- Reklama -

- Reklama -

Powiat biłgorajski sięga po kredyt. Co się dzieje?

- Kredyt? Tak, chcemy i musimy go zaciągnąć. Pamiętajmy, że to jest historyczny budżet powiatu biłgorajskiego, bo 200 milionów złotych. Przy takim budżecie, zbilansowanie wkładów własnych inwestycji, czasami jest konieczne kredytem – mówi Nowej Gazecie Biłgorajskiej starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. Cała rozmowa tylko w papierowym wydaniu Nowej Gazety Biłgorajskiej.

- Reklama -

Są niepokojące informacje, że powiat biłgorajski szuka banku, który udzieli 12 mln złotych kredytu, na pokrycie deficytu budżetowego i spłatę wcześniejszych zobowiązań. Prawda?

Budżet powiatu biłgorajskiego jest najwyższy w historii, bo to ponad 200 milionów złotych. Realizujemy wiele od lat wyczekiwanych przez mieszkańców inwestycji. To są projekty bardzo duże i praktycznie realizowane jednocześnie. Warto tu wymienić chociażby modernizację i przebudowę basenu w Biłgoraju, kompleks nowoczesnych boisk (w tym pierwsze pełnowymiarowe ze sztuczną nawierzchnią) przy „Budowlance”, modernizacja Autodromu, Muzeum Partyzantów Polskich w Osuchach. W tej kadencji zmodernizowaliśmy już ponad 100 km dróg powiatowych, a kolejne są w trakcie realizacji. W samym mieście Biłgoraj to pięć dużych inwestycji drogowych, które prowadzimy bądź współfinansujemy, to ulica Nadstawna, ulica Polna, ulica Graniczna wraz z mostem, ulica Piłsudskiego oraz ul. Narutowicza. Rzeczywiście w planie budżetowym znajduje się pozycja o bilansowaniu budżetu również przy pomocy kredytu, jednak na dziś nie znamy jeszcze jego dokładnej wysokości. To okaże się po rozstrzygnięciu przetargu i wyłonieniu banku.

urząd MArszałkowski projekt

Ten kredyt to na co dokładnie?

Te środki będą przeznaczone głównie na spłatę zobowiązań, które odziedziczyliśmy z poprzednich lat. Mam na myśli m. in. kredyt zawarty na biłgorajski szpital, już kilkanaście lat temu. Ten kredyt wciąż się za nami ciągnie co roku jest przez nas sukcesywnie spłacany.

A co jeśli żaden bank nie da powiatowi tego kredytu?

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Nie bierzemy takiego wariantu pod uwagę. Mimo zobowiązań, które na nas ciążą budżet powiatu jest stabilny, a samorządy są rzetelnymi płatnikami, więc jestem przekonany, że uda się podpisać umowę i zdobyć te środki.

Ten kredyt to tylko spłata zaciągniętych zobowiązań? Tak szczerze, to inwestycje na pewno nie są zagrożone?

W największej części, te dodatkowe środki są nam potrzebne na spłatę poprzednich kredytów. Natomiast powiat biłgorajski przez cały czas realizuje szereg inwestycji. Też takich inwestycji, które wcześniej nie były zawarte w budżecie. Chociażby droga z PROW-u, z funduszy unijnych: Sól – Bidaczów. To bardzo ważna inwestycja. Droga ta łączy dwa województwa lubelskie z podkarpackim. Otrzymaliśmy 5 mln złotych dofinansowania, ale koszt inwestycji to blisko 8 milionów złotych. Skądś te pieniądze trzeba wziąć i musimy zapewnić wkład własny w wysokości 3 mln złotych. Jestem po wstępnych rozmowach z Gminą Biłgoraj i ona też będzie partycypować w kosztach. Jest zainteresowanie ze strony samorządu, ale i tak część wkładu musimy mieć. Kolejna kwestia to nasze zaangażowanie w finansowanie oświaty i szkół. Powiat do funkcjonowania szkół średnich dokłada w tym roku około 10 mln, ale chyba każdy się zgodzi, że na edukacji nie należy oszczędzać. Systematycznie rozwijamy bazę dydaktyczną oraz podnosimy kwalifikacje nauczycieli, realizując chociażby projekt o wartości blisko 5 mln przeznaczony właśnie na ten cel. Kolejna kwestia to funkcjonowanie DPS dla Kombatantów, do którego jako powiat musimy dołożyć około 1 mln bo nie ma zainteresowania pobytem w tej placówce, jest wiele miejsc wolnych, a pracownicy wysuwają coraz wyższe żądania płacowe.Pamiętajmy, że to jest historyczny budżet powiatu biłgorajskiego, bo 200 milionów złotych. Przy takim budżecie zbilansowanie wkładów własnych inwestycji, czasami jest konieczne kredytem.

Zadłużenie powiatu biłgorajskiego to w tej chwili 24 miliony złotych?

(…)

Cała rozmowa tylko w papierowym wydaniu Nowej Gazety Biłgorajskiej. Co dalej z finansami powiatu biłgorajskiego? Przeczytajcie.

Przez całą dobę, wszystkie ważne i aktualne informacje z powiat biłgorajskiego na:

WWW.GAZETABILGORAJ.PL

- Reklama -

9 Komentarze
 1. Miś Uszatek mówi

  Dobrze że coś się dzieje a krytykują tylko ci co samo nic nie robią

 2. Dżonatan mówi

  Pracownicy „wysuwają coraz wyższe żądania płacowe”? Ale to ujął, jakby się dziwił że ludzie nie chcą pracować za prawdopodobnie minimalną. Może niech sam spróbuje. Ale i tak dobrze że im nie powiedział że ich praca to służba, jak kiedyś innym protestującym.

 3. Bolek i Lolek mówi

  Powiat stawia na rozwój w szerokim znaczeniu tego słowa i na młodych którzy zamiast wyjeżdżać będą chcieli i mieli możliwość przede wszystkim rozwijać się w Biłgoraju

 4. Miś Puchatek mówi

  Jest tylko kilka torów kartingowych w Polsce i wszystkie cieszą się dużym zainteresowaniem tak będzie i w Biłgoraju a z tego co wiem mamy u nas w powiecie kilku dobrze zapowiadających się młodych kierowców którzy już mają osiągnięcia.

 5. Agnieszka mówi

  Do Jan mówi:
  Najlepiej to nic nie robić… niech wszystko niszczeje, miasto się nie rozwija i młodzi niech się wyprowadzą. Myślenie niektórych osób 😥

 6. Gang Słodziaków mówi

  To kartingowy sam się rozpromuje takie wydarzenia, wyścigi przyciągają wielu ludzi przez co i turystów do Bilgoraja tak trudno to zrozumieć będzie on wizytówka naszego regionu.

 7. Rambo mówi

  Zabrakło na nagrody i wypłaty? Niech przestaną kraść.

 8. Anonim mówi

  władza PiS kosztuje Gierek zadłużył i kraj ale coś było zrobione a po PiS czego się nie dotknie to klapa i tłumaczenie o poprzednikach

 9. Jan mówi

  Po co tor kartingowy za tyle milionów ? Kto to będzie utrzymywał?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.