- Reklama -

Pokochaj pluszowego misia

26 listopada w Publicznej Bibliotece w Dąbrowicy odbył się Dzień Pluszowego Misia. Został on zorganizowany w tradycyjne coroczne święto najmłodszych czytelników. Spotkanie powstało przy współpracy ze Szkołą Podstawową w Dąbrowicy.

Dzień Pluszowego Misia to stosunkowo nowe święto, które w zaskakującym tempie zyskało popularność szczególnie w gronie tych najmłodszych. Światowy Dzień Misia corocznie obchodzony jest 25 listopada. Ta data nie jest zupełnie przypadkowa, ponieważ właśnie wtedy przypada rocznica stworzenia pluszowej zabawki. Nie jest to święto z długą tradycją. Zaczęto je obchodzić dopiero od kilkunastu lat – po raz pierwszy w 2002 roku, czyli w setne urodziny misia.

Ta niepozorna z wyglądu zabawka to właściwie symbol niosący za sobą niesamowitą historię. Opowieść zaczyna się od jednego z prezydentów USA – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku udał się wraz z grupą przyjaciół na polowanie. W czasie łowów został postrzelony niewielki niedźwiadek, którego prezydent uwolnił. Ta historia została zobrazowana w komiksie pokazanym w jednym z waszyngtońskich wydań prasowych. Zainspirowała ona producentów zabawek do stworzenia pluszowego misia, którego nazwali „Teddy Bear” – od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta.

To właśnie Teddy Bear jest bardzo często dla dzieci najlepszym powiernikiem wszystkich sekretów, kompanem w podróżach i lekiem na nocne koszmary. Mimo wciąż pojawiających się coraz bardziej wymyślnych i oryginalnych zabawek, postaci z kreskówek wykonanych z pluszu czy plastiku, gier i interaktywnych gadżetów, to pluszowy miś pozostaje wiernym przyjacielem dzieci.

Pluszowy bohater jest patronem wielu placówek – żłobków i przedszkoli. Jest także symbolem pomocy – Dzięki akcji charytatywnej „Podaruj Misia” jest symbolem pomocy, zaś akcja „Miś” jest pomocą dla biednych dzieci, które dzięki programowi otrzymują prezenty. Natomiast dzięki Fundacji Burego Misia wspierane są osoby niepełnosprawne. Sam pluszak jest symbolem miłości, ciepła, dobra, łagodności i opiekuńczości, czyli właściwie wszystkiego, czego pragnie człowiek.

- Reklama -

Na Dzień Misia w Publicznej Bibliotece w Dąbrowicy przybyło mnóstwo dzieci w towarzystwie swoich pluszowych przyjaciół. W związku z tym, że dane święto ma charakter czytelniczy, spotkanie rozpoczęła Dyrektor Elżbieta Kaczorowska-Więcław, czytając fragment książki autorstwa Ewy Krajewskiej pt. „Miś Wojtek – prawdziwy wojownik”. Kolejnym punktem tego święta były występy artystyczne poszczególnych grup oraz konkurencyjne zajęcia ze swoimi pluszakami.

W tym dniu miało miejsce także pasowanie na czytelnika wszystkich klas pierwszych. Po złożeniu przysięgi czytelniczej, wszyscy zostali obdarowani pamiątkowymi zakładkami. Dodatkowo podczas Dnia Misia został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Czytam z Tatą – rysuję z Mamą” dla przedszkola i zerówki. Tematem przewodnim konkursu były wybrane utwory książki „Pierwsze czytanki” z projektu „Z książką na start” Instytutu Książki w Warszawie. Spotkanie zakończyło się zrobieniem wspólnego zdjęcia pamiątkowego oraz obdarowaniem dzieci słodkościami.

J.P.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.