kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Praca dekarza – co robi i ile zarabia dekarz w Norwegii?

Chłonność norweskiego rynku pracy w sektorze budowlanym nie maleje od lat. Wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy, a zwłaszcza dekarze, mogą liczyć w Norwegii na zarobki znacznie przekraczające dochody w kraju. Norwegia, podobnie jak wiele krajów europejskich, boryka się ze zjawiskiem zwanym grey tsunami, czyli szybko starzejącym się społeczeństwem, wynikającym z niskich wskaźników urodzeń oraz wydłużającej się średniej długości życia. Dopływ pracowników zza granicy daje możliwość utrzymania płynności usług w branży budowlanej, a fakt, że polscy specjaliści (dekarze, murarze, elektrycy, posadzkarze i inni) są na norweskim rynku pracy bardzo cenieni, sprawia, że znajdują w kraju fiordów stabilne i dobrze płatne zatrudnienie.

- Reklama -

Budowlanka jako branża strategiczna

W 2019 roku w Norwegii znajdowało się niemal 100 tysięcy naszych rodaków, a liczba ta stale rośnie, czemu nie stają na przeszkodzie nawet pandemiczne utrudnienia. Polacy cenią norweską kulturę pracy, zasady rządzące relacjami pracodawca – pracownik oraz jasne reguły wynagradzania pracowników etatowych i sezonowych. Tu nie ma miejsca na uznaniowość. W branżach strategicznych, a budowlanka należy to takich właśnie branż, wynagrodzenia podlegają rokrocznym renegocjacjom między przedstawicielami związków zawodowych, a przedstawicielami pracodawców.

toyota Yaris

Ile zarabia dekarz w Norwegii

Dekarz, jako przedstawiciel branży budowlanej, zarabia w Norwegii zgodnie z następującymi minimalnymi stawkami godzinowymi:

  • wykwalifikowani pracownicy mogą liczyć na nie mniej niż 209,70 NOK za godzinę;
  • niewykwalifikowani pracownicy bez doświadczenia w branży mogą liczyć minimum na 188,40 NOK za godzinę;
  • niewykwalifikowani pracownicy z przynajmniej rocznym doświadczeniem w budownictwie zarobią minimum 196,50 NOK za godzinę;
  • pracownicy poniżej 18. roku życia mogą liczyć na przynajmniej 126,50 NOK za godzinę.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Zakres obowiązków dekarza w kraju fiordów

Doświadczeni dekarze są w stanie zarobić w Norwegii nawet 100 PLN za godzinę. Czy jego obowiązki zawodowe wykraczają poza obowiązki dekarza pracującego w Polsce? Nie! W obu krajach do obowiązków dekarza należy:

  • krycie dachów,
  • wykonywanie izolacji dachowych i stropodachowych,
  • obijanie blachą elementów drewnianych, a także montowanie rynien i rur spustowych,
  • ustalanie na podstawie rysunków zakresu i rodzaju robót dekarskich, niezbędnych materiałów oraz sprzętu, maszyn i narzędzi,
  • ocena jakości materiałów wykorzystywanych do robót blacharsko-dekarskich,
  • wykonywanie przedmiarów, obmiarów oraz inwentaryzacji i rozliczeń zakończonych robót dekarskich.

Z uwagi na specyficzne warunki pracy związane z norweskimi tradycjami budowania, doborem materiałów czy nawet względami klimatycznymi, polscy dekarze, zwłaszcza mający doświadczenie w pracy na terenach górskich i podgórskich, mogą liczyć w kraju fiordów na pracę nie tylko dobrze płatną, ale także satysfakcjonującą pod względem zlecanych zadań.

Pracownicy sektora budowlanego mogą liczyć też na otrzymywane od pracodawcy ubrania robocze i narzędzia, a czasem nawet na samochód na dojazdy do pracy. Nadgodziny także są płatne, a ich liczba jest precyzyjnie regulowana.

Jak znaleźć dobrze płatną pracę na stanowisku dekarza w Norwegii

Choć pracy dla dekarzy w Norwegii nie brakuje, samodzielne poruszanie się po tamtejszym rynku pracy jest dla Polaków niemających w tym żadnego doświadczenia po prostu trudne. Podstawową barierą jest nieznajomość języka obcego (norweskiego albo angielskiego) oraz prawa pracy. W znakomitej większości przypadków  znajomość języka norweskiego czy angielskiego nie jest wymagana przy podejmowaniu pracy, ale może być dodatkową zaletą, dzięki której pracownik może osiągnąć jeszcze większą stawkę. Kłopotem jest natomiast załatwianie spraw formalno-prawnych w urzędach, jeśli nie jesteśmy w stanie porozumieć się. Pracodawca skieruje nas na kurs i poczeka, aż nabędziemy kompetencje językowe, urzędnik nie. Dlatego właśnie optymalnym rozwiązaniem dla Polaków poszukujących pracy w Norwegii na stanowisku dekarza jest nawiązanie współpracy z profesjonalną agencją pośrednictwa pracy za granicą.

Czego oczekują norwescy pracodawcy od polskich pracowników

ofertach pracy dla dekarzy najczęściej pojawiają się następujące wymagania:

  • doświadczenie w zgrzewaniu papy termozgrzewalnej/folii PVC
  • umiejętność pracy w zespole
  • umiejętność montażu izolacji
  • zdolność trafnej oceny stanu ryzyka pożaru związanych z pracami
  • utrzymywanie porządku w miejscu pracy

Do wymagań stawianych pracownikom należą także: dobra znajomość rysunku technicznego, przynajmniej dwuletnie doświadczenie zawodowe na wskazanym stanowisku oraz predyspozycje do prac na wysokości.

Znalezienie dobrze płatnej pracy w zawodzie dekarza w Norwegii to możliwość wzięcia kredytu albo nawet zakupu małego mieszkania już po roku pracy. Płace dają możliwość uiszczania wszystkich rachunków, pokrywania kosztów życia oraz odłożenia oszczędności. Jeśli planujemy emigrację zarobkową z całą rodziną i pracę na jej utrzymanie podejmą obydwie osoby dorosłe, w tym jedna w branży budowlanej, możemy liczyć bezpieczne i stabilne warunki życia.

W przygotowaniu tekstu pomogła firmy Jobb Assistanse, która od 2009 roku zajmuje się pośrednictwem pracy za granicą jobbassistanse.com/oferty-pracy-w-norwegii/dekarz/

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.