Mulawa góra do 05.04.2024

- Reklama -

- Reklama -

„Poezja rodzi się z wyjątkowej wrażliwości…”

- Reklama -

W słoneczne, niedzielne popołudnie w Restauracji Sitarska odbył się Wieczór Poezji zorganizowany przez Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Swoje utwory prezentowały Barbara Malczenko i Ewa Bordzań.

2 kwietnia przybyli do Restauracji Sitarska mogli posłuchać wierszy dwóch poetek Barbary Malczenko i Ewy Bordzań oraz uczniów i nauczycieli szkoły. Poza recytacją wysłuchać można było piosenek w wykonaniu uczniów.  

Mulawa wybory do 05.04.2024

Tematyka utworów Barbary Malczenko jest różnorodna. Obejmuje niemal wszystkie dziedziny życia związane z przyroda, miłością, potrzebą obcowania z Bogiem oraz wydarzeniami historycznymi. Jej wiersze to rezultat wnikliwej obserwacji świata, czego dowodem jest chociażby niepokój autorki o współczesnego człowieka, który w  pogoni za pieniędzmi, sławą i zdobywaniem jak największej ilości dóbr materialnych często zapomina o tym, co dla niego jest ważne w życiu. Zapomina o najważniejszych wartościach, jakimi są rodzina, ojczyzna i dom. W jej utworach pojawia się nostalgia, świadomości przemiany i pełne nadziei spojrzenie w przyszłość. Pani Barbara Malczenko słowami maluje obrazy ludzi, których spotyka w życiu. Dla niej samej wielką wartością jest drugi człowiek i przyjaźń. Jej utwory uświadamiają odbiorcy banalną prawdę, że człowiek potrzebuje drugiego człowieka. Jej poezja urzeka subtelnością, prostotą oraz życiową mądrością. Uhonorowana została za całokształt twórczości. 

Ewa Bordzań w swoich utworach opowiada o swojej wrażliwości na świat. W jej utworach odnaleźć możemy piękną, malowniczą roztoczańską przyrodę, która dociera do czytelnika poprzez wrażenia słuchowe, takie jak szelesty, szepty, grzmoty, brzęczenie, rechot żab, melodie i znaczącą ciszę. Na tle pięknej przyrody poetka przedstawia bogatą kulturę ludową, pojawiają się charakterystyczne toposy i symbole: pani z kosą, uroki, licho, a także upiory, zmory. Poetka szczególną uwagę zwróciła na poezję przeszłych pokoleń, przede wszystkim na twórczość romantyków bliską jej samej ze względu na walory językowe, uczuciowość, ludowość, wrażliwość, a także zawarty w niej patriotyzm. Poetka wychowała się w rodzinie patriotycznej, rodzice zaszczepili w niej miłość do przyrody i ojczyzny, dlatego przypomina, że dziedzictwo historyczne wymaga naszej pamięci. W jednym ze swoich wierszy napisała "pamiętacie o pomnikach powstałych z poświęceń ludzkich" i dalej, snując refleksje, stwierdza "kamienie patrzą skalistym okiem na bezdroża, gdzie ślady historii zaciera ludzkie zapomnienie. Tylko cisza słucha szeptu kamieni o mogiłach, krzyżach, kapliczkach". Naród bez historii ginie. Ewa Bordzań uświadamia znaczenie historii w życiu współczesnego człowieka i przypominana o takich miejscach pamięci jak Wzgórze Polak czy Osuchy. To przecież część naszej kultury narodowej, nasza tożsamość. Dla Ewy Bordzań historia Ziemi Biłgorajskiej, regionalny folklor, a także współczesne piękno otaczające przyrodę stanowią fundament poezji. Są niewyczerpanym źródłem inspiracji twórczej. Zadebiutowała w 1993 roku w czasopiśmie "Sito". Wielokrotnie była laureatką wielu konkursów poetyckich. 

Wieczór Poezji został zorganizowany przez Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, Restaurację i Hotel Sitarska oraz Biłgorajską Plejadę Literacką. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.