działka

- Reklama -

„Bezpieczny Rowerzysta”

Dzisiaj na terenie całego naszego województwa trwa policyjna akcja ,,Bezpieczny Rowerzysta”. Funkcjonariusze zwracać będą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec rowerzystów oraz samym kierujących jednośladami.

Z policyjnych statystyk za rok 2018 wynika, że rowerzyści uczestniczyli w 174 wypadkach drogowych, w wyniku których 13 z nich poniosło śmierć, a 167 doznało obrażeń. Sami rowerzyści byli sprawcami 83 wypadków. Cykliści będący pod wpływem alkoholu byli sprawcami 10 wypadków. Nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe skręcanie było głównymi przyczynami wypadków z winy rowerzystów.

Mundurowi od godz. 6.00 do 22.00 prowadzą akcję „Bezpieczny Rowerzysta”, której głównym celem będzie poprawa bezpieczeństwa i ograniczenie liczby wypadków drogowych. W tym celu na drogi całego województwa wyjechała większa niż zwykle liczba policjantów. Działania polegają na uświadomieniu uczestnikom ruchu drogowego zagrożeń, jakie mogą wystąpić w związku z niestosowaniem się do przepisów obowiązujących na drodze. Policjanci szczególną uwagę zwracać będą na wykroczenia popełniane przez rowerzystów, a także przez kierujących wobec nich, szczególnie na konieczność korzystania z dróg rowerowych, trzeźwość kierujących i przejeżdżanie przez przejście dla pieszych, co jest jednym z najczęstszych wykroczeń kierujących jednośladami. Również ich uwadze nie umknie obowiązkowe wyposażenie roweru podczas jazdy nocą. Na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji można przeczytać:

- Reklama -

Prawidłowo wyposażony rower powinien mieć: z przodu jedno białe światło pozycyjne; z tyłu jedno czerwone światło odblaskowe, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze jest również stosować elementy odblaskowe – mogą być na stałe przymocowane do roweru lub umieszczane na odzieży rowerzystów. Odblaski powodują, że jesteśmy widoczni, przez co, oczywiście, bardziej bezpieczni.

 

Pamiętajmy o tym nie tylko podczas policyjnych akcji, ale również wtedy, kiedy one nie trwają. Jako kierowcy samochodów unikajmy wymijania na trzeciego. Boczny podmuch wiatru lub niewystarczająca odległość może pchnąć rowerzystę w rów lub pod koła samochodu. A jako kierowcy jednośladów nie jeździjmy po chodnikach oraz nie przejeżdżajmy przez przejścia dla pieszych. Łamanie tych przepisów jest bardzo często spotykane w mieście Biłgoraj. Takie zakazy nie wynikają ze złośliwości, ale z troski o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.