- Reklama -

- Reklama -

Poświęcenie biłgorajskiej cerkwi

W niedzielę (4 listopada) z udziałem zwierzchnika kościoła prawosławnego w Polsce, prawosławnego metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy, poświęcona została biłgorajska cerkiew. "Bóg czyni wielkie cuda, i dzisiaj stał się cud wielki w tym mieście" – mówiono.

- Reklama -

Poświęcenie biłgorajskiej prawosławnej świątyni było wpisane w centralne ogólnopolskie uroczystości poświęcone 80. rocznicy akcji burzenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i Południowym Podlasiu. Zaplanowana w ramach polonizacyjno-rewindykacyjnych akcja trwała od połowy maja do połowy lipca 1938 r. i według danych Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego jej efektem było zniszczenie 91 cerkwi, 10 kaplic, 26 domów modlitwy, czyli łącznie 127 świątyń.

Głównym punktem uroczystości było poświęcenie cerkwi św. Jerzego Zwycięzcy, której budowę rozpoczęto w listopadzie 2008 r. (w 70. rocznicę akcji) z zamysłem upamiętnienia tych tragicznych dla prawosławia wydarzeń, jakie miały miejsce w 1938 roku. Uroczystościom przewodniczył metropolita warszawski i całej Polski Sawa wraz z arcybiskupem lubelskim i chełmskim Ablem i arcybiskupem przemyskim i gorlickim Paisjuszem.

W uroczystości udział wzięli: burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan, zastępca burmistrza Michał Dec, przewodniczący Rady Miasta Biłgoraj Marian Klecha, starosta biłgorajski Kazimierz Paterak, dyrektor Biłgorajskiego Centrum Kultury Stefan Szmidt oraz dyrektorzy szkół.

- Reklama -

Obrzęd rozpoczął się umocowaniem dębowego ołtarza z użyciem drewnianych gwoździ, czterech kamieni i gorącej wody, wody różanej w połączeniu z winem, którymi obmyto ołtarz. Następnie został namaszczony mirem, okryty lnianym płótnem i owinięty lnianym sznurem. Namaszczone zostały także ściany świątyni. Po uroczystej procesji relikwie wniesiono do ołtarza.

– Cerkiew tę poświęcamy w imię Trójcy Świętej i nadając patrona męczennika Jerzego i w hołdzie wszystkim tym, którzy oddali swoje życie za wiarę prawosławną. Świątynia jest miejscem, w którym mieszka Bóg. I on jest tym, który kieruje ludzkością, tym, który zarządza światem i każdym z nas. Świątynia jest miejscem, w którym człowiek odnajduje siebie pośród zawirowań życiowych, pośród różnych doświadczeń, i tych radosnych, i tych bardzo trudnych. Tu przychodzimy, łączymy się z Bogiem, dziękujemy za dary i prosimy o łaski. Tak było zawsze, jest i będzie – mówił do zebranych metropolita warszawski i całej Polski Sawa. – Dziękujemy Bogu za dzisiejszy dzień, który zapisuje się w historii tej ziemi i w historii cerkwi prawosławnej w Polsce. Bóg czyni wielkie cuda i dzisiaj stał się cud wielki w tym mieście – dodał i dziękował wszystkim zaangażowanym w trud odbudowy świątyni, ale i prawosławia na Ziemi Chełmsko-Podlaskiej.

Parafia prawosławna pw. św. Jerzego Zwycięzcy w Biłgoraju została powołana do życia we wrześniu 2006 roku. Kamień węgielny w fundamenty wmurowano w 2008 roku. Pierwsza liturgia w nowo wzniesionej cerkwi odbyła się w 2015 roku.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.