- Reklama -

Podwieczorek artystyczny

Występ kapeli „Graboszczanie”, widowisko „Nasza krasula”, grabownickie zagadki regionalne czy grabownicka gadka znajdą się w programie podwieczorku artystycznego w wykonaniu kapeli ludowej i zespołu obrzędowego „Graboszczanie”. Występ odbędzie się 10 września, w niedzielę, o godz. 17.00 na scenie letniej Biłgorajskiego Centrum Kultury. Wstęp wolny.

 

 

Wszystkich sympatyków kultury ludowej gorąco zapraszamy na popołudnie z „Graboszczanami”, czyli kapelą ludową i zespołem obrzędowym z Grabownicy Starzeńskiej z woj. podkarpackiego. Główną atrakcja spotkania z „Graboszczanami” będzie widowisko „Nasza krasula”, przedstawiające zwyczaje i obrzędy związane z pierwszym wygonem krowy na pastwisko w wigilię św. Wojciecha. Widowisko to zdobyło, w 2008 roku, I miejsce w XX Wojewódzkim Konkursie „Ludowe obrzędy i obyczaje” organizowanym pod patronatem marszałka województwa podkarpackiego. Przedstawienie prezentowane było także podczas rożnych imprez folklorystycznych na Podkarpaciu, a także w Tarnogrodzie i Kazimierzu nad Wisłą.

 

Zespół w swoim dorobku ma wiele innych widowisk obrzędowych, m.in.: „Wesele grabownickie”, „Zielarka Zośka”, „Z koszałką” czy Święca Łuca w Grabownicy”. Działalność zespołu to także liczne występy i nagrania. Repertuar „Graboszczan” obejmuje różnorodną tematykę utworów: kolędy, pieśni dożynkowe oraz bogaty wachlarz melodii ludowych. „Graboszczanie” posiadają także bogaty dorobek fonograficzny, na swoim koncie maja siedem płyt.

 

 

Zespół tworzą:

Tadeusz Pytlak- skrzypce prym

Kazimierz Sokalski- klarnet

Zbigniew Kowalski- akordeon

Michał Konopacki- skrzypce sekund

Franciszek Czubski- kontrabas

Wokaliści:

Agata Korfanty

Marian Tybor

Franciszek Czubski

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.