- Reklama -

Potrzebna krew dla Grzegorza

"Mocy FB przybywaj! Potrzebna krew na już, na cito B RH+ lub inna z dopiskiem nakierowującym, dla młodego ojca, u którego zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową. Grzegorz Szymczak, oddział hematologii, szpital Chopina w Rzeszowie, grupa krwi B RH+" – apel takiej treści pojawił się na portalach społecznościowych z prośbą o udostępnianie i oddawanie krwi. Chodzi o mieszkańca gminy Potok Górny, u którego zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową. 

Znajomi mężczyzny już ruszyli z pomocą i oddają krew, o czym informują na portalach społecznościowych. "Tylko 4 minuty i 50 sekund z hemoglobiną 15,7 i popłynęła dla Grzegorza Szymczaka, a dla mnie zostały pyszne czekolady i piękny kalendarz na nowy rok. Trzymaj się, dużo osób oddało krew dla Ciebie" – napisał jeden ze znajomych Grzegorza. Oby takich osób było dużo więcej.

Pamiętajmy! Człowiek jest jedynym źródłem krwi. Do tej pory nawet najbardziej skomplikowane urządzenie nie potrafi wyprodukować tego leku, który niejednokrotnie ratuje ludziom życie. Dawcą krwi mogą zostać osoby od 18. do 65. roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała. Muszą to być osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) i które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi. 

Trzeba być wyspanym i wypoczętym, zdrowym, to znaczy nie mieć objawów przeziębienia, nie brać aktualnie żadnych leków, przy czym zasada ta nie dotyczy większości suplementów diety, czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych. Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.