kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Poznaj Polskę – najpiękniejsze dzielnice Krakowa

Nie bez powodu mówi się, że Kraków to NAJLEPSZE miasto na świecie. Nie tylko stanowi ono kulturalne, historyczne i turystyczne centrum Polski, ale ma w sobie jakąś tajemniczą moc, która nie pozwala się z nim rozstać. Śmiało może konkurować z europejskimi stolicami, takimi jak Wiedeń czy Paryż.

- Reklama -

Dla wielu ludzi po prostu nie ma sobie równych. Kraków zwyczajnie zachwyca wszystkich jego odwiedzających, którzy powracają tam przy każdej okazji. Co sprawia że jest tak wyjątkowe? Prawdopodobnie każdy musi ocenić to sam, przybywając do Krakowa i przekonując się o tym na własnej skórze. Jedną z cech, która niewątpliwie nadaje miastu taką atrakcyjność, jest jego niebywała różnorodność. Kraków podzielony jest w sumie na 18 dzielnic, z których kilka jest szczególnie charakterystycznych i wartych zobaczenia. Sprawdź, o których mowa i upewnij się, że widziałeś każdą z nich!

Stare Miasto

toyota Yaris

Na początek oczywiście Stare Miasto. Dzielnica uważana jest za jedno z najpiękniejszych starych miast w całej Europie. To także najstarsza część miasta i historyczny obszar wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednocześnie jest to najbardziej charakterystyczna dzielnica Krakowa, w której można znaleźć najważniejsze zabytki. Krakowskie Stare Miasto przetrwało II wojnę światową w praktycznie nienaruszonym stanie. Dzięki temu, zachowało swoją strukturę z czasów Średniowiecza i do dziś można na nim spotkać mnóstwo historycznych oryginalnych zabudowań.

Niesamowite dziedzictwo

Na Starym Mieście w Krakowie nie można się nudzić. Jest to prawdziwy raj na ziemi dla miłośników historii i średniowiecznej architektury. Można spędzić cały tydzień na zwiedzaniu najważniejszych zabytków w okolicy. Na obszarze Starego Miasta znajdziemy aż 18 przepięknych kościołów, 2 zabytkowe teatry, 15 muzeów historycznych i 16 ważnych obiektów dziedzictwa narodowego. Krótko mówiąc całkiem sporo. Na samym krakowskim rynku można znaleźć wiele ważnych obiektów, takich jak: XVIII-wieczna Bazylika Mariacka, Sukiennice, Brama Floriańska, Barbakan czy Uniwersytet Jagielloński.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Kolejnym istotnym obiektem na Starym Mieście jest Zamek Królewski położony na Wzgórzu Wawelskim – prawdopodobnie najważniejszy zabytek miasta. Jest to także dom dla jednego z najsłynniejszych mieszkańców Krakowa – smoka wawelskiego, który co parę minut zieje ogniem, przyciągając tysiące turystów.

Błogi relaks w sercu Krakowa

Chcąc odpowiednio odpocząć i dogłębnie poczuć niesamowitą atmosferę miasta, wystarczy pójść na krakowski rynek. Znajdziesz tam szereg klimatycznych lokalnych restauracji i przytulnych kawiarni. Wyborna polska kuchnia serwowana w eleganckich ogródkach na Rynku Głównym to najlepszy sposób na przyjemny relaks w centrum Krakowa. Można także godzinami wysiadywać na krakowskich Plantach, które ciągną się 8 km i otaczają całe Stare Miasto.

Kazimierz

Śladami street-artu na Kazimierzu

Spacerując wąskimi uliczkami Kazimierza, natkniesz się na mnóstwo kolorowych i kreatywnych  graffiti. Artyści ulicznej sztuki chętnie dzielą się swoimi dziełami z mieszkańcami Krakowa. Wiele z tych ściennych malowideł na stałe zagościło na krakowskim Kazimierzu i obecnie stanowią nieodłączną część otoczenia. Są one zazwyczaj niepozornie skryte wśród wąskich uliczek, szarych odrapanych kamienic i klimatycznych kawiarni. Można wybrać się na ciekawą wyprawę, podążając za graffiti na Kazimierzu, tym samym poznając jego nietypową architekturę. Na wielu stronach podróżniczych o Krakowie znajdziesz nawet mapy wyznaczające specjalne trasy.

Żydowskie korzenie

Kazimierz, niegdyś odrębne miasto, pełne jest kultury żydowskiej. Zarówno pod względem licznych zabytków i obyczajów, jak i kuchni oraz atmosfery.

  • Najlepsze żydowskie restauracje i kawiarnie

Dzielnica słynie z najlepszych żydowskich restauracji, w których panuje niepowtarzalna atmosfera. Serwuje się tam wyborne tradycyjne dania, a podczas posiłku gościom zwykle towarzyszy muzyka żydowska grana na żywo. Kazimierz to zdecydowanie dobre miejsce na wycieczkę kulinarną po mieście. Dodatkowym atutem dzielnicy są klimatyczne kawiarnie, które wyróżniają się nietypowym wystrojem i zaskakują swoim menu.

  • Synagogi

Przed II wojną światową na Kazimierzu działało ponad 90 synagog i domów modlitwy. Obecnie czynnych dla odwiedzających jest 7 głównych synagog, a każda z nich reprezentuje różne style architektoniczne: gotyk, renesans, barok i modernizm. Są to: Stara Synagoga, Remuh, Synagoga Tempel, Synagoga Izaaka, Synagoga Poppera, Synagoga Wysoka, Synagoga Kupa. Wszystkie zaskakują przepięknym wnętrzem i fascynującą historią, o której opowiedzieć Ci może przewodnik w świątyni.

  • Kultura żydowskich współcześnie

Na Kazimierzu każdego miesiąca odbywają się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, związane z kulturą żydowską. Wiele z nich ma charakter międzynarodowy. Spacery po mieście, gry miejskie, koncerty, warsztaty, wystawy – nie sposób się na nie nie natknąć. W dzielnicy jest kilka żydowskich centrów kultury (Judaica, Galicia Muzeum), które pomagają zapoznać się z żydowskimi obyczajami i dziedzictwem. Jednym z najważniejszych wydarzeń krakowskiego Kazimierza jest Festiwal Kultury Żydowskiej. To coroczne święto jest największym festiwalem żydowskim w Europie.

Podgórze

Muzeum Oskara Schindlera

Najważniejszym obiektem na krakowskim Podgórzu jest niewątpliwie Fabryka Oskara Schindlera. Muzeum znajduje się w oryginalnym budynku fabryki, w którym niemiecki inwestor Oskar Schindler zatrudnił do pracy polskich Żydów. Jego fabryka była miejscem, które uchroniło ich od śmierci. Schindler postawił całą fortunę i ryzykował życie dla swoich żydowskich pracowników, wielokrotnie przekupując swoich “nazistowskich przyjaciół” i przekonując ich do oszczędzania Żydów.

W muzeum poznasz nie tylko historię Oskara Schindlera, ale też czasy okupacji Krakowa i życie w żydowskim getcie. Interaktywne wystawy przeniosą Cię w czasie do okresu II wojny światowej, a dzięki oryginalnym zdjęciom, filmom i opowieściom poczujesz prawdziwą atmosferę wojennego Krakowa. Wycieczki do muzeum Schindlera organizowane są codziennie i obejmują zwiedzanie z profesjonalnym przewodnikiem.

Getto żydowskie w Krakowie

Na Podgórzu znajdowało się słynne żydowskie getto. Obecnie możemy zobaczyć tylko 2 fragmenty oryginalnych ścian getta. Są one dowodem terroru wojennego i niesprawiedliwości wojennych czasów, która była powodem cierpienia mnóstwa niewinnych osób. Getto krakowskie zostało zlikwidowane w 1944 r., kiedy to  wszyscy Żydzi zostali zabici lub deportowani do obozów koncentracyjnych w Auschwitz-Birkenau albo KL Płaszów.

Apteka pod Orłem

Kolejnym ważnym miejscem na Podgórzu jest Apteka pod Orłem, która obecnie wchodzi w skład  Muzeum Historycznego Krakowa. Za czasów wojennych, stanowiło ono centrum społeczne, w którym spotykały się elity intelektualne. Jej właściciel Tadeusz Pankiewicz (jedyny Polak mieszkający w getcie) wielokrotnie pomagał sfałszować dokumenty Żydom, aby uniknęli deportacji do obozów koncentracyjnych. Apteka była również jedynym połączeniem ze światem zewnętrznym i dawała możliwość zdobycia podstawowych lekarstw oraz żywności.

Nowa Huta

Nowa Huta była niegdyś odrębnym miastem, zaprojektowanym jako „utopijne centrum socjalizmu” dla pracowników tamtejszych hut i stanowiła opozycję wobec intelektualnego Krakowa. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech dzielnicy jest jej wyjątkowa symetryczna architektura budownictwa. Ulice, place i parki układają się w idealne figury geometryczne, a styl budownictwa jest połączeniem modernizmu i renesansu. Znajdziesz tam wiele obiektów, które stanowią spuściznę komunistycznej ery w Polsce.

Ponadto w Nowej Hucie znajduje się sporo zielonych przestrzeni. Jest tam wiele parków miejskich, a jednym z najbardziej malowniczych miejsc w dzielnicy jest kopiec Wandy. Warto też wybrać się nad Zalew Nowohucki, przepiękny teren, w którym można odpocząć podczas przyjemnego spaceru, poćwiczyć lub spędzić popołudnie na wędkowaniu!

Jak poruszać się po mieście?

W Krakowie działa sprawna komunikacja miejska, która zapewnia liczne linie tramwajowe i autobusowe. Dzięki MPK możesz z łatwością poruszać się pomiędzy wszystkimi dzielnicami. Żeby przemieszczać się po mieście (lub poza miasto) szybko i komfortowo, warto skorzystać z prywatnego transportu, który zapewnia osobisty odbiór z hotelu lub dowolnego miejsca i pomoc przyjaznego kierowcy. Jedną z firm oferującą usługi transportu jest KrakowDirect – https://pl.krakowdirect.com/.Możesz też wybrać bardziej tradycyjną formę transportu i poruszać się po mieście rowerem. Kraków udostępnia swoje rowery miejskie, które można wypożyczyć, wykupując odpowiedni abonament.

*Materiał zewnętrzny 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.