- Reklama -

- Reklama -

Najlepsi z najlepszych

Konkursy, warsztaty, wycieczki, a także zakup niezbędnego sprzętu. To wszystko było możliwe do zrealizowania przez młode organizacje pozarządowe dzięki środkom pozyskanym w ramach Konkursu Grantowego FIO Lubelskie Lokalnie 4.

Uroczyste podsumowanie zrealizowanych projektów odbyło się 16 października w Biłgorajskim Centrum Kultury. Projekt pt. „Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje FIO 4” dofinansowany jest ze środków Programu FIO. Jest realizowany przez dwóch operatorów: Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej oraz Związek Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych. Partnerami projektu są: Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Gmina Zwierzyniec i Grupa Producentów Owoców „Polskie Jagody” Sp. z o.o.

O programie mówi Irena Gadaj, prezes Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.

– To jest nasz największy program z budżetem ponad 500 tys. zł. Wręczyliśmy nagrody dla młodych organizacji, które się wyróżniły. Cieszymy się i mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy realizować jeszcze takie projekty, czekamy na program, który ogłosi Narodowy Instytut Wolności – mówi Irena Gadaj, prezes Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.

– Celem naszego projektu jest zwiększenie zaangażowania obywateli i organizacji pozarządowych z woj. lubelskiego w życie publiczne. W ramach projektów dofinasowanie otrzymało 66 organizacji. Ten cel jest postawiony przez Narodowy Instytut Wolności do tego, aby organizacje czynnie włączały się w życie publiczne przez swoją działalność – wyjaśnia Maciej Mulawa z Fundacji FLZB. Dodaje, że na zakończenie niemal wszystkich projektów powołana została komisja, które wybrała 23 spośród 66 dofinansowanych i nagrodziła specjalnymi nagrodami rzeczowymi. – Komisja miała ocenić to, jak państwo realizowaliście projekty i jakie to miało odniesienie do tego, co było we wniosku. Jakie działania promocyjne i informacyjne były wzięte pod uwagę w realizację projektu. Każdy nagrodzony projekt jest zupełnie inny. Nie zrobiliśmy rankingu, ale wyróżniliśmy organizacje – dodał.

Partnerem projektu FIO jest m.in. Grupa Producentów Owoców „Polskie Jagody” Sp. z o.o. Tak o programie mówi Dominika Kozarzewskaprezes Zarządu firmy.

- Reklama -

– Wydaje mi się, że znaczenie tych inicjatyw wykracza poza zakres działań, jakie są wyznaczone w projektach. One pozwalają na realizowanie w pełni definicji społeczeństwa obywatelskiego. To są ludzie, którzy współpracując, identyfikują potrzeby społeczności lokalnych i biorą odpowiedzialność za ich realizację – mówiła. Wyraziła ogromy szacunek i podziw dla organizacji realizujących projekty w ramach programu. – Znaczenie tych projektów dla kraju jest większe niż zakres, jaki widać na pierwszy rzut oka. To taka współpraca buduje zaufanie w społeczeństwie – dodała.

Specjalnymi nagrodami nagrodzono 23 organizacje. Część z nich trafiło do przedstawicieli z powiatu biłgorajskiego. Nagrodzono m.in. Koło Gospodyń Wiejskich w Majdanie Starym, Koło Gospodyń Wiejskich w Tarnogrodzie Klub Kobiet Aktywnych Tarnogród, Centrum Kultury Prawosławnej Biłgoraja, Koło Gospodyń Wiejskich Korchowianki.

Działamy od 2018 roku. Przejęłyśmy pałeczkę od dawnego koła gospodyń. Panie przeszły na zasłużoną emeryturę i przekazały nam działania związane z naszą małą Ojczyzną. Nasze koło skupia 38 kobiet. Wszystkie  chętne i zwarte do pracy – mówi Monika Papierz z KGW w Majdanie Starym. Dodaje, że projekt pisały po raz pierwszy. Dotyczył on zorganizowania wydarzenia międzypokoleniowego nawiązującego do tradycji i historii miejscowości.

Monika Papierz z KGW z Majdanu Starego:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.