- Reklama -

- Reklama -

Pomór świń coraz bliżej

Do powiatu biłgorajskiego coraz większymi krokami zbliża się afrykański pomór świń. Dotychczas strefą ochronną objęte były gminy Obsza i Łukowa. Teraz dołączyły do tego Tereszpol, Józefów, Aleksandrów, Turobin, Goraj i Frampol.

- Reklama -

Nasze gminy w strefie ochronnej

W związku z występowaniem ASF w Polsce zostały wyznaczone obszary objęte różnymi restrykcjami, oznaczone odpowiednimi kolorami. Pięć gmi powiatu biłgorajskiego znajdują się w strefie żółtej, tzw. ochronnej.

Mulawa wybory do 05.04.2024

W obrębie strefy żółtej oraz poza ten obszar w granicach Polski przesyłka świń do innych gospodarstw albo do rzeźni musi być zaopatrzona w świadectwo zdrowia, wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii (nie wcześniej niż 24 godziny przed wysyłką). Dodatkowo w celu przemieszczania się świń poza granice Polski muszą

– przebywać w gospodarstwie co najmniej 30 dni bezpośrednio przed przemieszczeniem lub od urodzenia, pochodzić z gospodarstwa, do którego w okresie 30 dni przed przemieszczeniem nie wprowadzono świń pochodzących ze strefy niebieskiej (obszarów zagrożenia) ani czerwonej (obszaru objętego ograniczeniami),

– w ciągu 15 dni przed przemieszczeniem zostały poddane badaniu laboratoryjnemu w kierunku ASF z wynikiem ujemnym,

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

– w ciągu 24 godzin przed przemieszczeniem zostały poddane badaniu klinicznemu przez urzędowego lekarza weterynarii i nie wykazywały objawów klinicznych ASF, następnie urzędowy lekarz weterynarii wystawia świadectwo zdrowia.

 

 Spotkania w każdego gminie

Każdy z nas ma możliwość ograniczać ryzyko rozprzestrzeniania się ASF poprzez przestrzeganie stosownych zakazów i nakazów oraz postępując zgodnie z poniższymi wskazaniami. Dlatego w zagrożonych gminach odbywają się spotkania informacyjne dla mieszkańców.

18 lipca w sali konferencyjnej Urzędu Gminy odbyło się spotkanie hodowców z ternu gminy Goraj z Powiatowym Lekarzem Weterynarii Jackiem Sas.  Lekarz omówił powody szerzenia się wirusa w populacji świń oraz program bioasekuracji, czyli podstawowe zasady ochrony stad przed wirusem ASF.

Spotkanie rozpoczęło się od ogólnych informacji dotyczących historii choroby, obszaru jej występowania, objawów oraz jej zapobieganiu. Afrykański pomór świń ASF to szybko szerząca się i zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Nie stwierdzono, by człowiek był podatny na działanie wirusa ASF, dlatego choroba ta nie stwarza realnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego. Przynosi jednak duże straty gospodarcze. Zakażone świnie są ubijane, ponadto nie można eksportować żywych zwierząt ani wieprzowiny jeszcze przez okres roku po wygaśnięciu ogniska choroby. Pan Jacek Sas krótko przedstawił sytuacje na terenie powiatu i gmin sąsiednich, a następnie zapoznał zebranych ze specyfiką choroby afrykańskiego pomoru świń. Ponadto przedstawił zasady określania wielkości stref zapowietrzonej i zagrodzonej wokół wyznaczonych ognisk. Wytłumaczył również różnice pomiędzy strefami zapowietrzoną i zagrożoną (3km + 7 km wokół ogniska) a obszarami ochronnym, objętym restrykcjami, zagrożenia (tzw. obszary czerwony, niebieski i żółty) wynikającymi z przepisów unijnych. Apelował również do rolników o przestrzeganie zasad, jakie obowiązują w związku z włączeniem gminy do żółtego obszaru ochronnego. Rolnicy otrzymali również odpowiedź na licznie zadawane pytania dotyczące tego zagadnienia.

W spotkaniu wzięli udział również Antoni Łukasik – Wójt Gminy Goraj, Ryszard Jabłoński – lekarz weterynarii z terenu gminy Goraj,  Krzysztof Blacha – przedstawiciel LORD w Końskowoli, Oddział w Biłgoraju,  sołtysi oraz hodowcy z terenu naszej gminy.

Na zakończenie spotkania hodowcy otrzymali ulotki zawierające podstawowe informacje dotyczące ASF .

Aktualne informacje na temat afrykańskiego pomoru świń dostępne są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii pod adresem  www.wetgiw.gov.pl

.Czym jest ASF?

Afrykański pomór świń to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Wystąpienie ASF skutkuje przede wszystkim narażeniem kraju na olbrzymie straty finansowe związane w pierwszej kolejności z kosztami związanymi ze zwalczaniem choroby w gospodarstwach, gdzie zostanie stwierdzona (wiążącymi się m.in. z zabiciem zwierząt z zapowietrzonego stada i utylizacją ich zwłok, koniecznością przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji oraz badań laboratoryjnych), jak również z drastycznym ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno w kraju, jak i poza jego granice.

Świnie zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń często wykazują objawy chorobowe podobne do objawów innych chorób (gorączka, wybroczyny, apatia, poronienia, w stadzie mogą wystąpić padnięcia bez innych wyraźnych objawów), dlatego w przypadku najmniejszego podejrzenia (lub nawet domniemania możliwości wystąpienia ASF w stadzie, przede wszystkim na obszarach, na których choroba występuje lub w sąsiedztwie tych obszarów) należy zgłosić podejrzenie ASF do właściwego powiatowego lekarza weterynarii celem umożliwienia pobrania próbek w kierunku wykluczenia ASF

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.