych potrafi się kłamliwie zmówić to napisze wam co mogło by się stać pewnego dnia na budowie. Mogło by się stać tak że oto pewnego ranka nie był bym wpuszczony na budowę bez podania przyczyn. Do siedziby Zarządu w Biłgoraju tak samo. A mogło by się okazać w ich,, sklepie firmowym na Ko#ciuszki 29″ że z budowy wyparowały materiały budowlane za paręset tysięcy złotych. Pominę Wam toksyczne szczegóły jak to się w Polsce odbywa ale w tej firmie gdzie sami kłamcy i oszczercy to 5 pracowników co by im kazano by zeznali. Zaznaczam to tylko przypuszczenie po tych cudach które doświadczyłem w tej firmie urągającej Bogu.
  Ale nie martwcie się po Armagedonie w miejscu brwsa wybudujemy latryne.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.