- Reklama -

- Reklama -

Z lotu ptaka poszukują śladów przeszłości (audio)

W poniedziałek 17 stycznia br. w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju otwarta została wystawa zdjęć wielkoformatowych pn. "W poszukiwaniu przeszłości. Archeologia Lotnicza – od Stołpia przez Biłgoraj do Zamchu", której autorem i kustoszem jest archeolog dr Konrad Grochecki.

- Reklama -

Jest to pierwsza tego typu wystawa w muzeum i powstała m.in. dzięki zakupieniu przez placówkę  drona. Wystawa ta prezentuje zdjęcia archeologiczne, lotnicze. Ekspozycja została zatytułowana „W poszukiwaniu przeszłości. Archeologia Lotnicza – od Stołpia przez Biłgoraj do Zamchu”. Na wystawie zaprezentowano 25 wielkowymiarowych fotografii przedstawiających stanowiska archeologiczne, które w krajobrazie manifestują się własną formą terenową. Oglądając fotografie, możemy nie tylko inwentaryzować teren, ale również zaobserwować przyrodę i zmienny krajobraz Lubelszczyzny. Na fotografiach „przenika się” dawne z teraźniejszością oraz kultura z przyrodą.

Dr Konrad Grochecki, archeolog z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju: 

- Reklama -

– Chcieliśmy pokazać ciekawe stanowiska archeologiczne z czasów wczesnego średniowiecza, renesansowy zamek w Krupem. Są tutaj latopisowe grody m.in. sąsiadka z XII i XIII wieku oraz gród Czermno. Pokazujemy również miejsce zlokalizowane w ostatnim czasie tzw. wrota – przejście na Roztoczu, gdzie rozegrała się bitwa w 1266 roku pomiędzy ruskim księciem Szwarno a Bolesławem Wstydliwym. Pokazujemy również zamczysko, które znajduje się w Szczebrzeszynie znane jako wzgórze zamkowe – mówi dr Konrad Grochecki, archeolog z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. 

Archeolog twierdzi, że region biłgorajski ma wiele ciekawych miejsc i do tej pory pod tym względem był niedoceniony. – W wystawie zaprezentowane zostały również zabytki, które znajdują się w powiecie biłgorajskim m.in. w Zamchu – dodał. Wystawa jest wzbogacona filmem z przelotów nad prezentowanymi na fotografiach stanowiskami, ale nie tylko. Podczas projekcji będziemy mogli także znaleźć tam inne ciekawe miejsca związane z archeologią. Możemy tutaj podać przykład Wzgórza Ariańskiego w Krynicy koło Krupego z najstarszą i najwyższą w Polsce piramidą czy też cmentarz w Czernięcinie Poduchownym, na którym zlokalizowane są dwa zagadkowe kopce o nierozpoznanej dotąd pierwotnej funkcji. Wystawę oglądać będzie można do 31 marca br.

red. 

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. Jorg mówi

    Załóżcie na twarz woreczki foliowe a na głowy czapeczki bo wyglądacie jeszcze zbyt mało foliarsko!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.