- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Pożar strawił całość Zespołu Młyńskiego w Biłgoraju

Pamięta jeszcze ktoś pożar Zespołu Młyńskiego w Biłgoraju nad rzeką Białą Ładą? To było w 1987 roku. Dlaczego o tym piszemy? Dlatego, że 120 lat temu powstała Ochotnicza Straż w Biłgoraju, dzięki której można próbować ocalić takie zabytki jak Zespół Młyński.

- Reklama -

Po trwającym dwa lata remoncie budynków Zespołu Młyńskiego przy ul. Czerwonego Krzyża w Biłgoraju w grudniu 2021 r. budynki ponownie otwarto dla zwiedzających. Są nawet wystawy.

Zespół Młyński znajdujący się przy ul. Czerwonego Krzyża 29 w Biłgoraju pochodzi z połowy XIX wieku. Sam budynek spichlerza jest wpisany do rejestru zabytków. Tuż obok znajduje się drugi obiekt, jest nim chałupa młynarza. W tym właśnie miejscu funkcjonował niegdyś młyn wodny, który spalił się w 1987 roku. W połowie grudnia minionego roku zaproszeni goście mogli podziwiać odnowione budynki oraz dwie wystawy. Jedna z nich to wystawa stała etnograficzna pt. „W czarownym młynie”. Eksponaty są własnością muzeum i pozyskane były z regionu lubelskiego, a szczególnie terenu Biłgorajszczyzny.

urząd MArszałkowski projekt
zdjęcia: archiwum OSP RWiE Biłgoraj
zdjęcia: archiwum OSP RWiE Biłgoraj

– W wyniku dwuletnich prac prowadzonych zarówno w spichlerzu, jak i chałupie młynarza w otoczeniu mamy kolejny już funkcjonujący skansen w Biłgoraju obok skansenu z XIX wieku, który od wielu lat można zwiedzać, jest nim Zagroda Sitarska przy ul. Nadstawnej. Mamy więc następny obiekt muzealny, który można podziwiać. Zapraszamy zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim – zachęca Marek Majewski, dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

O Zespole Młyńskim pisaliśmy już w artykule: Otwarto kolejny skansen w Biłgoraju, a w nim dwie wystawy

Prace remontowe trwały dwa lata. Ponad 100 tys. zł na ten cel w części pozyskano z programu pn. Ochrona Zabytków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozostała część pochodzi ze środków powiatu biłgorajskiego. W ramach projektu wykonano monitoring, alarmy, instalację elektryczną oraz dranczasty płot na wzór XIX-wiecznych płotów. A tak wygląda dziś odremontowany zespół młyński:

 

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. Leszek mówi

    Bardzo bym chciał, aby ten młyn wodny został ponownie odbudowany. W tym samym miejscu i w tym samym układzie- chyba zachowały się jakieś plany. Dokładnie taki sam…

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.