- Reklama -

- Reklama -

Powstała z kolan

- Reklama -

1 grudnia w Auli Franciszkańskiej przy sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju wystąpił amatorski teatr z Lubaczowa Arka Lwowska, prezentując sztukę „Powstała z kolan”. Tego popołudnia odbyła się też promocja publikacji „W wierności Bogu, z miłości Ojczyzny”, wydanej przez Społeczny Komitet Upamiętniania Miejsc Pamięci Narodowej.
 

toyota Yaris

Wydarzenie wpisało się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Przybyłych na uroczystość powitał kustosz sanktuarium św. Marii Magdaleny ks. kan. Witold Batycki. – Ten kościół, jak wszyscy wiemy, jest wotum wdzięczności za to, co przez cały ten rok przeżywamy. Prawie sto lat nasi przodkowie w tym kościele modlą się, wychwalają Pana Boga, wychwalają św. Marię Magdalenę – ks. proboszcz odwoływał się do historii budowy istniejącego obecnie kościoła, który jest kolejną świątynią w tym miejscu.

Bardzo się cieszę, że to nie od kapłanów wychodzą takie inicjatywy związane z upamiętnieniem miejsc pamięci narodowej, ale od wielu z was, od państwa, którzy tu też jesteście, tę historię i tworzycie, i tę historię w pewnym sensie odkurzacie, przypominacie. To jest tak bardzo ważne, że my tej historii się nie wstydzimy, bo jak powiedział prymas, naród, który swojej historii się wstydzi, jest narodem renegatów. Taki naród wcześniej czy później upadnie. Po to tu jesteśmy, aby tę naszą historię sobie przypominać – ks. kan. Witold Batycki wprowadzał w tematykę spotkania, które rozpoczęło się spektaklem „Powstała z kolan”, zaprezentowanym przez amatorski teatr z Lubaczowa Arka Lwowska. Spektakl oparty na tekstach Adama Mickiewicza, ks. Piotra Skargi, Juliusza Słowackiego, a także autora scenariusza ks. kan. Józefa Jana Dudka, który wystąpił w roli Marszałka Józefa Piłsudskiego, był lekcją historii Polski. Rozpoczął się radosnym akcentem, odczytaniem preambuły Konstytucji 3 Maja z 1791 r. W spektaklu pojawiają się znane z historii postacie: Stańczyk, Rejtan, ks. Piotr Skarga. Podzielona rozbiorami Polska po 123 latach niewoli zmartwychwstała. To wydarzenie również zostało podkreślone odczytaniem preambuły Konstytucji, ale tym razem z 21 marca 1921 r. Spektakl zakończył się pieśnią „Boże, coś Polskę”, w wykonaniu aktorów i wzruszonych widzów.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

W drugiej części spotkania zaprezentowana została publikacja „W wierności Bogu, z miłości Ojczyzny”, wydana w 100. rocznicę odzyskania niepodległości w ramach projektu „Znajdź swojego przodka”. Publikacja powstała dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Biłgoraj, Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, Urzędu Gminy Biłgoraj, Stowarzyszeniu „Więź” w Soli i wielu prywatnych sponsorów. Działania społecznego komitetu zwieńczone ukazaniem się publikacji wspierały parafia pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Biłgoraju.

W tym wyjątkowym czasie, gdy obchodzimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości, i w tym wyjątkowym miejscu, w którym przez 123 lata zniewolenia narodowego budzono świadomość religijną i patriotyczną, nasze podziękowanie niech nabierze specjalnej wymowy – mówił Henryk Grabias, przewodniczący Społecznego Komitetu Upamiętniania Miejsc Pamięci Narodowej przy parafii pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, dziękując wszystkim, bez których pomocy publikacja nie ukazałaby się. – Publikacja wydana w ramach projektu „Znajdź swojego przodka” ma na celu przybliżyć to miejsce oraz życie naszych ojców zraszane krwią, potem, łzami i modlitwą w czasie zniewolenia narodowego i po odzyskaniu wolności – wyjaśniał przewodniczący.

Wydawnictwo zawiera artykuły ks. kan. Witolda Batyckiego „Święta Maria Magdalena”, Mariana Kurzyny „Znaczenie sanktuarium Św. Marii Magdaleny, Stanisława Schodzińskiego „Wpływ objawień św. Marii Magdaleny puszczy Solskiej na rozwój religijny, kulturalny i historyczny Biłgoraja”, Piotra Flora „Budowniczowie sanktuarium św. Marii Magdaleny wielcy patrioci”, Henryka Grabiasa „W wierności Bogu, z miłości Ojczyzny”. Jest też zbiorem dokumentów, które obrazują historię budowy kościoła.

Uroczystość uświetniła m.in. obecność władz powiatu biłgorajskiego, starosty Andrzeja Szarlipa i etatowego członka zarządu Beaty Strzałki, burmistrza Biłgoraja Janusza Rosłana, którego dziadek był jednym z budowniczych kościoła pw. św. Marii Magdaleny.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.