- Reklama -

- Reklama -

Poznajcie nasze parafie: Parafia pw. Świętego Andrzeja Boboli w Bukowej

W cyklu "Poznajcie nasze parafie", tym razem wieś Bukowa w gminie Biłgoraj. Parafia została tu erygowana dokładnie w 2000 roku. Wcześniej miejscowość należała do parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, a następnie do parafii Korytków Duży. Więcej, w Nowej Gazecie Biłgorajskiej.

- Reklama -

Wieś Bukowa leży nad rzeką Bukową dopływem Sanu. Osada należała od 1644 roku do parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.

W sierpniu 1951 roku rozpoczęto budowę kościoła wg projektu Józefa Blachy z Dąbrowicy. Wykonawcą konstrukcji ryglowej był cieśla Jan Wasąg z Ciosmów. 21 sierpnia 1951 roku prace wstrzymano i położono plomby.

Dopiero w 1956 roku po zmianach w centralnych organach władzy nastąpiła tzw. Odwilż w stosunkach Państwo – Kościół. Komitetowi budowy kościoła udało się wykorzystać ten zwrot z pozytywnym skutkiem dla zapoczątkowanego dzieła budowy kościoła. 13 grudnia 1956 roku otrzymano oficjalne zezwolenie na kontynuowanie budowy.

W 1958 roku przez Józefa Blachę z Dąbrowicy została wykonana wieża kościoła a w kościele.W 1993 dokonano złoceń ołtarzy. Wykonawcami złoceń byli Leszek Sołtys z Kraśnika i Kazimierz Szymański z Trzydnika Dużego. 12 czerwca 2000 roku J. E. Ks. Bp Prof. Dr Hab. Jan Śrutwa ustanowił samodzielną parafię pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli w Bukowej. Pierwszym proboszczem parafii został Ks. Krzysztof Gajewski 16 czerwca 2000 roku. Od 19 czerwca 2006 roku proboszczem parafii jest Ks. Stanisław Ciupak.

Dane administracyjne:

- Reklama -

Liczba mieszkańców: 626

Liczba katolików: 610

Do parafii należą:

Do parafii należą miejscowości: Bukowa

 

Więcej o parafii w Bukowej, w najnowszym papierowym wydaniu Nowej Gazety Biłgorajskiej. Od wtorku w kioskach, sklepach i punktach kolportażu w powiecie biłgorajskim. 

 

fot. ks. Jacek Rak

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.