- Reklama -

Polscy rolnicy ostoją tradycji narodowej…

Święto plonów, czyli dziękczynienie za dary ziemi i pracę rolników to już tradycja w gminie Tarnogród. Tegoroczne święto odbyło się w Luchowie Górnym. Kolorowy korowód i przekazanie chleba po raz kolejny otworzyło doroczne dożynki.

Wyjątkowo w tym roku w dożynkach uczestniczył wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski, który odczytał list ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Szef resortu podziękował rolnikom za wkład w ochronę dziedzictwa i tradycji. Podkreślił znaczenie polskiej wsi w burzliwej historii. Wyraził szacunek dla ciężkiej pracy, jaką codziennie wykonują mieszkańcy wsi.

- Reklama -

– Mieszkańcy wsi od wieków współtworzą fundamenty siły i dostatku Rzeczpospolitej. Polscy rolnicy są ostoją tradycji narodowej, a swoim wysiłkiem przyczyniają się do budowania pomyślności całej naszej wspólnoty. Składam pełne szacunku podziękowania wszystkim, którzy się do tego przyczyniają – podkreślał w liście minister. Wizyta dr. Marcina Romanowskiego związana jest z prowadzonymi przez niego na terenie regionu konsultacjami społecznymi w zakresie Programu Sieciowania Pomocy. To ważny element budowy Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Pod koniec ubiegłego roku minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przyjął trzyletni program tworzenia tego systemu pomocowego ze środków pochodzących z Funduszu Sprawiedliwości. Do tej pory do województwa lubelskiego trafiło w tym roku łącznie ponad 14 milionów złotych z ministerialnego Funduszu Sprawiedliwości. Największe wsparcie finansowe, ponad 4 mln zł, resort sprawiedliwości przeznaczył dla strażaków ochotników. Marcin Romanowski, wiceszef resortu, zapowiedział, że to nie koniec ministerialnego zaangażowania w lokalne społeczeństwo. OSP otrzyma z MS dofinansowanie w kwocie ponad 8 milionów złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę Systemu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Wydatkowano już ponad 6 milionów zł. Funkcjonowanie punktów pomocy prawnej dla obywateli to kolejne przeszło 2 i pół miliona zł.

– Chcemy, aby w ciągu najbliższych trzech lat powstało w Polsce blisko 400 punktów pomocy. Na ten cel zostanie przeznaczonych 350 mln zł. Poważnie podchodzimy do składanych obietnic i już w tym roku otworzyliśmy ponad 300 placówek. Na Lubelszczyźnie udało nam się bardzo szybko i sprawnie uruchomić sieć pomocy. Powstały już wszystkie ośrodki, których utworzenie planowaliśmy na terenie województwa. W kilka miesięcy zrealizowaliśmy tutaj działania, których wdrożenie powinno zająć trzy lata – tłumaczył wiceminister Marcin Romanowski. Ambicją Ministerstwa Sprawiedliwości jest pomagać tak szybko i tak skutecznie, jak tylko to możliwe. Już teraz wsparcie jest udzielane natychmiast w maksymalnie odformalizowanej procedurze. Aby skorzystać z pomocy ośrodka Funduszu Sprawiedliwości nie trzeba przedstawiać dokumentów o wszczęciu postępowania sądowego albo zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Wystarczy tylko uprawdopodobnić, że jest się ofiarą przestępstwa.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.