- Reklama -

Portret bez Barier

"Portret bez Barier", realizowany w Zespole Szkół Specjalnych w Biłgoraju, autorstwa Ewy Rzeźnik, to projekt wyjątkowego kalendarza, w którym w role modelek wcielają się uczennice tejże szkoły. Pomysł zrodził się z pasji fotografowania i chęci przełamywania barier, szczególnie tych społecznych, kulturalnych i mentalnych, z jakimi zderzają się osoby niepełnosprawne intelektualnie.

Autorka projektu, która na co dzień pracuje w Zespole Szkół Specjalnych, mówi, że chce pokazać ich naturalne piękno. Jeżeli odrzuci się patrzenie przez pryzmat niepełnosprawności, a dostrzeże potencjał w nich drzemiący, to zauważymy to piękno. – Mamy nadzieję, że realizacja projektu „Portret bez Barier” wniesie wiele dobrego w postrzeganie osób niepełnosprawnych i wsparcie emocjonalne ich rodzin. Ma to bardzo duże znaczenie nie tylko dla uczestniczek, którym pomoże uwierzyć w siebie i pozwoli spełniać marzenia, ale także dla wszystkich pozostałych – rodziców, bliskich, całego środowiska. Będzie to okazja by zobaczyć dziewczyny w innej perspektywie – perspektywie możliwości bez barier – mówi.

Pierwsze zdjęcia do kalendarza powstały 28 maja na sesji w TNStudio, profesjonalnym studio fotograficznym. Wykonał je duet fotografów: Ignac Tokarczyk i Magdalena Chojnacka, modelki do sesji przygotowały stylistka fryzur Irena Bzdoń „Salon Syrena” i wizażystka Berta Stępkowska. Ale to nie wszyscy, w realizację tego wyjątkowego społecznego projektu już zaangażowanych jest nieodpłatnie blisko trzydzieści osób – Katarzyna Futyma, Lucyna Grasza, modele z Zespołu Szkół Specjalnych, młodzież i nauczyciele ZSZiO w Biłgoraju. Efektem współpracy będzie kalendarz i już zapowiedziana przez pomysłodawców wystawa fotografii w Biłgoraju i Lublinie.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Radio Lublin.

*

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.