kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Pożar w powiecie biłgorajskim. Są straty

Strażacy postawieni na nogi w gminie Łukowa. A tu pożar traw. Mieliśmy już kilka dni spokoju, niestety teraz są straty: - Spaliło się 15 arów, na szczęście zostaliśmy szybko powiadomieni i ogień nie zdołał się rozprzestrzenić - mówi Nowej Gazecie Biłgorajskiej, PSP w Biłgoraju.

- Reklama -

Pożary traw i ich wypalanie to na Ziemi Biłgorajskiej prawdziwa plaga.Giną w nich zwierzęta, czasem sami podpalacze, czy osoby usiłujące ugasić pożar, a nawet strażacy. Ogień może przenieść się na lasy i zabudowania.

Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.

toyota Yaris

Dym uniemożliwia pszczołom, trzmielom oblatywanie łąk. Owady te giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin. Giną też zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru, ponieważ tracą orientację w dymie, ulegają zaczadzeniu. Śmierć w płomieniach czyha na ptaki. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi lub w strefie krzewów. Palą się również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklętami (np. tak lubianych przez nas wszystkich skowronków).

 

foto: zdjęcie ilustracyjne (OSP Stubno)

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.