- Reklama -

- Reklama -

Z lotu ptaka poszukują śladów przeszłości (audio)

W poniedziałek 17 stycznia br. w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju otwarta została wystawa zdjęć wielkoformatowych pn. "W poszukiwaniu przeszłości. Archeologia Lotnicza – od Stołpia przez Biłgoraj do Zamchu", której autorem i kustoszem jest archeolog dr Konrad Grochecki.

- Reklama -

Jest to pierwsza tego typu wystawa w muzeum i powstała m.in. dzięki zakupieniu przez placówkę  drona. Wystawa ta prezentuje zdjęcia archeologiczne, lotnicze. Ekspozycja została zatytułowana „W poszukiwaniu przeszłości. Archeologia Lotnicza – od Stołpia przez Biłgoraj do Zamchu”. Na wystawie zaprezentowano 25 wielkowymiarowych fotografii przedstawiających stanowiska archeologiczne, które w krajobrazie manifestują się własną formą terenową. Oglądając fotografie, możemy nie tylko inwentaryzować teren, ale również zaobserwować przyrodę i zmienny krajobraz Lubelszczyzny. Na fotografiach „przenika się” dawne z teraźniejszością oraz kultura z przyrodą.

toyota Yaris

Dr Konrad Grochecki, archeolog z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju: 

– Chcieliśmy pokazać ciekawe stanowiska archeologiczne z czasów wczesnego średniowiecza, renesansowy zamek w Krupem. Są tutaj latopisowe grody m.in. sąsiadka z XII i XIII wieku oraz gród Czermno. Pokazujemy również miejsce zlokalizowane w ostatnim czasie tzw. wrota – przejście na Roztoczu, gdzie rozegrała się bitwa w 1266 roku pomiędzy ruskim księciem Szwarno a Bolesławem Wstydliwym. Pokazujemy również zamczysko, które znajduje się w Szczebrzeszynie znane jako wzgórze zamkowe – mówi dr Konrad Grochecki, archeolog z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. 

Archeolog twierdzi, że region biłgorajski ma wiele ciekawych miejsc i do tej pory pod tym względem był niedoceniony. – W wystawie zaprezentowane zostały również zabytki, które znajdują się w powiecie biłgorajskim m.in. w Zamchu – dodał. Wystawa jest wzbogacona filmem z przelotów nad prezentowanymi na fotografiach stanowiskami, ale nie tylko. Podczas projekcji będziemy mogli także znaleźć tam inne ciekawe miejsca związane z archeologią. Możemy tutaj podać przykład Wzgórza Ariańskiego w Krynicy koło Krupego z najstarszą i najwyższą w Polsce piramidą czy też cmentarz w Czernięcinie Poduchownym, na którym zlokalizowane są dwa zagadkowe kopce o nierozpoznanej dotąd pierwotnej funkcji. Wystawę oglądać będzie można do 31 marca br.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

red. 

 

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Jasiu mówi

    Stanowska ciekawe, ale sztampowe aha … facet zwyczajnie bełkocze i jeszcze ma dr przed imieniem i nazwiskiem, doskonałe podsumowanie jakości polskiej nauki… można powiedzieć, można powiedzieć, można powiedzieć, można powiedzieć, można powiedzieć, można powiedzieć, można powiedzieć, można powiedzieć, można powiedzieć…

  2. Jorg mówi

    Załóżcie na twarz woreczki foliowe a na głowy czapeczki bo wyglądacie jeszcze zbyt mało foliarsko!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.