- Reklama -

Pomnik Józefa Piłsudskiego stanął w centrum Józefowa

Władze gminy Józefów pamiętają o 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na rynku stanął już pomnik Józefa Piłsudskiego.

W czasach powojennych w centrum miasta, gdzie obecnie znajduje się parking, stało popiersie marszałka Piłsudskiego. Część środowisk kombatanckich zabiegała o jego przywrócenie. Rada Miejska uznała, że godniejszym sposobem uczczenia tej ważnej postaci będzie nazwanie rynku imieniem Józefa Piłsudskiego. Jego postać naturalnej wielkości jest także wkomponowana w istniejący pomnik, poświęcony powstańcom styczniowym i ofiarom II wojny światowej, który znajduje się w centrum miasta. Pomnik został wykonany z kamienia józefowskiego przez lokalnego rzeźbiarza.

- Reklama -

Rzeczpospolita Józefowska, Józefa Piłsudskiego i 100-lecia Niepodległości. Tabliczki z takimi nazwami pojawiły się na ulicach Józefowa. – Odbyło również sadzenie „Dębów Niepodległości” i bicie rekordu par jednocześnie tańczących poloneza. By jednak na trwale uczcić ważną rocznicę, postanowiliśmy nadać odpowiednie nazwy kilku drogom, które do tej pory nie miały patronów, a rynkowi nadać imię Józefa Piłsudskiego – mówi burmistrz Józefowa Roman Dziura.

Ulicą Rzeczpospolitej Józefowskiej będzie trasa, przy której w czasach II wojny światowej miał miejsce największy bój z Niemcami o Józefów. Budowana razem z miejscowym nadleśnictwem droga w kierunku Fryszarki będzie nosić nazwę „Aleja 100-lecia Niepodległości”, a trasa, prowadząca do Tomaszowa Lubelskiego i łącząca Józefów z Puszczą Solską, gdzie również toczyły się walki o niepodległą Polskę, będzie nosić imię Józefa Piłsudskiego.

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. KRECIK mówi

    A KACZYŃSKIM TO JÓZEFÓW NIE PAMIĘTA? HAŃBA NA CAŁĄ POLSKE!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.