- Reklama -

- Reklama -

Znacie tych ludzi z powiatu biłgorajskiego?

To będzie wyzwanie do rodowitych mieszkańców powiatu biłgorajskiego. Archiwum Akt Nowych w Warszawie prosi o pomoc w odnalezieniu ludzi - a w roku 1946 jeszcze dzieci - które wzięły udział w konkursie rysunkowym zorganizowanym z polecenia Ministerstwa Oświaty w Warszawie. Są wśród nich byli uczniowie z Frampola i Biłgoraja i jest lista nazwisk. Znacie tych mieszkańców? Prosimy o podpowiedź.

- Reklama -

Sprawa nie jest prosta, bo chodzi o rysunki z 1946 roku. Trochę dawno. Dzieci na kartach papieru miały przedstawić  swoje wspomnienia z czasu wojny i okupacji hitlerowskiej. O wspomnianym konkursie informowano również na łamach pisma Przekrój. Konkurs miał obejmować szkoły z obszaru całej Polski. Przy tym jednak, najwięcej teczek z rysunkami zachowało się z woj. Wielkopolskiego oraz Lubelskiego.

A akcję zaangażował się wielki pasjonat historii i znany regionalista z Frampola, Andrzej Burlewicz.

- Reklama -

-Ponieważ jestem mieszkańcem Biłgoraja, a z urodzenia frampolakiem i obydwie miejscowości są miłe mojemu sercu, postanowiłem włączyć się i pomóc w odnalezieniu osób, które przed laty wzięły udział w tym konkursie. Ustalenie osób z Frampola było dla mnie stosunkowo łatwe, część osób z pośród 18 zmarła, ale większość dzięki Bogu żyje Po latach okazało się, że rysunki wykonane przez pierwszo, czy drugoklasistów były wstępem do kariery artystycznej, zostali artystami malarzami. Trudniej będzie mi ustalić losy osób biorących udział w konkursie uczniów szkół powszechnych nr 1 i 2 z Biłgoraja dzieci z Biłgoraja i Smólska – tłumaczy Andrzej Burlewicz.

A oto lista nazwisk byłych uczniów:

 1. Stelmach Bronisław V b
 2. Grabiasówna Krystyna V
 3. Wilkosówna Weronika VI
 4. Miażdżnka Irena VI szk.1.
 5. Ostrowski Jerzy  II a
 6. Wojtiukówna Anna  II a
 7. Jargiełłówna Teresa II
 8. Stryjecka Franciszka III a  szk.2.
 9. Tałanda Krystyna  kl a
 10. Laszko Jadzia Ia szk.2
 11. Mucha Jan             I b szk.1
 12. Stępniak Wojciech VI b szk.1
 13. Wesołowska Krystyna VI b,
 14. Gajdówna Anna   VI szk. 1
 15. Furmaniak Józefa II a szk. 1
 16. Wdowiak Tadeusz VI b szk. 1
 17. Mazurek ?             VI b szl1
 18. oraz – Buczek Tadeusz, kl. III (Smolsko);

  – Polak Franciszek, kl. III (Smolsko);

  – Blicharz Dominik, kl. III (Smolsko);

 

– Zdaję sobie sprawę, że dziewczynki zmieniły nazwiska w związku z zawarciem związku małżeńskiego i że część niestety odeszła od nas, ale przyjemnie chyba będzie zobaczyć, „co się zmalowało” przed laty – tłumaczy regionalista z Frampola.

Archiwum Akt Nowych chce zorganizować wystawę tych rysunków wraz z relacjami ich autorów. Najważniejsze jest pozyskanie ich relacji, wspomnień, refleksji z czasu wojny i okupacji oraz ich dalsze losy.

Piszcie! nowa@gazetabilgoraj.pl, lub kontakt z Andrzejem Burlewiczem. Więcej na stronie:

blog

„Niemcy w akcji” .Autorka Wilkosówna Weronika klasa VI

 

fot.detektywi.net

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź