- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Potok Górny najbiedniejszą gminą w Polsce

Na początku grudnia Ministerstwo Finansów opublikowało wskaźnik dochodów, z którego wynika, że gmina Potok Górny jest najbiedniejszą w Polsce. Jednak jak można się przekonać, gmina stawia mocno na rozwój i modernizację.

- Reklama -

Ministerstwo Finansów opublikowało wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla gmin na 2019 r. Są to statystyki, które biorą pod uwagę dochody z tytułu opłat: od nieruchomości, rolnego i leśnego, a także udziały we wpływach z CIT i PIT. Najbiedniejszą gminą okazał się Potok Górny, gdzie gminną kasę zasiliło około 455 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. To 80-krotnie mniej niż w gminie Kleszczów.

-Jesteśmy najbiedniejszą gminą w Polsce. Jak podaje ostatni ranking Ministerstwa Finansów, dochód na jednego mieszkańca wynosi poniżej 455 zł, co daje to niechlubne ostatnie miejsce w Polsce. Jesteśmy jednak gminą rolnicza i nie mamy przemysłu ani większych przedsiębiorstw więc musimy szukać środków zewnętrznych. W 2019 roku na inwestycję przeznaczyliśmy około 3 mln zł, z czego udało się pozyskać prawie 50% tych środków-mówi wójt gminy Potok Górny, Stanisław Dyjak.

Rozwój jest ważny

Statystyki nie mogą jednak przysłonić faktów. W roku 2019 zrealizowano wiele nowych celów, a na przyszły rok i kolejne lata zakładane są nowe, coraz bardziej ambitne. Jedną z nich jest budowa sali sportowo-widowiskowej w Potoku Górnym.

-Na przyszły rok szykuje się wiele dużych inwestycji, takich jak budowa sali sportowo-widowiskowej przy szkole w Potoku Górnym, montaż paneli fotowoltaicznych czy wymiany oświetlenia ulicznego na energooszczędne oświetlenie led-owe. Dodatkowo jest w planach modernizacja sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Dalej chcemy inwestować w infrastrukturę drogową, taką jak: drogi, chodniki, parkingi. Na wszystkie te inwestycje składamy wnioski o dofinansowanie-dodaje.

48% funduszy zewnętrznych

W 2019 roku koszt inwestycji w gminie Potok Górny wyniósł 2 938 660,33 zł i tylko 52% tej kwoty pochodziło ze środków gminnych.

- Reklama -

-Myślę, że trzeba pisać wnioski o różnego rodzaju dofinansowania i czekać na ich akceptację. W tym upatruję szansę dla gminy Potok Górny, jak również chcę wyjść naprzeciw mieszkańcom i inwestorom. Chce, aby wpływy do budżetu były z roku na rok coraz większe i żebyśmy opuścili to ostatnie miejsce-informuje Stanisław Dyjaka.

Nie zamknę szkół

Roczny budżet gminy wynosi około 25 mln zł a nakładach na oświatę, wynoszą 8 mln zł z czego gmina pokrywa 4 mln zł. Jednak jak zapowiada wójt, nawet mimo mniejszej ilości uczniów w szkołach, żadna z nich nie zostanie zamknięta, w porównaniu do tego, co robią inne gminy.

-Jako były nauczyciel będę ostatnią osobą która posunęłaby się do tego stopnia, żeby szkoły zamykać-zapowiada wójt.

 

 

- Reklama -

6 Komentarze
 1. Maksymilian mówi

  Gmina moze i najbiedniejsza,. W mysl przysłowia czemus biedny— bos głupi.
  Ale jest i plus. Wodza mamy najmadrzejszego w całym co najmniej powiecie.
  I ten nasz wódz z pomoca samego stwórcy nas wyprowadzi na sciezke dobroby tu,
  a czemy by nie. Z tak a tega głowa i z takim gadaniem to my juz jestesmy kilka kroków do przodu conajm,niej.
  A im dalej tym lepiej bedzie.
  Hali tej widowiskowo widowiskowej to juz nie bedzie . Drogi w polej co miała byc tez nie bedzie.?
  A co bedzie??
  No własnie drodzy ludkowie. Nic nie bedzie i to wszysko.
  Tak tak własnie nic nic zero null pustka.
  Na razie wódz zarzadził wyciecie wszyskich drzew dookoła gminy. Ale juz mówia ze jezdzi po gminie i szuka innych drzew do wyciecia. Bo drzewa to relikt komunizmu jest. Co mu ta komuna zrobiła pozatym ze go wykształciła i zył sobie w niej tego nie wyjasnił. Nagle zaczeła mu przeszkadzac. A ze z komuna ciekzo walczyc wiec wział sie za drzewa. W sumie to racja bo drzewo no cóz ani sie nie odszczeknie ani nie wrzasnie. Jak go zetniesz to pada na ziemie i po nim juz.
  I chyba to bedzie na tyle . Nasz wódz zna sie tylko na wycinaniu w pien i niszczeniu bezsensownym. I tylko to nam zostało raczej bo co wiecej. Strach pomyslec nawet.

 2. Krystian mówi

  Skoro gmina najbiedniejsza to najwyzszy czas wziac sie w koncu za robote a nie tylko sie chwalic i przy byle okazji przemawiac i przemawiac. Od gadania nic sie nie zrobi to po pierwsze a po drugie zeby cos bylo trzeba zakasac rekawy i pracowac. Ot chociazby taki przykład jak smieci. Płacimy najwiecej w okolicy za smieci. Czemu tak? własnie jest nikt sie nie pyta. Ale bedziemy płacic wiecej i wiecej i czas temu przeciwdziałąc . Inne gminy zakładaja kompostwoniki zeby mniej płacic. Czemu tego nie ma u nas. W koncu jestesmy najbiedniejsi i nas nie stac na takie drogie smieci. Nastepnie. W koejnej gminie ponoc zakupili smieciarke i sami woza smieci na wysypisko zeby mniej płacic. Tobardzo ciekawe jest i godne nasladowania. Trzeba pojechac popytac i pomyslec nad tym. Fotowoltaika bo prad coraz droższy jest. Okoliczne gminy działaja i zakładaja a w Potoku co?? Cisza jak makiem zasiał. No nie hale bedziemy budowac i pare metrów chodnika i asfaltu połozono. no fajnie ale co to jest. zadajemy sobie wciaz pytanie po co nam ta hala jak sa pilniesze i wazniejsze potrzeby ale o powazna odpowiedz jakos tudno. Wiec czekamjmy chyba rtylko juz na cud. Bo co wiecej.

 3. gosc mówi

  Jeszcze 4 lata morze coś zostanie z tej gminy,jeszcze raz sobie pensje podwyższą .kilka dodatkowych sesji . pobory wójta jak prezesa Banku Polskiego .ludzie co to ma być paranoja

 4. Zenon mówi

  To, że ta gmina jest najbiedniejsza to pikus w porównaniu do tego, ze jest najgłupsza. Z biedy można jakoś wyjśc ale z głupoty niestety już nie. Dlatego ci co mogą uciekają z tego okrętu jak najdalej. Skutkiem jest gwałtowne wyludnianie sie wsi i spadek miekszkanców postepujący. Za kilkanaście lat mieszkanców bedzieo połowe mniej co najmniej. I co?? Czy kogoś to wzrusza. Nie. Własnie . I to jest ta głupota własnie. Nie mysli sie przyszłosciowo. Nie mysli sie wogóle. Dba sie tylko o siebie i własne kieszen. A reszta? I to jest własciwe pytanie.

 5. Ewa mówi

  Popieram , siłownie na powietrzu ok , ale kto ma ćwiczyć , jak młodzi wyjechali, średni po cięzkiej pracy nie mają siły. Aby przyciągnąć młodych pozyskać inwestorów, Narzekał nowy wójt na p. Goście , proszę działać . Jeśli chodzi o inwestycje wiele z nich zapoczątkował poprzednik a teraz p. Dyjak spija śmietankę. Chwali się , wydaje droga ulotkę pochwalną, a gdzie oszczędzanie.

 6. gmina Potok mówi

  Efekty widać i to duże, ale nikt nie jest zadowolony z hali, która ma powstać w Potoku. Lepiej wybudować jakiś zakład, który przyniesie wpływy do gminy i da ludziom pracę. Już nie bylibyśmy najbiedniejsi:) za kilka lat szkoły się same rozpadną, a jak taka sytuacja nastąpi w Potoku? po co wtedy ta hala?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.