- Reklama -

Potrzebna krew

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie apeluje o oddawanie krwi.

Ze względu na obniżające się zapasy krwi w grupach O RhD (+), O RhD(-), A RhD(-)  serdecznie zapraszamy do oddawania krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie (ul. Żołnierzy Niepodległej 8 oraz naszych Terenowych Oddziałach jak również na akcjach wyjazdowych – czytamy w apelu.

Najbliższy pobór krwi odbędzie się 18 sierpnia w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju, w godzinach 8.30 – 12.00.  Więcej szczegółów na www.rckik.lublin.pl.

Krew to płynna tkanka, składająca się z krwinek czerwonych, krwinek białych, płytek krwi i osocza. Pełni bardzo ważną funkcję w organizmie człowieka. Krwinki czerwone są odpowiedzialne za transport tlenu do wszystkich komórek organizmu, krwinki białe są odpowiedzialne za obronę organizmu przed infekcjami, płytki krwi pełnią funkcję w zatrzymaniu krwawienia i krzepnięciu krwi, a osocze stanowi ok. 55 proc. objętości krwi, zawiera białka (albuminę, czynniki krzepnięcia, białka odpornościowe), jest odpowiedzialne za transport wody i substancji odżywczych do komórek, a także odprowadzanie produktów przemiany materii do wątroby, nerek, płuc. Grupy krwi występujące w populacji polskiej:

A Rh+ 32%  A Rh- 6%

O Rh+  31% O Rh- 6%

B Rh+  15%  B Rh- 2%

AB Rh+  7%  AB Rh-   1%

– Każdy potencjalny kandydat na dawcę lub honorowy dawca krwi jest dla nas jednakowo ważny, niezależnie od posiadanej grupy krwi, jednak jak wynika z powyższej statystyki tylko 15 procent populacji polskiej posiada grupę krwi Rh ujemną, dlatego też  zwracamy się ze szczególną prośbą do osób posiadających grupę Rh ujemną o systematyczne uczestnictwo w krwiodawstwie, by zabezpieczyć potrzeby polskich biorców – apelują pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.