przedszkola Biłgoraj

- Reklama -

- Reklama -

Policja wszczęła dochodzenie w sprawie niewypłacania odszkodowania pracownicy starostwa

Teresa Wołoszyn w 2020 roku została bezpodstawnie zwolniona przez starostę biłgorajskiego. Do dziś walczy o odszkodowanie z tego tytułu. 8 grudnia 2022 policja w Biłgoraju poinformowała o wszczęciu dochodzenia w sprawie niewykonania przez starostę biłgorajskiego obowiązku wypłaty zasądzonych pieniędzy.

- Reklama -

O zwolnionej pracownicy starostwa, Teresie Wołoszyn,  pisaliśmy już w lipcu.  Nie sam fakt zwolnienia jest już teraz najważniejszy, a walka o zasądzone prawomocnym wyrokiem sądu odszkodowanie, którego wypłaty kobieta nie może wyegzekwować od pozwanego Starostwa Powiatowego w Biłgoraju.

 

Zwolnienie z dnia na dzień

16 marca 2020 po 20 latach nienagannej pracy w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip wypowiedział  umowę o pracę Teresie Wołoszyn.

Kobieta tak wspomina ten dzień:

– Zwolnienie wręczone zostało mi  pierwszego dnia po powrocie z 3-tygodniowego pobytu w szpitalu uzdrowiskowym i pierwszego dnia po pierwszych przypadkach koronawirusa w powiecie biłgorajskim, kiedy sąd i prokuratura były na kwarantannie. W piśmie rozwiązującym umowę o pracę jako przyczynę zwolnienia wskazano między innymi utratę zaufania spowodowaną negatywną postawą pracownika i naruszeniem zasad współżycia społecznego. Jednak nigdy wobec mnie nie toczyło się żadne postępowanie dotyczące naruszenia ustalonej organizacji pracy wynikającej z Regulaminu Pracy Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, a pracodawca nigdy nie wszczął wobec mnie postępowania wyjaśniającego. Jako pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym w okresie 20 lat pracy nigdy nie miałam negatywnej oceny pracy, o której mowa w ustawie o pracownikach samorządowych. Wszystkie oceny pracy miałam bardzo dobre – wyjaśnia pani Teresa.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Sąd przyznał racje pracownicy i zasądził odszkodowanie. Ale…

Teresa Wołoszyn złożyła  pozew przeciwko starostwu powiatowemu  do sądu pracy.  W odpowiedzi na pozew starosta jako jedną z  przyczyn wypowiedzenia wskazał, że: „powódka okazywała brak szacunku staroście, nie mówiąc mu zwyczajowego „dzień dobry” na korytarzach starostwa. Brak refleksji powódki doprowadził w rezultacie do złożenia przez pozwanego oświadczenia o wypowiedzeniu” – czytamy w odpowiedzi na pozew.

Sąd uznał rozwiązanie umowy o pracę za bezzasadne i nakazał wypłatę odszkodowania. Wyrok  Sądu Rejonowego w Zamościu podtrzymał również  Sąd Okręgowy w Zamościu.

I gdy wszystko wydawało się już wyjaśnione, dopiero wtedy zaczęły się  dalsze kłopoty pani Teresy.

– Do dziś nie wypłacono mi odszkodowania  kwoty głównej 17 tys. 118 zł wraz z ustawowymi odsetkami z tytułu niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę oraz nie dokonano zwrotu kosztów postępowania sądowego w I i II instancji.  Starosta Biłgorajski nie wypłacił również kwoty 5 tys. 706 zł objętej w wyroku Sądu Rejonowego w Zamościu z dnia 13 maja 2021 mówi pani Teresa.

 

Może radni pomogą?

W związku z tym, że pani Teresa nie mogła odzyskać swoich pieniędzy, złożyła skargę do rady powiatu. Skarga była dogłębnie analizowana na lipcowej  sesji rady powiatu, o czym pisaliśmy na łamach naszego tygodnika.

Radca prawny starostwa, Konrad Czarnomski mówił na lipcowej sesji:

  – Powódka, jako doświadczony urzędnik powinna doskonale wiedzieć, kto wypłaca jej wynagrodzenie. Wynagrodzenia nie wypłacało starostwo, lecz powiat. Wadliwa była zatem konstrukcja pozwu od samego początku. (…) Pozwane zostało starostwo. (…) Gdyby powódka złożyła do komornika wniosek z tego typu wyrokami, postępowanie komornicze na podstawie takich wyroków zostałoby umorzonemówił Czarnomski, uzasadniając, dlaczego starostwo nie wypłaca odszkodowania.

 

Propozycja ugody była, ale…

 W  sierpniu starostwo wyszło z propozycją  ugody, którą Teresa Wołoszyn  odrzuciła. A nawet więcej:  zgłosiła ją do prokuratury, gdyż podejrzewa, że nosi ona znamiona przestępstwa:

– Ta ugoda ma znamiona przestępstwa karnego, co podnosiłam w postępowaniu karnym.  Sąd to uwzględnił i przekazał  sprawę do prokuratury wyjaśnia.

Dlaczego nie podpisała ugody?

– W piśmie z dnia 18 sierpnia 2022 nazwanym  „ugodą” próbowano wymusić na mnie zrzeczenie się odsetek zasądzonych prawomocnym orzeczeniem sądu, poświadczenie nieprawdy, zakwestionowania prawomocnych wyroków sądu oraz zrzeczenia się części kosztów- tłumaczy Wołoszyn.

Pani Teresa przekazała sprawę do komornika, który 12 października 2022   umorzył postępowanie i nie podjął czynności.  Kobieta  złożyła skargę do Sądu Rejonowego Lublin – Zachodni wydział cywilny na czynności komornika sądowego.

 

Decyzja sądu, a stanowisko starosty

 25 listopada b.r. referendarz sądowy  wydał postanowienie, w którym uchyla postanowienie Komornika Sądowego o umorzeniu postępowania egzekucyjnego. W uzasadnieniu postanowienia czytamy: „Wydany tytuł egzekucyjny przeciwko Starostwu Powiatowemu (jako pracodawcy) pozostaje ważny i podlega realizacji po zaopatrzeniu go w klauzulę wykonalności, przeciwko Powiatowi Biłgorajskiemu. (…) W powyższej sprawie tytuł egzekucyjny został wydany prawidłowo, w zaistniałej sytuacji nie było podstaw do umorzenia egzekucji”.

 

Starosta  Andrzej Szarlip wyjaśnia, że zgadza się z tym, że tytuł egzekucyjny jest ważny. Problem stanowi właśnie klauzula wykonalności:

– Wydany tytuł egzekucyjny przeciwko Starostwu Powiatowemu podlega realizacji po zaopatrzeniu go w klauzulę wykonalności przeciwko Powiatowi Biłgorajskiemu. W przypadku spełnienia tego postulatu sądu i zaopatrzenia wyroku we właściwą klauzulę będzie mógł on być zrealizowany przez Powiat  – tłumaczy starosta.

 

 

 

Postępowanie karne

8 grudnia 2022  KPP w Biłgoraju poinformowała o wszczęciu  dochodzenia o przestępstwie określonym w art. 218 paragraf 3 KK w sprawie niewykonania przez starostę biłgorajskiego obowiązku wypłaty odszkodowania na rzecz Teresy Wołoszyn.

(…)

 

 

Zobacz także: Zwolniony kierowca starostwa walczy  o odszkodowanie

 

Więcej o sprawie przeczytacie tylko w aktualnym papierowym wydaniu „Nowej Gazety Biłgorajskiej”

- Reklama -

38 Komentarze
 1. Jmp mówi

  Gdyby robiła ukłony wielmożnemu władcy nie trzeba było by płacić odszkodowania pani miałaby pracę szok kim to coś co nazywa się starosta jest Bóg i Car w jednej osobie

 2. Rudi mówi

  Panie Szarlip jak chce Pan kogoś zwolnić ,to podpowiem w wydziale budownictwa ma Pan Nierobę, syna pewnego dyrektora, którego trzyma Pan ze względu na układy, Prywatę rób Pan za swoje pieniądze a nie za państwowe.

 3. Bobo mówi

  Policja Biłgoraj 😀😀😀😀

 4. WB mówi

  A Pan komendant to nie żebrze o kasę na radiowozy u Starosty i nie jeździ tam co najmniej raz w tygodniu.

 5. Roman mówi

  „kij ma zawsze dwa końce ….” zanim zaczniesz pisać komentarz „rozejrzyj się ” i nie pisz głupot…

 6. asolo mówi

  Ten starosta to wizytówka radnych, którzy go wybrali i którzy ukręcają skargi kierowane na niego. Brawo dla tej Pani, że walczy i nie dała się bezprawiu.

 7. Anonim mówi

  Czy ta pani wraz ze swoim mecenasem nie popełniła błędu? Proszę o odpowiedź tą panią ?

 8. obywatel mówi

  Bezkarność starosty jest przerażająca, kto go wybrał na ten urząd? łamie prawo odsetki biegną a teraz czeka aż komornik naliczy koszty egzekucyjne. Gdzie jest Prawo i sprawiedliwość .starosta dostaje prawie 20 tysięcy miesięcznie

 9. Obiektywna mówi

  A jakie to ma znaczenie kto jest zwolennikiem której partii?, prawo jest dla wszystkich jednakowe i nikt nie powinien stać ponad nim. Starosta zwolnił i naruszył przepisy gdzie odpowiedzialność? Brawo dla pani, która walczy o swoje, każdy w takiej sytuacji nieważne z którego obozu jest robiłby tak samo.

  1. Maciek G. mówi

   To jeśli się nie zna na prawie ta kobieta i źle podała do sądu że nawet komornik umorzył to co teraz chce? Niech idzie do mecenasa swojego po odszkodowanie.

   1. Obiektywna mówi

    Czyli gdyby komornik ściągnął według Ciebie starosta byłby ok tak? W papierowej wersji jest napisane że sprawą zajęła się helsińska fundacja praw człowieka i ma status sprawy precedensowej, może da Ci to do myślenia.

 10. Czesław mówi

  No jak to tak zwolenniczka totalsów zatrudniona przez pezel została zwolniona , natychmiast rezolucja w PE i kary na polaków i to już . Hetman do roboty to wam wychodzi najlepiej

 11. Ilonka mówi

  Starosta to uczciwy i bardzo przyjazny człowiek żaden starosta nie podjął takich inwestycji dla mieszkańców całego powiatu on nie robi tego dla siebie bo on tego do domu nie zabierze po skończonej kadencji to zostanie dlamieszkańców i będzie im służyło przez wiele lat

  1. Gienek z plutycz mówi

   Ilonka czytaj tekst ze zrozumieniem a nie się politycznie rowodzisz z tematem jaki on jest a jaki kto był

  2. Jasio mówi

   Zostanie, mnóstwo kredytów do spłacenia.

 12. Rycho Rysiński mówi

  Sprawę należy nagłośnić w mediach ogólnokrajowych. Najlepiej w programie „Państwo w państwie”. Niech cały kraj się dowie o poczynaniach starosty!!!

  1. Czesław mówi

   Ja tam proponuje POwiadomić Rade Bezpieczeństwa ONZ Rasija Tadej , Sputnik no i 24 godz prawda sama prawda i **wno prawda . To jest tak ważne dla Europy i Świata zapewne PO tej informacji świat wstrzyma oddech

   1. Hela mówi

    Policja się zajęła tematem dopiero po programie, widzisz jak to działa tylko nowa biłgorajska o tym pisze, reszta milczy

   2. Rycho Rysiński mówi

    Ty to jesteś matoł nieprzeciętny! Wiadomo, że lokalne media nie chcą sprawy nagłaśniać, bojąc się tzw. układów. Jeśli sprawa znajdzie finał w sądzie, to na pewno nie w biłgorajskim. Dlaczego? Patrz jak wyżej… 🙁

 13. Sami swoi mówi

  Cytując klasyka „sąd sądem ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie”

 14. Ala mówi

  Oczywiście ze wypłaci tylko musi mieć ku temu podstawę z pustego to i Salomon nie naleje

 15. iza mówi

  starosta na pewno wypłaciłby odszkodowanie gdyby pani Teresa i jej pełnomocnik podali organ wypłacalny czyli powiat i to wszystko a teraz wielka afera i opluwanie szarlipa

  1. Szymon mówi

   Chodzi o sposób w jakim ten człowiek działa, nie przeszkadzało mu złamać prawo zwalniając ludzi i widać że jest bezkarny.

 16. Koala mówi

  Skończ ten cyrk starosto

 17. Anonim mówi

  Starosta głosuje nad uchwałą dotyczącą skargi na niego chociaż przepisy mu tego zabraniają o uczciwości wobec wyborców nawet nie ma co mówić , nie wykonuje prawomocnych wyroków sądu, narusza dyscyplinę finansów publicznych koledzy z rady schowają wszystko pod dywan, posłowie …. a podatnicy zapłacą za zabawę starosty , który szuka szacunku..

 18. Zxc mówi

  Dyskredytacja całego bilgorajskiego PiS-u. Starosta zdarzył sobie strzelić fotkę na przesłuchaniu i wrzucić na fanpage? – nowoczesny samorządowiec

 19. Bilgorajak mówi

  Niech poprzedni starostowie pochwała sie inwestycjami któtezrobili dla powiatu. No slucham oprócz u sadzania swoich na stołkach jakoś nie widzę takze niech nie pisza komentarzy.

  1. Bolek mówi

   do bilgorajak, człowieku tu się mówi o wyroku sądowym a nie inwestycjach pana starosty

 20. Czesław mówi

  Suweren ,- starosta i zarząd powiatu wybierany jest przez rade powiatu a ona pochodzi z wyborów .To co ty proponujesz to typowe dla systemu autorytarnego a on dawno minął no ,-chyba że wygra oPOzycja zwana targowicą. Zmiany w tym kierunku zaPOwiedział fiurer tusk.

 21. Ola mówi

  Staroście chyba marzy się udział w kolejnym programie albo okładka magazynu a potem taniec z gwiazdami

 22. folwark zwierzęcy mówi

  „nasz Przywódca, towarzysz Napoleon, Ojciec Wszystkich Zwierząt, Postrach Ludzkości, Dobroczyńca Owczarni, Przyjaciel Kacząt”

 23. Suweren mówi

  Dlaczego władze PISu nie reagują na łamanie prawa przez Starostę. Prawomocny wyrok powinien być wykonany od razu dlaczego biegną odsetki. Starosta nie tylko łamie prawo ale narusza dyscyplinę finansów publicznych dlaczego taka patologia ma miejsce i dlaczego nie ma reakcji zarząd powiatu i Rady Powiatu a gdzie posłowie chyba tylko na bilbordach. Czy każda sprawa w starostwie jest załatwiana na zasadzie widzi mi sie starosty

 24. Czesław mówi

  Mnie nie dziwi że temat starostwa jest od kilku miesięcy grzany tygodniami aż do wersji papierowej. Jak lewaki zielone , kawiorowe, rowerowe ciężko znoszą POrażke no i jeszcze ktoś z okolic Goraja przebiera nogami by wrócić na stołek.

 25. Czesław mówi

  OJ dużo tu niejasności i zawiłości a w takim przypadku sąd zgodnie z orzeczeniem sądu najwyższego z 1978r sąd będzie po stronie pracownika no i tyle . Pani Wołoszyn radze iść w zaparte i zawsze w każdej firmie będzie aut persona ,,,Proszę by POkraki nie używały mojego niku

 26. Czesław mówi

  Nie byłoby odsetek jakby od razu wypłacił po co to wszystko? Czemu i komu to służy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.