- Reklama -

Podwójne wyróżnienie za ekonomię społeczną

Gmina Józefów i Burmistrz Roman Dziura zostali laureatami konkursu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie. Gmina otrzymała tytuł „Jednostki samorządu terytorialnego przyjaznej ekonomii społecznej”, a burmistrz Dziura – „Samorządowca przyjaznego ekonomii społecznej”.

Pełne listy laureatów zostały ogłoszone w poniedziałek 18 marca podczas II Regionalnego Spotkania Ekonomii Społecznej, które odbywało się w Centrum Spotkań Kultury w Lublinie.

- Reklama -

Prezentując osiągnięcia w zakresie ekonomii społecznej Burmistrz Roman Dziura podkreślił, że Gmina Józefów ma najwięcej stowarzyszeń i spółdzielni socjalnych w Polsce w przeliczeniu na 1 tysiąc mieszkańców. W 2018 roku działało na jej terenie 9 spółdzielni socjalnych, do których dołączyły 2 kolejne, i 11 stowarzyszeń, dzięki czemu powstało 180 miejsc pracy, z czego 120 w spółdzielniach, a 60 w stowarzyszeniach. Gmina wspiera ich działalność m.in. zlecając wykonywanie niektórych zadań publicznych. W minionym roku miejscowy samorząd wydał w ten sposób prawie 940 tysięcy złotych. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie gmina chętnie dzieli się z innymi samorządami. Tylko w latach 2017 – 2018, by podpatrzeć jak działają spółdzielnie i jak je organizować, Józefów odwiedzili przedstawiciele około 40 samorządów.

Poważną rolę w angażowaniu ekonomii społecznej w rozwój gminy ma Burmistrz Roman Dziura, który sprawuje ten urząd ósmą kadencję. W tym czasie z prowincjonalnego miasteczka Józefów zmienił się w turystyczną wizytówkę Roztocza i Lubelszczyzny, a ekonomia społeczna zajmuje w rozwoju gminy szczególne miejsce. Roman Dziura był inicjatorem powstania wszystkich spółdzielni socjalnych i 8 spośród 11 stowarzyszeń. Promując sprawdzone już rozwiązania Gmina Józefów pokazuje na swoim przykładzie jak można zaangażować ekonomię społeczną w rozwój gminy, jednocześnie zmniejszając koszty jej funkcjonowania, tworząc znaczną liczbę miejsc pracy i umożliwiając korzystanie z mało dostępnych usług.

Przed dwoma laty Gmina Józefów otrzymała nagrodę „Najlepszy samorząd wspierający działania Trzeciego Sektora Województwa Lubelskiego” przyznaną przez Radę Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubelskiego, a w ubiegłym roku była laureatem konkursu „Samorząd Przyjazny Ekonomii Społecznej” oraz zdobyła Grand Prix ogólnopolskiego konkursu „Gmina przyjazna rowerzystom”, organizowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Zarząd Główny PTTK. Znaczny udział w postrzeganiu gminy jako jednego z liderów turystyki rowerowej w Polsce ma Stowarzyszenie Józefowska Kawaleria Rowerowa, które m.in. inicjuje rozbudowę infrastruktury turystycznej, opracowywanie map i folderów, a także organizuje rajdy rowerowe i bierze udział w targach turystycznych i innych imprezach wystawienniczych.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.