- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Polacy ratowali Żydów. Księżpol ich upamiętni

Księżpol upamiętni Polaków, którzy za pomoc Żydom ponieśli śmierć z rąk niemieckiego okupanta. Uroczystość odbędzie się 29 września. Organizatorami wydarzenia jest Instytut Pileckiego, powiat biłgorajski i gmina Księżpol.

- Reklama -

Jesienią 1942 roku Żydzi z Biłgoraja i okolic, którym udało się uniknąć śmierci podczas likwidacji gett, rozpoczęli walkę o przetrwanie w ukryciu. Wśród tych, którzy okazali im pomoc, byli mieszkańcy Majdanu Nowego. Rodziny Kowalów i Łubiarzy dostarczały żywność rodzinie Feil. Wsparcie otrzymywała od nich również Ita Becher. Gdy dziewczyna została schwytana przez Niemców, maltretowana wskazała wspomożycieli.

29 grudnia 1942 roku do wsi przybyli żandarmi. Najpierw w domostwie Kowalów zabili Katarzynę, jej syna Józefa oraz Jana Gnidułę. Następnie w gospodarstwie Łubiarzy zastrzelili Mariannę i jej córkę Anastazję. Śmierć ponieśli również Katarzyna Margol oraz Kazimierz Szabat.

toyota Yaris

Po zbrodni w Majdanie Nowym Niemcy udali się do Starego Lipowca, gdzie za udzieloną Żydówce pomoc zamordowali kolejnych Polaków. Na końcu pozbawili życia nieszczęsną Itę Becher.

Nowe boisko w gminie Księżpol już prawie gotowe. Przeczytaj tu: Inne gminy mogą pozazdrościć

Program Zawołani po imieniu poświęcony jest Polakom zamordowanym za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Pamięć o tych, którzy wykazali się heroizmem w obliczu terroru, przetrwała we wspomnieniach rodzin, jednak często te tragiczne historie nie są szerzej znane.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Upamiętnienie organizowane jest w ramach programu „Zawołani po imieniu”, realizowanego przez Instytut Pileckiego. Program ten oddaje sprawiedliwość dziejową Polakom, którzy w czasie wojny, mimo bezwzględnych realiów niemieckiej polityki okupacyjnej, karzącej śmiercią za najdrobniejszy gest współczucia, wyciągnęli pomocną dłoń do skazanych na zagładę Żydów. „Wołając po imieniu” zapomnianych bohaterów, przywracamy ich nie tylko rodzinom i lokalnej społeczności, ale też oddajemy należne im miejsce w powszechnej świadomości historycznej. Jednocześnie, dzięki przykładowi „Zawołanych po imieniu” przypominamy sobie o najwyższych, uniwersalnych wartościach wyznaczających miarę człowieczeństwa.

 

info: UG Księżpol

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.