- Reklama -

- Reklama -

Poznają Polskę, odwiedziły Biłgoraj

- Reklama -

Na zaproszenie poseł Agaty Borowiec z wizytą do Biłgoraja przyjechały trzy stażystki reprezentujące Kanadę i Łotwę w ramach Międzynarodowego Programu Staży Parlamentarnych. Są zauroczone Polską, swoją pracą w parlamencie, a także… polską kuchnią. Stażystki są także pod wielkim wrażeniem pracy i działalności swoich posłów-patronów.

Anna Lech urodziła się w Kanadzie, w prowincji Ontario i obecnie mieszka w Ottawie. Jej rodzice pochodzą z Polski. Pierwsze studia ukończyła na kierunku Turystyki i Wychowania Fizycznego, w ramach których trzeci rok spędziła na wymianie studenckiej w Szkocji (Uniwersytet Strathclyde, Glasgow). W 2010 r. ukończyła Studia Pedagogiczne na Uniwersytecie Ottawskim, odbywając drugą praktykę szkolną w Japonii. Ponadto w 2013 roku studiowała język francuski na Uniwersytecie McGill w Montrealu. Ukończyła też studia magisterskie pedagogiczne i od wielu lat pracuje jako nauczycielka.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Po raz pierwszy w stażu parlamentarnym udział wzięły przedstawicielki Łotwy Brigita Meija oraz Denize Ponomarjova.

Brigita Meija pochodzi z miasta Daugavpils skupiającego największą liczbę Polaków na Łotwie. Ukończyła studia prawnicze i filologiczne na Uniwersytecie Daugavpils. Od dziesięciu lat jest wolontariuszką w Centrum Kultury Polskiej w Daugavpils oraz pomaga w organizacji wydarzeń kulturowych Związku Polaków na Łotwie. Obecnie studiuje translatorykę na studiach magisterskich. Dla Brigity staże parlamentarne są możliwością pogłębienia wiedzy oraz poszerzenia doświadczenia w zakresie terminologii prawniczej.

Denize Ponomarjova urodziła się w rodzinie polskiego pochodzenia w Rydze, gdzie uczyła się w Polskiej Szkole im. Ity Kozakiewicz. Na Uniwersytecie Łotewskim uzyskała tytuł licencjata z zakresu komunikacji społecznej oraz tytuł magistra europeistyki. W ramach programu wymiany studenckiej Erasmus studiowała również na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pracowała w Ambasadzie RP na Łotwie oraz w Centrum Studiów Europejskich na Uniwersytecie Łotewskim. Obecnie Denize robi doktorat na temat demografii mniejszości narodowych na Łotwie.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Co roku Kancelaria Sejmu RP we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim organizuje praktyki parlamentarne dla młodzieży z różnych krajów świata. Międzynarodowy Program Staży Parlamentarnych (MPSP) odbywa się pod patronatem Marszałka Sejmu już od 2007 roku. W jesiennej edycji br. w programie bierze udział dziesięcioro młodych ludzi z Kanady, Kazachstanu, Mołdawii, Gruzji oraz Łotwy.

Każdy stażysta pod patronatem posła na Sejm RP oraz opieką pracownika Kancelarii Sejmu ma możliwość udziału w pracach komisji sejmowej, której poseł-patron jest członkiem oraz w grupach bilateralnych. Szczególnym wydarzeniem dla uczestników stażu jest wyjazd do okręgu wyborczego swojego posła.

Dotychczas odbyło się 15 edycji MPSP, w których uczestniczyło więcej niż 160 stażystów z 14 państw. Celem tego programu jest pogłębienie wiedzy o strukturze parlamentu polskiego, jego funkcjach oraz mechanizmach podejmowania decyzji politycznych. Staże służą również przybliżeniu stażystom polityki, kultury, tradycji i historii Polski.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.