Mulawa góra do 05.04.2024

- Reklama -

- Reklama -

Powstanie klasa dekarska

- Reklama -

Uroczyste otwarcie Oddziału miało miejsce w sobotę, 9 stycznia, w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących. To właśnie tam znajduje się biuro Oddziału. – Jestem  przekonany, że dzisiejszy dzień będzie dniem historycznym, a współpraca między Polskim Związkiem Dekarzy a naszą szkołą będzie wymierna w postaci utworzenia klasy, gdzie młodzież z powiatu i regionu będzie się kształcić w zawodzie dekarz – mówił dyrektor szkoły Stanisław Sitarz. Podkreślił, że zależy mu, aby w szkole młodzież mogła uczyć się wielu zawodów. – To uczyni naszą szkołę bardziej funkcjonalną i atrakcyjną dla naszej młodzieży – dodał.

Zadowolenia z utworzenia nowej klasy nie kryją również samorządowcy. Starosta Marian Tokarski wyraził przekonanie, że inicjatywa biłgorajskich dekarzy dotycząca utworzenia klasy dekarskiej jest słuszna. – Mam nadzieję, że krok ten będzie gromadził dekarzy z całego regionu, dawnego woj. zamojskiego. Będzie to przyczyniało się do promocji regionu jak i rozwoju rynku oraz zwiększenia zatrudnienia – mówił. Życzył, aby udało się utworzyć klasę we wrześniu. To jednak zależeć będzie od wyniku naboru. Burmistrz Janusz Rosłan stwierdził, że rynek biłgorajski potrzebuje dobrej klasy fachowców. Zaznaczył, że w całym Biłgoraju jest około 4,5 tys. dachów w domach jednorodzinnych. – Są również dachy pokryte eternitem, a do 2030 roku ten eternit będzie musiał zniknąć. Z całą pewnością będą duże potrzeby w tym zakresie – mówił. Wiesław Różyński, wójt gm. Biłgoraj, stwierdził, że jest dumny, iż ma możliwość współpracowania z dobrymi dekarzami. – Ich praca wykonywana na co dzień jest wzorem do naśladowania – mówił.

Mulawa wybory do 05.04.2024

 W spotkaniu uczestniczył również Michał Olszewski, prezydent Światowej Federacji Dekarzy. Zaznaczył on, że w kraju funkcjonuje wiele szkół dekarskich m.in. w Poznaniu, Warszawie, Łodzi. – Jest to dla nas wielką szansą. Po transformacjach, gdzie zostały zlikwidowane szkoły dekarskie, to szkolnictwo zawodowe zostało dla branży, z której się wywodzimy – mówił. Zaznaczył, że Związek za najważniejszy cel postawił sobie kształcenie pokolenia przyszłych dekarzy. Dodał, że obecnie wchodzą nowe technologie i narzędzia. Do tego potrzebna jest wiedza. Zaznaczył, że organizacja należy do światowej organizacji dekarskiej, a to pozwala poziom nauczania „fachu” osiągać na najwyższym poziomie.

Dopełnieniem uroczystości otwarcia biura biłgorajskiego Oddziału PSD była Msza św., którą w kaplicy Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów sprawował ks. Andrzej Niedużak. Spotkanie było kontynuowane w Gajówce, gdzie na znak jedności, miłości i pokoju dekarze, ich rodziny, przyjaciele i znajomi wysłuchali Ewangelii, śpiewali kolędy i dzielili się opłatkiem.  – Kiedy weźmiemy ten biały opłatek w swoje dłonie, trzeba w niego włożyć swoje serce i wtedy dopiero przełamać się z drugim człowiekiem – przypominał ks. kapelan.

Spotkaniu towarzyszyła prezentacja specjalistycznego sprzętu. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.